Тотнъм удави Амстердам в сълзи след нов феноменален полуфинал (видео)

Тотнъм победи драматично Аякс с 3:2 и стана четиридесетия дебютант във финал на Шампионската лига.

И двата отбора се впуснаха в атаки от самото начало. Първото положение беше за амстердамци - Тадич стреля, получи се рикошет, но Лорис спаси, а Роуз изби в корнер. Домакините се възползваха от ъгловия удар, като в 5-ата минута поведоха. Де Лихт се извиси и не остави шанс на Лорис. Тотнъм се опита веднага да изнесе играта. Сон проби отляво, като отправи удар в близкия ъгъл на вратаря Онана, който беше излязъл да покрие центрирането, но късметът го спаси в тази ситуация и топката се отби в гредата. В следващите минути мачът се успокои, а “шпорите” владееха повече топката. В 23-ата минута Тотнъм направиха страхотно разиграване. Деле Али подаде хубав пас към Сон, който стреля, но ударът беше доста слаб и Онана улови без проблем. Лондончани стигнаха веднага до нова опасна ситуация, но този път Али стреля в ръцете на амстердамския страж. Хотспър наложиха доста висока преса и успяваха да притесняват постоянно домакините. В 29-ата минута Аякс направи феноменална контра атака като Тадич остана “един на един“ с Тоби Алдервейрелд и го преодоля, но ударът му мина встрани. Трябва да се отбележи и феноменалната подкрепа от трибуните, като феновете създаваха неповторима атмосфера на ”Йохан Кройф Арена“. В 35-ата минута Аякс направи отново изключителна контра, с която матира Тотнъм. Тадич получи от Ван Де Беек на фланга, проби и видя включването на Хаким Зиех. Мароканецът завърши по феноменален начин за 2:0. До края на полувремето не се стигна до други опасни положения.

Второто полувреме започна с натиск на Тотнъм, а Аякс видимо се затвориха и приеха играта в своята половина. В 52-ата минута “шпорите” стигнаха до прекрасно положение, като Ериксен подаде към Деле Али той отправи много хубав удар, но Онана спаси. В 55-ата минута лондончани намалиха резултата. Моура се вклини в защитата на Аякс и преодоля вратаря с прецизен удар. Тотнъм продължи летящо, като пак Моура се възползва от разбъркване в наказателното поле на домакините и върна “шпорите” в битката - 2:2. Аякс реагираха като ужилени, а Зиех стреля опасно, но топката премина покрай вратата. В 63-ата минута Де Лихт се оказа последна преграда пред гола, Моура стреля по земя, но шпагата на холандеца беше феноменален и топката мина покрай вратата, а от корнера не произлезе нищо. Тотнъм доминираше от началото на второто полувреме, а Аякс нямаше отговор до този момент. В 70-ата минута все пак холандският тим изнесе играта и стигна до две опасни ситуации, като едната дойде от корнер, Де Лихт направи опит за центриране, което Лорис изби, а Таляфико не успя да засече. В 73-ата минута се стигна до нов корнер, Алдервейрелд засече, но топката мина в страни от вратата. В 78-ата минута Аякс успяха да изнесат топката, а Зиех получи на границите на наказателното поле, отправи веднага удар, но за негово съжаление гредата спаси Тотнъм. В 86-ата минута лондоначи можеха да разплачат Амстердам от корнер. Вертонген остана непокрит в наказателното поле и стреля с глава, но ударът му срещна напречната греда. Във втората минута на петминутното продължение Зиех можеше да реши всичко в мача, но Лорис спаси. В 94-ата минута “шпорите” стигнаха до корнер, но от него не произлезе нищо. Няколко секунди по-късно Лукас Моура потопи “Йохан Кройф Арена” в сълзи. Бразилецът намери топката по страхотен начин от границата на наказателното поле и прати Тотнъм напред в турнира, като оформи своя знаменит хет-трик.

Това ще бъде втори английски финал в историята на турнира.