Обзор на 9 кръг в efbet Лига

След паузата за националните отбори дойде време да се подновят битките по родните терени. На пръв поглед най-голям интерес предвещаваха срещите Ботев (Пловдив) с ЦСКА-София и Левски с Черно море.

Кръгът бе открит с мача на новака в първенството Царско село срещу актуалния носител на Купата на България - Локомотив (Пловдив), правещ много силен сезон. Момчетата на Бруно Акрапович надделяха с 3:2, като поведоха с три гола, но накрая домакините успяха да върнат две попадения.
 В 19-тата минута Парвиз Умарбаев центрира към Патрик Малембана и той с глава откри резултата. В 50-тата минута Умарбаев от корнер повтори упражнението, доставяйки топката на главата на Денис Алмейда, като три минути по-късно преднината на "железничарите" стана класическа след центриране отдясно на Карагерен и гол на Ален Ожболт. Вероятно опиянени от комфортната преднина, в редиците на гостите се забеляза отпускане и първо в 86-тата минута Георги Минчев реализира от дузпа, а в заключителната част на срещата Родни Антуи с прецизен удар преодоля Мартин Луков, с което главният съдия сложи край на двубоя.

Впечатление направи поредният добър мач на другия новак от Арда под ръководството на Стамен Белчев. Кърджалийци се наложиха над Ботев (Враца) с 2:1, като резултатът можеше да бъде и по-изразителен, но Сам, Иван Коконов, Спас Делев и Радослав Василев пропуснаха куп положения пред вратата на Красимир Костов. Резултатът бе открит от Ради Василев в 15-тата минута след отбита топка от майсторско изпълнение на пряк-свободен удар на Спас Делев. Врачани се върнаха в мача благодарение на Валери Домовчийски, който хитро чукна топката с глава покрай Иван Караджов. Радостта им обаче бе кратка, тъй като само 5 минути по-късно Иван Коконов на празна врата вкара за 2:1. В игра за "Ботев" се включи и Валери Божинов, за когото това бе повторен дебют и дори успя да се разпише две минути след появяването си в игра, но попадението му бе правилно отменено, тъй като Божинов бе в положение на засада. С осезаемо преимущество за домакините мачът приключи в тяхна полза.

На стадиона в Коматево се изправиха един срещу друг Ботев (Пловдив) и ЦСКА-София в сблъсък с особен заряд, имайки предвид мачовете им за Купата и Първа лига от заключителната фаза на миналия сезон. Очакванията за зрелище в града "под тепетата" не бе оправдан от футболистите на двата отбора, като най-интересни моменти през първата част бяха ударите от далечна дистанция на Евандро и Тодор Неделев. Туповен шут на Греъм Кери от границата на наказателното поле бе отразен от стража на канарчетата - Янко Георгиев, а при контраатака, две минути по-късно, Али Соу се разписа за единственото попадение в срещата, дало и победата на ЦСКА-София. В 86-тата минута Неделев се опита да изненада бразилския страж Бусато, но ударът му бе отразен в корнер, като това бе всичко най-интересно в мача.

На "Лудогорец Арена" шампионите посрещнаха Етър, като за треньора на домакините Станислав Генчев срещата бе по-специална, тъй като се изправи срещу родния си тим. Този мач бе и генерална репетиция преди срещата от първия кръг на груповата фаза в Лига Европа срещу ЦСКА Москва. Очаквано лудогорци стартираха по-силно, а първото опасно положение бе в 20-тата минута след удар на Жоржиньо, но уловен от Христо Иванов, който преди броени дни стана най-възрастният дебютант, обличал националната фланелка в гостуването на Ирландия. Етър излезе в опит да се надиграва с Лудогорец и в 25-тата минута Крис Гади отправи силен далечен изстрел по посока вратата на Пламен Илиев, като в ответното нападение Форстър също се опита да отбележи от далеч, но и двете изпълнения бяха над вратата. В 30-тата минута бе отменен гол на Жоржиньо поради засада, а в края на полувремето домакините дори удариха греда. Втората част започна вихрено за шампионите и чрез гол на Кешеру те откриха резултата, а в 86-тата минута Джоди Лукоки сложи точка на спора в тази среща след асистенция на Швиерчок. Така шампионите надделяха над "болярите" и са в очакване на тазгодишния си европоход.

На градския стадион в Русе, Дунав и Славия се изправиха един срещу друг, като акцентът на събитията в русенския клуб бе новината за предстоящото оттегляне на собственика им д-р Симеон Сименов и не особено ясното бъдеще на тима от крайдунавския град. Въпреки това "драконите" тръгнаха на борба за трите точки с точен шут от пряк-свободен удар на Ивайло Лазаров, но той бе отразен от младия Георги Георгиев. В 35-тата минута младият страж на Славия бе поставен под изпитание след центриране от корнер и в последния момент успя с ефектен рефлекс да спаси от гол-линията сигурен гол за Дунав. В края на първата част опасен удар на Ахмедов бе спасен, а в последвалия опит за добавка Стефан Христов се строполи в наказателното поле и домакините имаха претенции към съдията за наказателен удар. След няколко не особено сериозни удари отправени от двата отбора, през второто полувреме в самия край на мача Славчо Шоколаров разтресе страничния стълб зад Благой Макенджиев и така пропусна да донесе победата за "белите".

Левски излезе срещу Черно море, разочарован от равенството срещу ЦСКА-София в предишния кръг, а варненци се опитваха да нарушат една своя негативна серия срещу "сините" в София, датираща още от края на 50-те години на миналия век. Срещата започна равностойно като след нарушение в атака на Даниел Димов бе отменен гол за "моряците". Малко след това силен шут на Мартин Минчев пък бе блокиран от Хали Тиам. В 21-вата минута след неразбирателство в отбрана и неразчетено излизане на дебютиращия под рамката на Черно море - Миодраг Митрович, Станислав Иванов реализира поредното си попадение през този сезон. В 30-тата минута след пробив на Иван Горанов отляво, топката бе центрирана към непокрития Паулиньо и той с глава удвои аванса на "сините". Минута след това, след центриране от непряк-свободен удар на Васил Панайотов, топката стигна да Аткау, който отбеляза, но попадението му бе отменено, тъй като той се е намирал в положение на засада. Така в следващото нападение след ефектни контра действия на Левски, Франко Мазурек намери Найджъл Робърта и той с прецизно изпълнение не остави шанс за Митрович. В последната си атака за полувремето, домакините имаха възможност и за четвърти гол, но ударът на Мазурек бе над вратата. Второто полувреме започна с леко предимство на гостите от Варна, като Миятович се намеси на няколко пъти решително след удари на Минчев и Андраде. В 64-тата минута бе отменен гол на Тиам, като след това мачът се доиграваше и в общи линии абсолютно заслужено Левски се наложи над Черно море с 3:0.

Мачът между Берое и Витоша (Бистрица), който закри деветия кръг от efbet Лига, не впечатли с футболни качества неутралния зрител, но пред верните си фенове "заралии" надделяха над "бистришките тигри" с 1:0, като това бе осмото поражение от началото на сезона за тима, воден от Енгибар Енгибаров. Успехът за Берое дойде в 84-тата минута след центриране отдясно на Иван Минчев, а Зоран Йосипович се възползва от единствената неточност в отбраната на бистричани, като засече центрираната топка и донесе победата за радост на старши-треньора им Александър Томаш.

Най-колоритните чужденци играли в Югозападна България
Кои чудновати прякори на българските футболни персони си “партнират” най-добре?
Връща ли се Пирин там, където му е мястото?
Успешни чуждестранни треньори, които се провалиха в родния елит
Кои националности бележат най-много в българското първенство (в последното десетилетие)
Златан разкритикува академиите и “Плати за да играеш” системата на САЩ
Най-странните националности, присъстващи в българския футболен фолклор
Потенциалните дербита през следващия сезон
Бивш футболист на Ювентус разказва за пътя до България
УЕФА оповести нова директива, ето какво значи тя за футболна Европа
БФС прекрати сезона в Трета и Четвърта лига
Бившите шампиони, които спазват социална дистанция от титлата повече от половин век