Предстои една от последните паузи за квалификации преди така очакваното есенно-зимно световно първенство по футбол в Катар. Турнирът, макар и силно дискусионен, ще сблъска най-силните тимове в света за 22-ри път.
Поне към този момент, Мондиалът в Катар обещава да бъде интригуващо събитие. За последен път в надпреварата ще вземат участие 32 отбора, като от следващото издание претендентите за титлата ще се увеличат на 48. Също така, както вероятно ви е втръснало да слушате, това е първият турнир за Световната купа, провел се в сезон, различен от лятото.
Цели 15 нации вече си осигуриха участие на първенството в Катар. На първо място обръщаме внимание на един от дебютантите - домакините от азиатската страна, които никога в 50-годишната си история не са се появявали на такъв форум.
Останалите, които спечелиха билет за пустинята, са традиционни участници като Бразилия, Аржентина, Германия, Франция, Испания, Англия, Нидерландия, Белгия, Дания, Хърватия, Швейцария, Сърбия, Иран и Южна Корея. Кои отбори обаче ще допълнят бройката до 32? Тъкмо това ще погледнем тук.
Поглеждайки към зона УЕФА, там въпросителните са едва 3. През ситото на баражите ще минат вече 11 тима (след изваждането на Русия от надпреварата), като два от участниците ще станат ясни още този месец, а третият - най-рано през юни. Това се налага, тъй като един от тимовете, замесени в плейофите, е този на Украйна, където в момента текат военни действия и УЕФА реши да отложи двубоя им с Шотландия за лятото.
В същия поток е и един отбор, който е играл на Мондиал едва веднъж в цялата си история - този на Уелс през 1958г. "Драконите" ще трябва първо да елиминират Австрия, а след това и да спечелят срещу победителя от сблъсъка Украйна - Шотландия. Самите шотландци пък не са се появявали в тази фаза на турнира от 1998г. насам.
Отборът на Полша вече си осигури участие във финалния плейоф, където ще срещне победителя от двойката Швеция - Чехия. В третия поток пък е най-интересно, защото или Италия или Португалия ще пропуснат Мондиала (а може и двата тима). Съперник на "скуадрата" е един от тимовете с най-голямо израстване в последните години - Северна Македония, докато "мореплавателите" ще спорят с Турция. В един луд сценарии, Световното първенство може да има още един дебютант - Северна Македония, макар че шансовете за това изглеждат минимални.
Прехвърляме се в зона Южна Америка, където освен традиционните сили Бразилия и Аржентина, останалото е тотална каша. Два кръга преди края цели 6 отбора имат шанс да попаднат на финалите в Катар. Най-сериозна заявка за това е дал тимът на Еквадор, който пропусна Мондиала в Русия, но сега прави силна кампания и е трети във временното класиране. За момента четвърти върви тимът на Уругвай, а след него са Перу, Чили, Колумбия и Боливия. Последните по-скоро изглеждат обречени в мисията си да се класират на Световно първенство за пръв път от 1994г. насам.
В зона КОНКАКАФ също е доста интересно. След редица квалификационни фази, остават едва 3 кръга до края на двубоите. В момента там лидер е съставът на Канада, който по всяка вероятност ще се класира за второто си Световно първенство в историята след дебюта си през 1986г. в Мексико.
САЩ и Мексико също изглеждат като сериозни кандидати за класиране, а за плейофното място в лют спор ще влязат Панама и Коста Рика. След като дебютираха на Мондиала в Русия, панамците са устремени към второ поредно участие в надпреварата, но в последните 2 кръга те трябва да играят с фаворитите САЩ и Канада, което може би ще им попречи да реализират мечтата си.
Още един дебютант на Световното първенство може да има и от зона Африка. Там също се играят финалните плейофи, където 10 тима ще премерят сили в директни елиминационни сблъсъци. Наред с традиционните сили от Черния континент, впечатление правят имената на ДР Конго и Мали. Конгоанците вече са играли на Световно първенство - във ФРГ през 1974г., където отпадат още в групата с 3 загуби от 3 мача.
Мали обаче никога не са се класирали за Световни футболни финали. За целта те ще трябва да елиминират коравия тим на Тунис, който е пропуснал да участва само в 2 от последните 6 издания на Мондиала.
В зона Азия участниците изглеждат добре познати. Освен гореспоменатите Иран и Южна Корея, директно класиране за турнира ще получат два отбора измежду Саудитска Арабия, Япония и Австралия. Третият ще трябва да играе бараж срещу състава на Обединените Арабски Емирства. Този отбор пък се е появявал на Мондиал едва веднъж - през 1990г., след което неминуемо се проваля в опитите си да се добере отново до турнира.
Квалификациите в зона Океания пък започнаха точно днес, след като пандемията от коронавирус и рестрикциите за пътуване направиха мачовете невъзможни за провеждане. Дори сега финалната фаза в тази зона се играе в Катар и в нея участват Соломоновите острови, Таити, Вануату, островите Кук, Нова Зеландия, Нова Каледония, Фиджи и Папуа Нова Гвинея. Излишно е да казваме, че от тази зона едва един отбор някога е играл на Световно първенство - този на Нова Зеландия.
Който и да спечели въпросните квалификации обаче ще трябва да играе бараж срещу четвъртия от зона КОНКАКАФ. Трудно е да си представим сценарий, в който това няма да е Нова Зеландия, но пък след това "белите" ще трябва да мерят сили с някой измежду Канада, САЩ, Мексико, Коста Рика и Панама.