Интересни факти около започващата утре Купа на Африканските нации

Интересни факти около започващата утре Купа на Африканските нации

Утре започва един от най-колоритните турнири в света - Купата на африканските нации. В последно време някои от играчите от този континент се доказаха като едни от най-добрите в света. Всичко това, смесено с невероятната екзотика на африканските футболни фенове, обещава да станем свидетели на едно изключително шоу, както на терена, така и по трибуните. В откриващия мач домакините Египет ще премерят сили с отбора на Зимбабве. Двубоят е утре вечер от 23:00 българско време.
Подбрали сме някои интересни факти за този турнир и бихме желали сега да ви ги представим:

 - Домакинът Египет приема състезанието за рекорден пети път. Предните пъти, в които "фараоните" приемат турнира, са през 1959, 1974, 1986 и 2006г.

 - Първото издание на турнира се провежда през февруари 1957г. като участие взимат само 3 страни - домакинът Судан, Египет и Етиопия. Четвъртият отбор - този на Южна Африка, е дисквалифициран заради апартейда. Шампион е Египет.

 - През 2019г. за пръв път в Купата на африканските нации ще се състезават 24 отбора, тъй като африканската футболна конфедерация реши, че по този начин ще се увеличи интереса към турнира.

 - Първоначално тазгодишното издание на турнира трябваше да се проведе в Камерун, но АФК отне домакинството от тази страна и го даде на Египет поради Англофонската криза (конфликт, в който местността Амбазония в южен Камерун се бори за независимост).

 - Танзания се завръща в състезанието за пръв път от 39 години насам. Техен треньор е нигериецът Емануел Амунике, който е бивш играч на Барселона и най-добър играч на Африка за 1994г.

 - За пръв път тази година ще се използва технологията за видеоповторение ВАР, но тя ще влезе в сила чак от осминафиналите.

 - Най-много пъти шампион е ставал Египет (7), следван от Камерун (5), Гана (4), Нигерия (3), а ДР Конго и Кот д'Ивоар имат по 2 титли.

 - С по 1 отличие са отборите на Замбия, Тунис, Судан, Алжир, Етиопия, Мароко, Южна Африка и Конго-Бразавил.
 
 - Три отбора ще направят своя дебют в турнира - Мадагаскар, Мавритания и Бурунди.

 - Отсъства традиционно силният отбор на Замбия - шампион за 2012г.

 - Цели 12 тима никога не са се класирали за турнира. Това са Централната африканска република, Чад, Коморос, Джибути, Еритрея, Есватини, Гамбия, Лесото, Сао Томе и Принсипи, Сейшелите, Сомалия и Южен Судан.

 - Камерунският нападател Самуел Ето'о е играчът с най-много голове в историята на турнира - 18, постигнати между 2000 и 2010г.

 - Вратарят на Египет Есам ел Хадари е най-възрастният играч в историята на състезанието. Той бе на 44 години и 21 дни по време на финала през 2017г., когато "фараоните" спориха за отличието с Камерун.

 - Най-младият голмайстор в турнира е габонецът Шива Н'Зигу, който бележи на 16 години и 93 дни в мача на своите срещу Южна Африка през 2000г.

 - За пръв път Купата на Африка ще се проведе през лятото, тъй като до този момент винаги се е провеждал през зимата, но от Африканската футболна конфедерация са решили да не лишават европейските клубове от африканските им играчи в разгара на сезона.

 - От 2013г. насам, турнирът се провежда през нечетните години, за да не съвпада със световното първенство.

 - Три различни трофея са се връчвали на шампионите от 1957г. до наши дни. Настоящата купа е представена през 2002г., а за пръв път я печели отборът на Египет.

 - Оригиналният трофей се е наричал Купа Абделазис Абдала Салем на името на първия президент на Африканската футболна конфедерация и е бил направен от сребро. След като Гана го печели за трети път през 1978г., той остава във витрината им за вечни времена.

 - Най-много голове в рамките на един турнир вкарва халфът на ДР Конго Ндайе Муламба. Това му печели прякора "Мутумбула" (Убиецът), тъй като той бележи 9 попадения по време на състезанието през 1974г.


Гласували: 3, рейтинг: 4.7

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас