Най-слабият мениджър на всеки тим от Висшата лига

Най-слабият мениджър на всеки тим от Висшата лига

 Едно от добрите неща на статистиката е, че тя е безпристрастна. Тя ни дава най-точна информация за това дали един треньор се справя добре или зле с поверения му клуб, въпреки настроенията сред феновете. В следващите редове ще проследим кой е статистически най-слабият мениджър на всеки един отбор от настоящата кампания във Висшата лига спрямо процента спечелени срещи.

 Тук ще направим уточнението, че тимът на Борнемут няма да присъства в списъка, тъй като той е бил ръководен само от един-единствен човек - Еди Хау. Също така се броят официалните мениджъри, но не и временните наставници.



Арсенал
 Може би мнозина ще се изненадат, но статистически най-слабият мениджър на "артилеристите" в ерата на Висшата лига не е Унай Емери. Това е легендата Джордж Греъм, който в периода 1992-1995 е успял да спечели едва 36,61% от мачовете на Арсенал. Единствените наставници с по-лоши показатели от него са временните мениджъри Стюърт Хоустън и Фреди Люнгберг. Греъм извежда "артилеристите" до две титли на Англия, но това се случва преди основаването на Висшата лига.

Астън Вила
 Тук изборът е наистина огромен. Реално с най-нисък процент спечелени мачове е Роберто Ди Матео с едва 8,33%, но това е по време на престоя на Вила в Чемпиъншип. Във Висшата лига пък статистически най-ужасен е неговият предшественик Реми Гард, под чието ръководство "виланите" изпадат от елита. За 23 мача той постига едва 3 победи или още 13,04%.

Брайтън
 "Чайките" нямат толкова много сезони във Висшата лига, но пък еднолично може да се посочи най-слабият им наставник. Това е настоящият мениджър Греъм Потър, под чието ръководство Брайтън е спечелил едва 6 от 29-те си мача във Висшата лига. В процентно изражение това са точно 20,69%.

Бърнли
 Настоящият мениджър на "виненочервените" Шон Дайш е един от най-дълго служилите наставници сред сегашните му колеги във Висшата лига. Той е начело на тима от 2012г., като на два пъти успя да класира Бърнли във Висшата лига. Не че статистиката му е брилянтна, но пък сравнена с тази на най-слабия треньор на клуба си е направо завидна. Става въпрос за Браян Лоус, който спечели 3 от 18-те си мача начело на "виненочервените" и допусна 14 загуби. Процентно това е 16,67%.

Челси
 През годините "сините" от Лондон са ръководени от някои от най-големите имена в треньорската професия. Преди пристигането на Роман Абрамович обаче, нещата седяха по различен начин. Най-слабият от най-слабите наставници на лондончани бе този, под чието ръководство тимът посрещна основаването на Висшата лига - Иан Портърфийлд. Той спечели 31,03% от мачовете си, след което бе заменен от Дейвид Уеб още в дебютния сезон на състезанието.



Кристъл Палас
 Въпреки че Иан Дауи бе най-слабият наставник в цялата история на Палас във Висшата лига, той изкара цял сезон начело на тима през 2005/06. Разбира се, в края на кампанията "орлите" изпаднаха в Чемпиъншип, а Дауи записа ново дъно в кариерата си, печелейки 18,42% от всичките мачове на тима. 

Евертън
 След края на 80-те нещата тръгнаха стремглаво надолу за "карамелите" и дълги години те не можеха да намерят правилния човек, който да наследи легендата Хауърд Кендал. Докато на поста застана Дейвид Мойс през 2002г., Евертън смени 7 мениджъра за 10 години. Най-ужасният от тях е човек на име Майк Уокър, уелсец по произход. По време на престоя си на "Гудисън" той спечели 19,35% от срещите на тима.

Лестър Сити
 В момента "лисиците" са един от стабилните отбори в лигата, но това далеч не беше така в зората на новия век. Тогава те регистрираха сериозен спад в класиранията си в елита, а сезон 2001/02 бе кошмарен за тях и в крайна сметка те изпаднаха. Тогава цели трима мениджъри се смениха в опитите си да задържат Лестър в лигата на майсторите, но се провалиха. Най-слаб от тях бе Дейв Басет, който спечели 3 от 26-те си мача начело на клуба от Източен Мидландс. Това са някакви си 11,54%...

Ливърпул
 Дори "легенда" като Рой Ходжсън не успя да надмине слабото представяне на "мърсисайдци" от средата на 90-те, когато те бяха ръководени от тандема Рой Еванс/Жерар Улие. Еванс бе човекът, който трябваше да наследи на поста Греъм Сунес - наставникът, сложил край на големия тим на Ливърпул от края на 80-те. Изведнъж бордът реши, че ще му натресе сътрудник в лицето на Жерар Улие. Във времето, в което двамата водиха тима заедно, те записаха едва 33,33% победи от всички мачове. След това Еванс напусна и остави Улие да управлява клуба еднолично.

Манчестър Сити
 Както добре знаем, през 90-те "гражданите" далеч не бяха толкова успешни, колкото са в момента. Периодът преди идването на богатите собственици бе доста турболентен за синята част на Манчестър, като тимът на няколко пъти дори изпадна от Висшата лига. Точно по това време начело на Сити бе най-слабият мениджър в историята на клуба в елита. Това е Джо Ройл, който записа 21,05% победи от всичките си 38 мача за сезона. 

Манчестър Юнайтед
 Ето и типичен пример за това, за което говорихме. Безспорно след напускането на сър Алекс Фъргюсън, Юнайтед изживява сериозна криза, най-вече поради назначаването на неподходящите мениджъри. Трябва обаче да кажем, че нито Дейвид Мойс, нито Луис ван Гаал, нито Жозе Моуриньо имат толкова слаби показатели, колкото настоящия наставник Оле Гунар Солскяер. До момента норвежецът е спечелил 48% от всичките си мачове, което се оказва рекордно малко в ерата на Висшата лига за "червените дяволи".

Нюкасъл
 Ето един интересен парадокс - най-слабият мениджър на "свраките" във Висшата лига в същото време е и най-добрият им мениджър в елита. Става въпрос за човек на име Джон Карвър. През 2004г. той е временен наставник и печели единствения си мач, така че записва 100% успеваемост. Когато обаче поема Нюкасъл през 2015г., той записва едва 15% победи в 20-те си мача. "Джордитата" на няколко пъти са ръководени от хора, които губят всичките си мачове, но тези периоди са прекалено кратки, за да можем да ги определим за сериозни (Тери МакДермът - 1 загуба от 1 мач, Стийв Кларк - 1 загуба от 1 мач, Крис Хютън - 3 загуби от 3 мача).

Норич
 "Канарчетата" играят ролята на отбор-асансьор между Висшата лига и Чемпиъншип, като престоите им в елита са толкова мимолетни, че е трудно да определим най-слабия им наставник. Статистически обаче това е настоящият мениджър Даниел Фарке. Въпреки силното начало на кампанията, немецът е успял да спечели само 5 от 29-те мача във Висшата лига, което се равнява на 17,24%.

Шефийлд Юнайтед
 Тимът се намираше в елита по време на основаването на Висшата лига, но бе сред опашкарите и логично в края на сезон 1993/94 изпадна в тогавашната Първа дивизия. Интересното е, че отново ще споменем името на Дейв Басет, който успява да се класира за този списък цели 2 пъти. За 2 сезона начело на "остриетата" той печели 26,19% от всичките си срещи в елита. 

Саутхямптън
 В даден момент от историята си, "светците" не бяха изпадали от елита в продължение на 25 години. Тази серия приключи през сезон 2004/05, когато клубът не успя да преживее раздялата с Гордън Стракан през пролетта на 2004г. Той бе водил Саутхямптън около 3 години. Поредица от мениджъри се изредиха на поста, но в крайна сметка тимът изпадна. Преди това да се случи, най-слабият наставник на тима бе човек на име Стийв Уигли. Той записа 2 престоя начело на тима само в рамките на 10 месеца. Първо води "светците" в 2 мача, в които не успя да спечели нито веднъж, а след това в още 17, в които спечели едва 3 срещи, или общо 17,65%. 

Тотнъм
 В края на 90-те и началото на новия век "шпорите" бяха много далеч от това, което са в момента. Те се бяха превърнали в средняк, а всякакви наставници се изреждаха на кормилото на клуба. Статистически най-слабият мениджър на Тотнъм в ерата на Висшата лига е Жак Сантини. Преди да бъде изгонен, французинът спечели 3 от 11-те си мача в лондонския тим, което прави точно 27,27%.

Уест Хям
 През годините от началото на новия век, редица съмнителни треньори се смениха начело на лондонския клуб. Това включва имена като Глен Рьодер, Алан Пардю, Алан Кърбишли и дори Джанфранко Дзола. Самият факт, че "чуковете" вече за втори път назначават Дейвид Мойс е показателен за кризата в клуба. Дори "Избраният" обаче не е записвал толкова слаба статистика, колкото Аврам Грант. Израелецът спечели 18,92% от всичките си мачове в Уест Хям.

Уулвърхямптън
 Тук официално срещаме един от двамата най-слаби наставници в ерата на Висшата лига за всички клубове, които някога са били част от нея. И докато хора като Мик МакКарти имат статистика от едва 5% по времето, в което ръководи Съндърланд, то бившият мениджър на "вълците" Тери Конър се е закотвил на 0. Да, точно така, 0% , или нито един спечелен мач начело на отбора. В 13 мача на "Молиню" Конър записа 4 равенства и 9 загуби, оставайки в историята по доста неприятен начин.

Уотфорд
 Същото, което казахме за Норич, важи и за Уотфорд. "Стършелите" често сноват нагоре-надолу из дивизиите без да оставят следа във Висшата лига. Техният най-слаб наставник е Кике Санчес Флорес. В 10 мача в елита през декември 2019, той записа едва 1 победа, което е 10% успеаваемост. Ако търсим някой по-дълготраен мениджър на тима, трябва да споменем представянето на Ейди Буутройд, който се е справил малко по-добре - 13,16%.




Достойни за споменаване:

Дарби Каунти - въпреки че "овните" не са част от елита, техният бивш наставник Пол Джуъл е вторият, който стъпва на почетната стълбичка на най-слабите мениджъри в историята. В 24 мача начело на Дарби, той също не печели нито веднъж. 

Уест Бромич - "дроздовете" вероятно ще се върнат във Висшата лига догодина и ще се молят тяхната кампания да е доста по-успешна от тази, минала под ръководството на Алан Пардю, който спечели 1 от 18-те си мача на "Дъ Хоутърнс". 


Гласували: 10, рейтинг: 4.1

Още новини от деня:
Коментари
ЦСКА умре 11.06.2020 14:15

Направете най-слабият треньор за всеки тим в ЕФБЕТ ЛИГАТА!

Отговори 1 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?