Нападателите, които разочароваха в Челси

Нападателите, които разочароваха в Челси

 Висшата лига на Англия е едно много тежко първенство и всеки, който е имал късмета да се подвизава в него, може да го потвърди. Не са една и две футболните легенди, които са претърпели пълен крах в кариерата си, пристигайки да играят на Острова.

 Така например една от най-ярките тенденции е столичният Челси да не може да си намери солиден централен нападател, който да бележи редовно. Въпросните футболисти се представят прекрасно в други клубове и първенства, но щом облекат синята фланелка, нещо в тях се пречупва.

 Спокойно можем да кажем, че се броят на пръстите на едната ръка нападателите, които оставиха ярък отпечатък по време на престоя си на "Стамфорд Бридж" през последните 20 години. В тази категория спадат легендата Дидие Дрогба, Джими Флойд Хаселбанк и вероятно Диего Коща, който бе основен играч при последните две шампионски титли на тима - през 2015 и 2017г.

 Кои са останалите обаче? Кои са тези, които пристигнаха с огромни очаквания, но се сгромолясаха жестоко? Ето ги и тях:

Матея Кежман
 Славата на сръбския нападател бе страховита. Той пристигна в Лондон като двукратен шампион на Нидерландия и трикратен голмайстор на Ередивизи. 129 гола в 176 мача за ПСВ Айндховен си е една впечатляваща статистика. След като бе привлечен на "Стамфорд Бридж" за 5,3 милиона паунда обаче, сърбинът не показа почти нищо от огромния си потенциал. В първата му (и единствена) кампания в Англия, Кежман вкара едва 4 гола във Висшата лига и общо 7 в 41 мача във всички турнири. Логично, още през следващото лято му бе посочена вратата.

Адриан Муту
 През сезон 2002/03 под светлините на прожекторите на Апенините излезе ново нападателно дуо - това на Адриан Муту и Адриано в Парма. Двамата вкараха общо 33 гола и така интересът към тях бе огромен. И докато "Императора" остана при "дуковете" още половин сезон, то Муту бе закупен от Челси за 15,8 милиона паунда. Кариерата му в Лондон започна брилянтно с гол в дебюта, последван от още два в следващия мач на "сините", но след това нещо се обърка. Румънецът започна все по-рядко да бележи и завърши сезона с 6 гола в 25 мача. В началото на следващата кампания пък Муту изгоря за 7 месеца, след като при допинг тест бе установено, че е взимал кокаин. След това той прекрати еднолично договора си с клуба, заради което по-късно през годините бе осъден да плати гигантска неустойка.

Мичи Батшуай
 Един от по-скорошните провали на Челси. В случая изглеждаше, че "сините" най-сетне са намерили новия Дидие Дрогба. Батшуай бе станал голмайстор на Олимпик Марсилия, а преди това, още в периода му в Стандарт Лиеж, бе спечелил наградата за най-резултатен африканец в белгийската лига (да, има и такава награда). Така трансферът му на "Стамфорд Бридж" за 33,2 милиона паунда бе сравнително оправдан. Той се превърна в първото попълнение на новия мениджър на тима Антонио Конте. И въпреки че в дебютния си сезон за тима той вкара само 5 гола в 20 мача, включванията му в игра бяха предимно като резерва, така че според статистиката той се бе разписвал веднъж на всеки 47 минути. След това обаче представянето му се влоши и той бе пращан при резервите, а в последствие и преотстъпван на Борусия Дортмунд, Валенсия, Кристъл Палас и Бешикташ. 

Франко Ди Санто
 Какво е правил този човек в Челси ли? В ранните дни от кариерата му, Ди Санто е определян като "Новия Марадона", заради невероятните му изпълнения. Вероятно това е накарало Роман Абрамович да брои 3,4 милиона паунда за правата му на аржентински клуб на име Аудакс Италяно. Още с пристигането си в Лондон, той започна да спечатлява с изявите си, но за втория отбор на Челси. За мъжете взе участие в 16 от мачовете в дебютния му сезон за клуба, без да вкара нито веднъж. Логично след това бе даден под наем в Блекбърн, но и там не блесна особено, забивайки 1 гол в 24 мача. Още в края на кампанията бе продаден на Уигън.

Фернандо Торес
 За някои фенове на Челси трансферът на "Хлапето" е бил успешен, най-вече заради онзи гол на "Камп Ноу", който изпрати тима на финал в Шампионската лига, както и заради попадението му във финала на Лига Европа година по-късно. В първия полусезон от престоя му на "Стамфорд Бридж" обаче едва ли някой ще забрави катастрофалните му игри, головата му суша и култовите му пропуски, които буквално хвърлиха в шок всички фенове на играта. В крайна сметка, за 3 сезона и половина, Торес вкара 45 гола в 172 мача за Челси, което не е малко, но пък определено не е и близо до това, което се очакваше от голов хищник като него.

Алваро Мората
 В интерес на истината, Мората може би нямаше да е толкова лош трансфер, ако за него не бяха платени рекордните за клуба по онова време 60 милиона паунда. Той започна доста силно с 10 гола до Коледа, но след това рязко формата му спадна. На два пъти бе гонен с втори жълт картон заради симулация и все повече започваше да изглежда като някой, на когото не може да се разчита да се нагърби във важните мачове на Челси. Мората завърши първия си сезон в Англия с 15 гола в 46 мача във всички турнири, но отборът му остана на пета позиция в крайното класиране, въпреки че се поздрави с триумф във ФА Къп. В средата на втората си кампания в клуба бе преотстъпен, а в последствие и продаден на Атлетико Мадрид, учудващо, почти на печалба.

Ромелу Лукаку
 Може би още е рано да съдим белгиеца, но определено завръщането му на "Стамфорд Бридж" далеч не бе толкова триумфално, колкото всички си представяха. Добил реномето на клиничен реализатор в Интер, Лукаку бе върнат в Челси срещу космическата сума от 97,5 милиона паунда. В предния си период той не вкара нито веднъж в 15 мача, но пък тогава бе още прекалено млад, така че феновете на тима решиха, че този Ромелу, който се завръща, ще бъде по-добра своя версия. Е, оказа се, че това не е точно така. През сезона белгиецът реализира 15 гола в 44 мача, но във важните моменти и в големите мачове бе абсолютно незабележим на терена. Освен това той успя да влезе в конфликт с мениджъра Томас Тухел, така че появяванията му в игра през втората част от кампанията бяха предимно от пейката.

Тимо Вернер
 След 4 изключителни сезона с екипа на РБ Лайпциг, Вернер се превърна в поредния от немската колония, пристигнала в Лондон. Зверската му статистика от 95 гола в 159 мача накара Роман Абрамович да плати 47,5 милиона паунда за правата му - сума, определена дори като малка на фона на уменията на играча. Е, оказа се обаче, че това не е точно така. Подобно на Мората, Вернер стана по-известен с фрапантните си пропуски и купищата отменени негови голове, отколкото с голмайсторските си умения. За 2 години в клуба, той е отбелязал 23 гола в 89 мача, като може би най-значимият от тях бе в полуфиналите на Шампионската лига през 2021г. срещу Реал Мадрид. Очевидно времето му на "Стамфорд Бридж" още не е приключило, така че се надяваме той да опровергае попадането си в този списък.

Алешандре Пато
 Дълго се чудихме дали да включваме бразилския стрелец тук с оглед на краткотрайния му престой в клуба. Пато изгря за големия футбол прекалено млад и може би това му изигра лоша шега. Реално последният му силен сезон дойде, докато той беше на 22 години. След това опитите му да възроди кариерата си все удряха на камък, като изключим някои нелоши сезони за бразилските Коринтианс и Сао Пауло. През януари 2015г. обаче, той някак си се озова в Челси под наем за пролетния полусезон. При представянето си Пато заяви, че този трансфер е сбъдната мечта за него, но до края на престоя му в Лондон той изигра едва 2 мача, в които вкара веднъж от дузпа. 

Андрий Шевченко
 Всички знаехте, че този човек ще присъства в списъка, нали? И нямаше как да е иначе. Това е една от големите трагедии на 21-ви век, защото с преминаването си в Челси, Шева не само направи крачка назад, а буквално съсипа блестящата си кариера. Роман Абрамович обаче неистово желаеше "дявола от изток" в редиците си, така че плати 31 милиона паунда през лятото на 2006г., за да го има. Самият Шевченко изтъкна като главна причина преминаването си в Лондон постоянните обаждания, с които Абрамович го е засипвал. Е, за жалост на "Стамфорд Бридж" не му потръгна и той вкара само 22 гола в 77 мача за 2 години в клуба, след което бе даден под наем обратно в Милан, а в последствие и продаден на Динамо Киев.


Достойни за споменаване: Лоик Реми, Демба Ба


Гласували: 3, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?