Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.

Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.

 Представянето на мексиканския национален отбор на Световното първенство в Катар далеч не бе от най-добрите. Нещо повече - "ел три" отпаднаха от Мондиала преди елиминациите за пръв път от 1978г. насам. Това се счете за голям срам в северноамериканската страна, която е едно от най-постоянните присъствия на първенствата на планетата през последните 50 години.

 Спомняте ли си кога Мексико пропусна Мондиал за последно? Точно така, "ацтеките" гледаха по телевизията надпреварата в Италия през 1990г. и то не защото нямаше да се класират, а защото собствената им хитрост им изигра лоша шега.

 Чували ли сте някога думата "качирулес"? И ние не бяхме. Произходът на думата датира от началото на 20-ти век, когато cachirul или cachirulo се е казвало на кръпките, които са били пришивани на скъсаните дрехи или на тези с ниско качество. 

 Години по-късно терминът е навлязъл в спортните среди и е бил използван, когато в някое състезание възникат въпросителни около феърплея или репутацията на този или онзи. В ниските футболни лиги в страната аматьорските клубове също са осъществявали качирул - при липса на играчи взимали хора, които не са били част от отборите, само и само да не загубят служебно срещу своите опоненти. Самите клубове са разчитали на визуалната прилика между отсъстващия футболист и мнимия такъв, за да заблудят съдията. Ето ти качирул.

 Е, през 1988г. в страната избухва може би най-големият такъв в историята. Тогава на континента се провежда младежки турнир за футболисти до 20-годишна възраст, като условието, поставено от КОНКАКАФ е, че само първите два тима ще се класират за младежкото световно първенство в Саудитска Арабия през следващата година.

 По-рано през годината ФИФА издава специално предупреждение към футболните федерации по света да не се опитват да картотекират играчи, които са над определената възраст, защото по онова време това е било масова практика. Лимитът, който световната централа дава, е 20 години.

 Турнирът е съставен от две групи, всяка с по пет отбора. Мексиканците попадат в компанията на Куба, Канада, Бермуда и Холандските Антили - на пръв поглед нищо кой знае колко предизвикателно. "Ацтеките" завършват с четири победи от четири мача и голова разлика 15:1, за да се класират за финалния кръг, който представлява нова група, съдържаща завършилите на първите две места от всяка група.

 Развоят определя в последния мач Мексико и САЩ да излъчат вицешампион, след като Коста Рика отвява конкуренцията и завършва турнира на върха с три победи от три мача. Припомняме, че и двата отбора неистово желаят да се класират за младежкото световно първенство - "ацтеките" защото са традиционна сила във футбола, а "янките" защото при тях този спорт набира все по-голяма популярност и страната подава кандидатура за домакинство на Световното първенство през 1994г.

 В крайна сметка резултатът е 2:1 в полза на Мексико. "Ел три" изпълняват своята голяма цел, а победният гол е дело на някой си Херардо Хименес, който полудява от радост. Всички в страната са доволни, но едва няколко часа по-късно ситуацията се обръща с главата надолу.

 Местният журналист Антонио Морено, работещ за телевизията Imevision и редовно отпечатващ своята спортна колонка във вестник Ovaciones, открива нещо нередно. В годишника, публикуван от самата мексиканска футболна федерация година по-рано, той вижда несъответствие във възрастта на някои от играчите. Оказва се, че подадените към ръководството на КОНКАКАФ данни са манипулирани и състезателите са обявени за по-млади, отколкото всъщност са.

 Морено моментално публикува статия, в която изразява опасенията си от рисковете, които ръководното тяло поема, за да се опита да осигури предимство, регистрирайки играчи над позволената възраст. В отговор, президентът на мексиканската федерация Рафаел дел Кастийо публично отхвърля тези твърдения и вербално напада журналиста.

 Само че Морено бързо намира съмишленици и подкрепа, най-вече в лицето на своя колега журналист Хосе Рамон Фернандес, който осигурява телевизионен ефир на новината. Първоначално ферерацията отказва да потвърди информацията и игнорира обвиненията, но мексиканските фенове бързо долавят задаващия се супер скандал. Всички журналисти започват да търсят футболистите за интервюта и да се ровят настоятелно, издирвайки актовете им за раждане.

 Тяхната работа дава резултат и истинските рождени дати на същия този Херардо Хименес и на неговия съотборник Хосе де ла Фуенте изтичат в медиите. Оказва се, че и двамата са по-възрастни с две години от обявеното. Друг играч от тима, Хосе Луис Мата, пък е с 3 години по-стар от необходимото, а защитникът Аурелио Ривера - с 4! Самият Ривера, който е и капитан на отбора по това време, по-късно заявява в интервю, че всички състезатели в тима са били над допустимата от ФИФА възраст.

 Скандалът се разгаря като горски пожар и бързо достига границата със САЩ. Американците, без да губят време, подават жалба в КОНКАКАФ, в която настояват за разследване. Те са и най-потърпевши от измамата, тъй като техният отбор не успява да се класира за световното в Саудитска Арабия. Футболната федерация на Гватемала, домакин на младежкия турнир на КОНКАКАФ, също се присъединява към протеста. В крайна сметка салвадорски журналист на име Хосе Рамон Флорез изтипосва резултатите и истинските рождени дати на всички играчи от финалната четворка в надпреварата.

 Виждайки за какво става въпрос, от КАНКАКАФ мигновено дисквалифицират Мексико от участие на първенството в Саудитска Арабия. Наказанията валят и редица официални лица губят правото да работят в сферата на футбола доживот. Сред тях е и президентът на мексиканската федерация Рафаел дел Кастийо. Мястото на "ацтеките" на световното е заето от останалия трети в групата САЩ. 

 Дел Кастийо все пак решава да пътува до Цюрих и да обжалва пред ФИФА наказанието си, наложено му от КОНКАКАФ. Световната централа обаче отхвърля молбата му и дори стига по-далеч в гнева си срещу Мексико. "Ел три" са изхвърлени от всички турнири на ФИФА през следващите 2 години. Така те пропускат Олимпийските игри в Сеул същата година, както и квалификациите за Световното първенство в Италия през 1990г. 

 Наказанието на Мексико е без аналог. До тогава подобни санкции е имало само от страна на младежките комитети на страните. ФИФА обаче решава, че тези методи са неефективни и посича "ацтеките" с голямата брадва, за да служи случаят за пример. Седмица по-късно централата избира САЩ за домакин на Мондиала през 1994г.

 След този случай Мексико не пропуска участие на Световно първенство никога повече. Въпреки това, максимумът, до който "ел три" достигат, е осминафиналите. Четвъртфиналът, който мексиканците играят на домакинския си турнир през 1986г. остава тяхното най-добро постижение на Мондиал, поне до момента. Мнозина считат, че отборът е прокълнат да не достига до по-далече, кръщавайки осминафинала "проклятието на четвъртия мач".


Гласували: 8, рейтинг: 4.1

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Единствената страна в света без национален отбор
Ето какво каза Златко Далич за бойкота си
Меси откри резултата във финала (видео)
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Неймар порази Хърватия с магическо попадение (видео)
Заместникът на Роналдо порази Швейцария (видео)
Меси порази и Австралия (видео)
Коста Рика порази Германия, какво се случва? (видео)
Луис Чавес вкара един от головете на турнира за Мексико (видео)
Португалия откри резултата срещу Уругвай (видео)
Нереално! Иран удари двете греди за 10 секунди (видео)
Ричарлисон вкара по "бразилски" (видео)
Шеметна Саудитска Арабия порази Аржентина с този гол за 2:1 (видео)
Сака удвои головата сметка на Англия за СП22 (видео)
10-те контузени звезди, които пропускат Световното
Никога не казвай никога - изумителната история на един ветеран
10 звезди, които не се класираха за Световното първенство
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Задава ли се нова генерация италиански суперзвезди?