Един от полуфиналните сблъсъци в новия турнир на УЕФА Лига на Конференциите противопоставя английския Уест Хем и нидерландския АЗ Алкмаар. "Чуковете" са се устремили към първи европейски финал от 47 години насам, но на пътя им се изправя футболният "Moneyball".
Предполагам всеки от вас е гледал едноименния филм с участието на Брад Пит, който се въплащава в ролята на Били Бийн - легендарен мениджър на американския бейзболен Оукланд Атлетикс. Благодарение на статистически данни, той успява да преобърне коренно начина, по който се привличат играчи и да превърне тима в един от факторите в местната лига.
Интересното е, че от 2020г. самият Бийн е собственик в АЗ, закупувайки 5% от акциите в клуба. Преди това той е само съветник на ръководството. По-рано през годината Бийн държа реч пред генералната асамблея на европейската асоциация на клубовете в Будапеща, където обясни как изобщо се е стигнало до пристигането му в Алкмаар.
Той се озовава в "ниската земя" благодарение на своя добър приятел и бивш бейзболист в американската лига Робърт Енхорн. Когато Енхорн е назначен на поста главен директор в АЗ през 2014г., той моли Бийн за помощ.
"Горд съм да ме свързват с тях." - споделя Били. - "Прогресът и постоянството, които те имат, са една от най-великите неразказани истории в спорта. Пристрастен съм към тях и това е невероятно. Не само една страхотна футболна история, но и невероятна бизнес история."
АЗ са свикнали да работят със скромен бюджет, както и с по-малка инфраструктура, за разлика от техните опоненти в Нидерландия и Европа.
Ако погледнем сравнението им с отбора на Уест Хем - техен противник в мача довечера, то годишните приходи на "чуковете" се равняват на 192,1 милиона паунда, докато тези на АЗ - 19 милиона паунда. Лондонският клуб харчи за заплати 128,45 милиона паунда на година, а в Алкмаар дават малко над 14 милиона. Домът на Уест Хем побира 62,500 зрители, докато този на АЗ - 19,500.
Само в собствената им лига цели осем клуба разполагат с по-големи стадиони от тях, но въпреки това, три мача преди края на сезона, АЗ почти са си подсигурили финиширане в топ 4 - за пети път от последните шест години. Трябват им само още 4 точки, за да си осигурят футбол в Европа и на есен.
Според Бийн, използването на неговата методика със статистически данни е приложимо не само в бейзбола, но и във футбола. Това е първото нещо, което той казва на Енхорн, когато получава обаждане от него.
"Първото нещо, което Робърт направи, бе да спре да губи пари. За съжаление, първата година е тежка, защото продаваш най-добрите си играчи, за да поправиш грешите, допуснати при взимането на лоши решения от хората преди теб. С малкото пари, които имаше, той отиде и купи двама футболисти от втора дивизия, които бяха определени от статистиката. Единият беше Винсент Янсен, а другият - Алиреза Джаханбакш."
И двамата станаха голмайстори на Ередивизи, като Янсен бе продаден на Тотнъм за 17 милиона паунда, а Джаханбакш - на Брайтън за 16 милиона. Двамата бяха купени за общо под 1 милион.
Методиката на Бийн сякаш изглежда, че ще изяде хляба на скаутите, но той е категоричен, че статистиката не е всичко.
"Ако се замислиш за скаутите в който и да е спорт, те имат невъзможна задача. Ние ще опитаме да предефинираме тяхната работа. Взимането на решение в бизнеса е изцяло продиктувано от информацията. Има информация, която не мога да получа от статистиката. Не мога да разбера какъв съотборник е въпросният футболист. Не мога да знам дали стои до късно вечер, какви са родителите му и какъв ученик е бил. Искам скаутите да ми носят информацията, която статистиката не може да ми даде."
Във Висшата лига на Англия два клуба вече използват статистическите данни все по-успешно и през този сезон се превърнаха в истински хит на Острова. Става дума за Брентфорд и Брайтън, които се осланят на модела на Бийн когато купуват футболисти.
Въпреки всичко, той счита, че трябва някой от тези клубове да разтърсят футбола из основи, за да могат статистическите данни да бъдат приети като легитимен метод за селекция.
"Предизвикателството не е да получиш данните, а да ги използваш. Със статистиката може да намериш футболист, който е висок 175 см и е подценяван заради ръста си. Виждаш, че той не е 195 см и очите ти спират да гледат всичко останало, без значение какво показват данните."
"Брентфорд не печелят нищо. Но помислете къде бяха и къде са сега, както и срещу какво са се изправяли. Обикновено хората говорят за това как клубовете имат страхотна школа. Та те дори до тази година нямаха школа!"
"Когато един от тези клубове започне да завършва в топ 4, топ 5 или топ 6, хората бързо ще променят вижданията си." - завършва Бийн.
[urlhttps:tipworker.comotzyvy-sotrudnikovbauer-grupp-3krasnodar]https:otzyvy-rabotnikov.comotzyvybauer-bauer-ukraina?page2[url] https:www.otzyvru.combauerotzyvy-sotrudnikov - [urlhttps:www.yell.ruspbcombauer-grupp-ooo_10725497reviews]https:vk.combauer_international[url] [urlhttp:www.jschell.delink.php?urlrubrikator.orgitemsodeyalo-bauer_210605]http:google.caturl?qhttp:bauer-int.comnasha-produkcija[url]
Отговори 0 0