Новият сезон във всички първенства по света е в разгара си, а трансферните прозорци отдавна затвориха. Това ни кара да се загледаме в една група футболисти, които така и не успяха да си намерят нов отбор през лятото - така наречените "свободни агенти".
Поглеждайки към имената, които към момента си почиват и гледат мачовете по телевизията, трябва да заявим, че определено можем да съставим доста сериозен отбор само от футболисти без договор. Разбира се, повечето от тях са в напреднала за играта възраст, но това не значи, че не могат да се представят на добро ниво (погледни статията с "чичаците").
Напомняме, че според правилата на ФИФА, свободните агенти могат да подпишат с даден клуб по всяко време от сезона. Ето ги и най-интересните футболисти на свободния пазар в момента, които ние ще се опитаме да подредим в нещо като "безработен дрийм-тийм".
Вратар: Даниел Субашич
Да, колкото и абсурдно да звучи, вратарят на сребърните медалисти от последното Световно първенство в момента е без отбор. Договорът на хърватина Даниел Субашич с френския Монако изтече, след което той напусна. Той е на 36 години, което означава, че преспокойно може да изиграе поне още един-два сезона на топ ниво на вратата, преди да окачи ръкавиците на пирона. За негово съжаление обаче, той загуби титулярното си място при "монегаските" за сметка на Бенжамен Леком и не изигра нито един мач през сезон 2019/20.
Десен защитник: Дарил Янмаат
Тук конкуренцията беше доста голяма. Сериозно обмисляхме да поставим отдясно на защитата Луис Антонио Валенсия, който също е без договор, но напредналата му възраст ни спря. Затова решихме да се доверим на нидерландеца Дарил Янмаат, който бе освободен от Уотфорд през лятото. За съжаление, Янмаат в момента е трайно контузен, което бе и една от главните причини за прекратяването на договора му със "стършелите". Все още не се знае кога той ще бъде готов за игра, но когато и да е това, сигурни сме, че някой класен отбор ще се зарадва да го привлече в редиците си. Все пак той е на 31 години и има още добри дни пред себе си.
Ляв защитник: Квадво Асамоа
Поливалентният бивш футболист на Ювентус също се озова сред безработните след края на лятото. 31-годишният ганаец започна кариерата си много силно и след добрите си игри за Удинезе, той се превърна в основен иструмент отляво на защитата на "бианконерите" по време на управлението на Антонио Конте. За съжаление, няколко тежки травми сполетяха Асамоа, така че той постепенно изпадна от плановете на Юве и бе оставен да напусне в посока Интер. Там също не му се получи особено добре, въпреки че през сезон 2018/19 бе титуляр в 32 мача от Серия "А". През това лято обаче, "нерадзурите" решиха да се разделят с него и да запазят на този пост 35-годишните Александър Коларов и Ашли Йънг.
Централен защитник: Мапу Янга-Мбива
Едва ли е чак такава трагедия, че този бранител бе пуснат да си тръгне без пари от Олимпик Лион, тъй като в последните 3 сезона той има едва 2 мача за "халпетата". Янга-Мбива не се намира в никак добра форма, но е все още на 31 години и ако се постегне може да върне поне част от старите си качества, които го направиха капитан на тима на Монпелие и шампион на Лига 1 за сезон 2011/12. Разбира се, от тогава мина много време, но през тези години играчът се състезава още за престижни клубове като Нюкасъл и Рома.
Централен защитник: Езекил Гарай
Признаваме, че възрастта на аржентинския бранител е доста напреднала, но въпреки 34-те си години, той продължава да е изключително класен играч. Гарай сам помоли тима на Валенсия да го освободи, след като скъса връзки в коляното през февруари и самият той сметна, че би било по-полезно "прилепите" да привлекат друг човек на негово място. Валенсия така или иначе разпродаде огромна част от скъпоплатените си футболисти, а Езекил бе един от тях. Освен тежката травма, той бе и първият футболист от Ла Лига, който бе диагностициран с коронавирус. Тежки месеци за Гарай, но той безспорно е най-добрият централен защитник на свободния пазар в момента.
Централен халф: Бенят Ечеберия
Още един футболист, който все още не си е намерил нов отбор, но в същото време и не е сложил край на кариерата си. Бенят бе една от големите сензации преди няколко години, когато се утвърди като изключителен подавач в Ла Лига за отбора на Бетис. Въпреки че се заговори за негов трансфер дори в Челси, той остана на Пиринеите и се върна в родния си Атлетик Билбао, чийто екип носи до края на сезон 2019/20. На 33 години, Бенят със сигурност няма да се откаже от футбола, но така и не намери клуб, в който да заиграе.
Централен халф: Джак Уилшър
Една от големите надежди на Арсенал от преди десетина години. Съдбата на Уилшър обаче бе помрачена от солидна поредица тежки травми, които така и не му позволиха да разгърне наистина огромния си потенциал. През кариерата си той е пропуснал цели 208 мача на клубните си Арсенал и Уест Хям поради различни контузии, най-често в областта на глезена и коляното. Така се стигна до раздялата му с "чуковете" през това лято. Уилшър обаче заяви пред медиите, че смята, че все още може да се справи и да играе на ниво в елита на Англия. Явно никой не му е повярвал, защото той продължава да е без отбор, а е едва на 28 години.
Атакуващ халф: Шинджи Кагава
Регресът на японеца в последните няколко сезона бе виден. Някога Кагава бе спряган за един от най-добрите халфове в света, като това бе по време на първия му период в Борусия Дортмунд, когато заедно с Гьотце, Ройс и Левандовски, той бе сформирал брутално нападение, което ужасяваше всички противникови защити. Трансферът му в Манчестър Юнайтед обаче сякаш пресече кариерата му и той така и не бе същият след престоя си на "Олд Трафорд". Спадът във формата му бе толкова огромен, че той изкара сезон 2019/20 във втородивизионния испански Сарагоса. Дори и тимът от "Ла Ромареда" обаче реши да не разчита повече на 31-годишния японец и го освободи.
Дясно крило: Маркел Сусаета
Още един баск, безмилостно освободен от Атлетик Билбао. Това обаче се случи преди година, когато Сусаета, заедно с Андер Итураспе и Микел Рико бяха оставени да си тръгнат от "Сан Мамес", въпреки изричните им желания да останат в баската столица и да продължат да носят червено-белите райета. След това крилото опита късмета си в Далечния Изток и изигра 5 мача за японския Гамба Осака, след което пък изкара няколко месеца и в австралийския Мелбърн Сити. От лятото обаче, той е свободен агент, а все още е на 32 години, така че за него все още не е много късно да си намери приличен клуб.
Ляво крило: Ахмед Муса
Нигериецът бе доста голяма звезда в руската Премиер лига с екипа на ЦСКА Москва, но когато получи шанс да премине в някой клуб от топ първенствата на Стария континент, той се провали. Става въпрос за трансфера му в английския тогава шампион Лестър през лятото на 2016г. Муса така и не свикна с футбола на Острова и се разписа едва 2 пъти през сезона, след което бе пратен обратно в ЦСКА, а последните 2 сезона той изкара в саудитския Ал-Насър. Той продължава да получава повиквателни в националния отбор на Нигерия, където е на 3-то място по участия в цялата история, но след като не успя да вкара нито веднъж за сезон 2019/20, той бе освободен. В момента Муса е на 28 години.
Нападател: Марио Манджукич
Трябва да кажем, че тук конкуренцията е най-сериозна. Безработните нападатели преобладават пред тези на всички останали позиции, а 34-годишният Марио Манджукич е най-класният от тях. Хърватинът бе оставен да напусне Ювентус преди 1 година, но авантюрата му в катарския Ал-Духаил бе тотален крах. Той не успя да се разпише нито веднъж в петте си мача в първенството, а общата му сметка за новия му тим бе 10 мача и 2 гола. През юли той стана свободен агент, а редица клубове пожелаха подписа му - Фенербахче, Бешикташ, Интер, Фиорентина, Локомотив Москва. В крайна сметка Марио все още е без отбор, но във всеки един момент той може да подсили някой закъсал в нападение тим.
Резерви:
Джон Фланаган - бивш футболист на Ливърпул, който изкара последните 2 сезона като играч на шотландския гранд Глазгоу Рейнджърс. В добрите си дни Фланаган дори записа и минути за националния отбор на Англия, но в момента е безработен.
Ален Халилович - считан за един от най-талантливите млади играчи в света, хърватският полузащитник не успя да направи транзакцията от юношеския към мъжкия футбол и потъна в посредственост. Въпреки че бе част дори от тимове като Барселона и Милан, Халилович в момента е без отбор, а е все още на 24 години.
Марио Балотели - кариерата на италианския национал върви яко надолу, като след края на сезон 2019/20 той бе уволнен от тима на Бреша и в момента все още не е подписал с никой. Не изглежда обаче, че футболът липсва на Балотели и в момента той се изявява в италианските риалити предавания.
Алешандре Пато - някога бразилецът бе истинско дете-чудо, но тези дни сякаш приключиха доста отдавна. След фурора си с тима на Милан, Пато загуби формата си и започна да се лута между Европа и Южна Америка. За последно той се състезава за отбора на Сао Пауло, но дори и там не успя да се задържи.
Фабио Борини - преди години Ливърпул плати близо 15 милиона паунда на Рома за правата на италианското крило, а за последно той бе ползван отдясно на защитата в състава на Верона. Борини дори не е прехвърлил 30-така, но вече е обиколил куп отбори и в момента е без клуб.
Даниел Стъридж - още една кариера, съсипана от множеството контузии. След Манчестър Сити, Челси и Ливърпул, Стъридж изигра сезон 2019/20 в турския Трабзонспор, но реално е безработен още от март. Тогава договорът му бе прекратен по взаимно съгласие и нападателят продължава да си търси отбор до ден днешен, но безуспешно.
Прочетете също: