Барселона - Атлетико Мадрид: най-лудия мач в историята?

Ако сте читател на нашата страница за повече от седмица, навярно знаете, че ние избягваме да боравим със сензационни и гръмки заглавия, освен когато обстоятелствата наистина го изискват. Именно затова като казваме, че двубоят, състоял се 12 март 1994г. между съставите на Барселона и Атлетико Мадрид е един от най-лудите, зрелищни и непредсказуеми сблъсъци за дуото Ромарио-Стоичков, значи може да сте сигурни, че наистина е такъв. Имаме и сериозни доводи, че 90-те минути, които изиграват двата отбора, могат да бъдат и включени в класация за “Мач на века”. Не ни вярвате? Продължавайте да четете.

Двамата великани

Именно през 1994г. двамата футболисти се намират на върха на футболната си мощ. През същото лято единият от тях ще вдигне Световната купа в САЩ 94’, а другият ще поведе България към знаменито четвърто място, ставайки голмайстор на турнира. Тези двама пламенни играчи в лицето на Ромарио и Христо Стоичков са на върха на атаката в знаменития “Дрийм Тийм” на Барселона, сглобен не от кой да е, а от самия Йохан Кройф. До края на сезона дуото ще запише общо 63 гола на сметката си, а Барселона ще завоюва титлата в Ла Лига.

Мачът на мачовете

Стартовият състав на каталунците в онази топла испанска вечер е повече от впечатляващ, а имената на повечето играчи се помнят и до днес. Те са Субисарета, Ферер, Гуардиола, Куман, Надал, Бакеро, Сержи, Стоичков, Иван, Ромарио и Бегирищайн. Всеки от тях способен на футболна магия, добре примесена със спортен интелект. В случая на Христо Стоичков добавяме и лъжичка яростен темперамент.

Барселона, верни на философията на Кройф, започват с атаки още от първата минута и не минава много време преди да открият резултата. В 12-ата минута страхотно подаване на Пеп Гуардиола разполовява халфовата и защитна линии на Атлетико и намира Ромарио на дъгата на наказателното поле. Веднъж получил топката, бразилецът забелязва, че Абел Ресино е няколко крачки пред голлинията си. Нападателят моментално изпраща елегантна висока топка в далечния ъгъл на вратаря и той безпомощно става свидетел на първия гол в мача. Само преди няколко седмици каталануците са разбили Осасуна с 8:1 и изглежда, че им предстои нова разгромна победа.

Ситуацията за мадридчани се влошава 5 минути по-късно, когато едно безумно влизане на Хуан Визкаино почти осакатява футболист на Барса. Халфът е изгонен, а на съотборниците си завещава тежката задача да оцелеят с човек по-малко още цели 70 минути.

Но от нищото късметът се усмихва на гостите под формата на шокиращо слабо представяне от Роналд Куман. Холандецът “блесва” със своята глупост и почти собственоръчно обръща събитията на терена. Първо той събаря играч на Атлетико за дузпа в 20-ата минута, а 6 по-късно е изпратен за ранен душ от главния съдия заради удар с лакът в лицето на съперник. Наказателният удар е вкаран от Педро и резултатът е изравнен.

Голът сякаш дава увереност на “дюшекчиите” и те заиграват все по-смело в предни позиции. Дотолкова, че в една от следващите атаки Пири е изведен очи в очи със Субисарета. Вратарят на Барса се хвърля в краката на съперника и го подсича без капчица милост. Решението на главния рефер: жълт картон за симулация! Това няма да е последното абсурдно решение на Хуан Андухар Оливер и колегите му.

Мадридчани все пак получават своето попадение чрез Педро в 35-ата минута, но преди това да се случи, съдийската бригада е отменила редовен гол на Ромарио. Бразилецът получава топка на ръба на засадата, но страничният рефер е категоричен, че нападателят е бил зад гърба на защитата.

С оставащи 5 минути до почивката, Ромарио е фаулиран на границата на наказателното поле, което дава перфектен шанс на Стоичков да вкара гол, идентичен на този, който ще разплаче цяла Германия само няколко месеца по-късно. Топката е на същата позиция и почти същото разстояние, а точността на "Камата" от там е поразителна. Стоичков прави резултата 2:2 и връща каталунците в играта.

Но радостта им не трае дълго. Точно преди края на първите 45 минути Хосе Луис Каминеро бележи с глава за 2:3. “Камп Ноу” е смълчан и всички очакват подновяването на играта, усещайки, че спектакълът далеч не е приключил.

Второто полувреме: още дузпи, картони и един неочакван гост

След почивката възпитаниците на Кройф са целеустремени да обърнат съдбата си. Те се хвърлят в люти атаки и в една от тях Ромарио отново е съборен от защитник, но този път това се случва дълбоко в пеналтерията на гостите.

Христо Стоичков се нагърбва с изпълнението за да се опита да върне баланса в резултата. Уви, Ресино правилно познава къде играчът с номер 8 ще изпрати топката и умело я отразява.

Часовникът вече отброява 19 минути от втората част и феновете на Барселона по трибуните започват да се оглеждат трескаво и да губят надежда, че ще видят ново попадение.

Изглежда, че обратът се задава със следващата атака на Барселона, когато Ромарио бележи още един гол-бижу.‌ Този път той овладява една избита топка в наказателното поле на мадридчани и отново прехвърля стража им. Ресино се протяга с все сила, но усилията му са напразни. “Камп Ноу” избухва от аплодисменти, само за да бъде смълчан от нов съдийски сигнал. Господин Хуан Андухар Оливер е забелязал, че колегата му по тъчлинията е вдигнал високо флага си, индикирайки, че при подаването, което довежда до гола на Ромарио, е имало засада. Играчите на Атлетико не могат да повярват на късмета си, а тези на Барса са бесни.

След всички тези събития най-после каталунците се връщат в играта. Това става след пробив на Стоичков по дясното крило и изненадващо точен пас с десния крак на "Камата". Топката намира Ромарио на метър от голлинията и от там той прави резултата 3:3.

Бразилецът изглежда целеустремен да донесе победата на отбора си и головете не спират до тук. Веднъж за него, самият Христо казва‌:

“Той се интересуваше само от две неща - голове и ч*****!”

Следващото попадение за бразилеца идва в 74-ата минута, когато отново изведен сам срещу вратаря и отскубнал се от защитник на “дюшекчиите”, той най-после възстановява преднината на отбора си. Шест минути по-късно Ромарио асистира на Стоичков и крайното 5:3 е заформено!

Но това не е краят на вихреното шоу, което представят двата отбора. При един от пробивите на "Камата" по дясното крило, играта е спряна заради фен, нахлул на терена. Само че този почитател се оказва с дълги уши и четири крака и тича по-бързо от кой да е от играчите на терена.

Точна така, един заек някак е намерил пътя си до “Камп Ноу”, а зрителите започват да се чудят дали не се намират в продължение на култовата комедия “Боговете сигурно са полудели”.

Разбира се, такъв мач би бил незавършен без червен картон за вербални и нецензурни изрази от Христо Стоичков. Точно това става две минути преди края на редовното време. Не става ясно какво точно казва "Модерния ляв" и по чий адрес, но реферът някак усеща, че думите му не са изразени с приятелски чувства. За да е пълна лудостта, Хуанма Лопес също е изгонен за грубо влизане срещу Ромарио в последната минута.

Успяхме ли да ви убедим, че това е една от най-лудите футболни срещи, играли се някога? Да обобщим: за 90 минути игра, зрителите стават свидетели на 9 жълти картона, 4 червени картона, 2 дузпи (една вкарана и една пропусната), 2 отменени гола и 8 редовни, както и един изгубил се заек.  А самият Ромарио записва 3 гола, още 2 отмемени, спечелва важен фал и дузпа и асистира веднъж.

Нищо чудно, че по-възрастните фенове на Барселона гледат с носталгия към “Дрийм Тийма” на Йохан Кройф.‌ Онези времена са били нещо, до което малцина късметлии са успели да се докоснат отблизо.