Ето кой през какво ще мине, за да се добере до Световното първенство

Ето кой през какво ще мине, за да се добере до Световното първенство

 В зона УЕФА световните квалификации са вече история. 10 отбора си осигуриха участие на Мондиал 2022 - Германия, Дания, Франция, Белгия, Хърватия, Испания, Сърбия, Англия, Швейцария и Нидерландия. Още 12 пък ще влязат в битката за класиране през плейофите - останалите на второ място в десетте квалификационни групи, както и още 2 тима чрез турнира Лига на Нациите. Така ще се играят полуфинали и финали, след което само 3 от 12-те отбора ще хванат самолета за Катар.

 Общо зона УЕФА ще изпрати на първенството 13 участника. От КОНМЕБОЛ пък 4 от 10-те отбора получават правото на директно класиране, като за момента сигурни в присъствието си в Катар са колосите Бразилия и Аржентина. Останалият на пето място пък ще трябва да играе допълнителен бараж срещу отбор от друга квалификационна зона.

 В КОНКАКАФ нещата са малко по-сложни. Там квалификациите се играят в 2 фази. В първата взимат участие 30 от 35-те нации, подвизаващи се в асоциацията. Те са разделени в 6 групи по 5 отбора и играят на принципа всеки срещу всеки по веднъж. След това победителите от шестте групи играят един срещу друг в 3 елиминационни двубоя.

 Тези 3 отбора, които спечелят, се прибавят към онези 5, които не участват в първата фаза. Това са тези нации, които заемат най-високо място в ранглистата на ФИФА (в конкретния случай това са Мексико, САЩ, Коста Рика, Ямайка и Хондурас).

 Втората фаза се състои от една група с 8 отбора, които играят един срещу друг на разменено гостуване. Първите 3 тима се класират директно за Мондиала, докато останалият на четвърто място ще трябва да играе бараж срещу представител на друга квалификационна зона. В момента първото място се заема от тима на Канада, а в челото компания му правят САЩ, Мексико и Панама.

 Подобен е принципът и в зона Азия. Най-слабите 12 отбора според ранглистата на ФИФА играят предварителен елиминационен кръг, а шестте "оцелели" се прибавят към останалите 34 отбора в зоната, формирайки 8 групи от по 5 отбора. Тимовете играят помежду си всеки срещу всеки на разменено гостуване.

 Интересното е, че домакинът Катар, който като такъв автоматично си осигурява участие, също минава през квалификациите, но като цяло не играе за нищо. Победителите от 8-те групи, както и четирите най-добри втори отбора, отиват в следващата фаза. Тя се състои от 2 групи по 6 отбора, където претендентите отново играят един срещу друг на разменено гостуване. 

 Най-добрите 2 от всяка група се класират директно за Мондиала, докато останалите на трето място играят бараж помежду си. Победителят от този бараж пък играе с представител от друга квалификационна зона, като чак победа в този мач вече гарантира участие на Световното първенство. От Азия все още няма излъчен тим за груповата фаза на Мондиала, но по всичко личи, че съставите на Иран и Саудитска Арабия ще са два от участниците.

 В Африка също играят доста. Най-слабите 28 отбора според ранглистата на ФИФА формират 14 двойки, като победителите от които се присъединяват към 26-те най-силни и формират 10 групи от по 4 отбора всяка. Там се играе на принципа всеки срещу всеки и победителят от всяка група преминава във финалната фаза.

 Тя представлява пет двойки, които играят на елиминационен принцип. Отборите, които спечелят в тези елиминации, се класират директно за групите на Световното първенство. За надпреварата в Катар ще спорят Алжир, Камерун, Конго, Египет, Гана, Мали, Мароко, Нигерия, Сенегал и Тунис. От тази зона няма отбор, който да минава през баражи.

 Последната е зона Океания. Тя е единствената, която не изпраща директно представител на първенството. Заради пандемията от коронавирус, квалификациите в тази зона все още не са започнали. Те ще се проведат в Катар през март 2022г., за да се избегне дългото пътуване между различните страни, отстоящи на хиляди километри една от друга в Тихия океан.

 Всички 11 отбора от тази зона ще влязат в битка за класиране. Нова Зеландия, Соломоновите Острови, Нова Каледония, Таити, Фиджи, Вануату, Папуа Нова Гвинея, Американска Самоа, Самоа, Тонга и островите Кук ще бъдат разделени в 2 групи и ще играят помежду си на принципа всеки срещу всеки по веднъж.

 След това първите 2 отбора от всяка група ще играят полуфинали и финал, а победителят ще трябва да спори с представител на друга квалификационна зона. Откакто Австралия напусна зоната и се присъедини към квалификациите на Азия, винаги победител от Океания е тимът на Нова Зеландия.

 Така на първенството в Катар ще видим:

Домакин - 1 квота (Катар)

УЕФА - 13 квоти

КОНМЕБОЛ - 4 квоти + 1 бараж

КОНКАКАФ - 3 квоти + 1 бараж

Азия - 4 квоти + 1 бараж

Африка - 5 квоти

Океания - 1 бараж


Гласували: 4, рейтинг: 4.8

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Единствената страна в света без национален отбор
Ето какво каза Златко Далич за бойкота си
Меси откри резултата във финала (видео)
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Неймар порази Хърватия с магическо попадение (видео)
Заместникът на Роналдо порази Швейцария (видео)
Меси порази и Австралия (видео)
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Коста Рика порази Германия, какво се случва? (видео)
Луис Чавес вкара един от головете на турнира за Мексико (видео)
Португалия откри резултата срещу Уругвай (видео)
Нереално! Иран удари двете греди за 10 секунди (видео)
Ричарлисон вкара по "бразилски" (видео)
Шеметна Саудитска Арабия порази Аржентина с този гол за 2:1 (видео)
Сака удвои головата сметка на Англия за СП22 (видео)
10-те контузени звезди, които пропускат Световното
Никога не казвай никога - изумителната история на един ветеран
10 звезди, които не се класираха за Световното първенство
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010