Десетимата, играли за Челси и Арсенал

Десетимата, играли за Челси и Арсенал

Трансфери между лондонските съперници никога не се приемат добре. Вчера Арсенал хвърли голямата бомба за трансферното лято, привличайки защитника на Челси Давид Луис. Още повече, самият играч е настоявал да премине при "артилеристите". Доста, доста интересно. И все пак придобивката е добре дошла за Емери и компания на фона на това, че те отчаяно се нуждаеха от добър защитник, който да позакрепи пословично слабата напоследък отбрана на тима. Луис се превърна в 10-тия човек, играл и за двата клуба в историята на Висшата лига. Разбира се, през годините имената, минали през Челси и Арсенал са доста, но откакто английският елит се реформира във вида, познат днес, още едва 9 души са носили екипите на двата отбора. Ето ги и тях:

Йоси Бенаюн
Израелският халф направи солидна кариера на Острова, като престоят му там продължава цели 9 години. През това време във визитката му можем да забележим отбори като Уест Хям, Куинс Парк Рейнджърс, Ливърпул, Челси и Арсенал. Тъкмо от "мърсисайдци" той се мести в Лондон и подписва с отбора от "Стамфорд Бридж" за 5,5 милиона паунда през лятото на 2010г. За негово огромно нещастие, Бенаюн къса ахилес и пропуска огромна част от мачовете на тима. През лятото на 2011г. е даден под наем на Арсенал и пропуска да вдигне "Ушатата", която Челси печели през сезон 2011/12. След това се завръща в Уест Хям, където пък къса връзки - контузия, от която така и не се отърсва.

Ласана Диара
Французинът преминава на "Стамфорд Бридж" едва 20-годишен от френския Льо Авър. Въпреки, че за 2 сезона изиграва едва 31 мача със синята фланелка, той получава повиквателна за националния отбор на "петлите" за мач от европейските квалификации за Евро 2008. През лятото на 2007г. сменя лондонските клубове и подписва с Арсенал срещу неопределена сума, наследявайки номер 8 от легендата на "артилеристите" Фредерик Люнгберг. Афинитетът на Арсен Венгер към френските играчи е пословичен и той не пести суперлативите си по адрес на Диара, наричайки го "мултифункционален". Едва 5 месеца по-късно обаче, Лас, както беше изписано на фланелката му, е продаден на Портсмут, защото изиграва едва 7 мача за "топчиите" и настоява да напусне.

Ашли Коул
Доста болезнен спомен за всички фенове на "артилеристите". Ашли Коул е юноша на Арсенал и дебютира за тима едва 18-годишен през далечната 1999г. в мач за Купата на Лигата срещу Мидълзбро. Постепенно се налага като титулярен ляв защитник във формацията на Арсен Венгер, както и в националния отбор на Англия. Всичко върви по мед и масло когато Ашли Коул изведнъж срива целия добър имидж, който си е изградил пред футболната общественост на Острова. Става ясно, че той е преговарял да премине в големия враг Челси зад гърба на "артилеристите", като се е срещал в хотелска стая в Лондон заедно с агента си, мениджъра на "сините" Жозе Моуриньо и изпълнителния им директор Питър Кениън. Всички участници са глобени от футболната асоциация за тези неправомерни разговори, а Коул подписва нов договор с "артилеристите", само за да напусне година по-късно и все пак да премине в Челси.

Уилям Галас
И говорейки за преместването на Ашли Коул от един лондонски клуб в друг, помните ли кой мина по обратната ос? Да, точно така, това беше Уилям Галас. Поливалентният френски защитник бе един от най-класните играчи в Челси, макар и това да не бе видно за мнозина. Също като своя сънародник Клод Макелеле, Галас си вършеше работата тихомълком, без грешки и без излишно вдигане на врява, но по един перфектен начин. И когато той реши да не подпише удължение на договора си, изведнъж стана излишен на "Стамфорд Бридж", където пък по подобие на Реал Мадрид искаха да имат звезди вместо черноработници. Въпреки интереса от страна на Ювентус и Милан, Галас се превърна в разменна монета по сделката за по-младия и по-звезден Ашли Коул. 

Петър Чех
Може би един от най-добрите вратари в света за последните 20 години. Когато Челси откупи Петър Чех от френския Рен срещу смешната сума от 7 милиона паунда, това бе същински трансферен удар. Той бе едва на 22 години, но вече бе чешки национал и с високия си ръст от 1,96 правеше брилянтни спасявания. Цели 11 години Петър Чех защитава вратата на "сините", като през това време спечели всичко възможно с екипа на лондонския клуб. Титли и купи на домашната сцена, Шампионската лига, Лига Европа и т.н. И все пак с напредването на възрастта му, Челси му потърсиха заместник в лицето на друг исполин - белгиецът Тибо Куртоа. Така изявите на Чех се ограничиха до едва 16 във всички турнири и той реши да напусне. Пръв на опашката бе отборът на Арсенал, който плати около 10 милиона паунда за правата му и стражът изкара на "Емирейтс" още 4 сезона, преди да окачи ръкавиците през това лято.

Оливие Жиру
Пресен пресен трансфер. Оливие Жиру направи фурор с екипа на френския Монпелие, с когото вдигна титлата на страната, ставайки голмайстор в Лига 1. Арсен Венгер тъкмо това чакаше - да се появи някой класен французин от не чак толкова голям клуб, когото да прилапа на "Емирейтс" - добре позната схема, работеща в продължение на над 20 години. Така Жиру се оказа в Северен Лондон и в продължение на 5 сезона и половина носи червения екип, утвърждавайки се като един от класните тарани в лигата. Невероятната му игра на "втория етаж" бе използвана многократно в случай на затруднения срещу по-затворени тимове и Оливие винаги правеше каквото може, за да помогне. За престоя си в Арсенал, той вкара 105 гола във всички турнири, но когато участията му станаха сериозна рядкост, той реши да напусне и бе продаден на Челси за неопределена сума. За последно блесна в турнира Лига Европа 2018/19, където се окичи със златните медали и стана голмайстор на състезанието с 11 гола.

Сеск Фабрегас
За разлика от всички гореизброени, испанският полузащитник не премина директно от единия в другия отбор, а направи кратка спирка в родния си Барселона. Той смени каталунската столица с Лондон още на 16-годишна възраст, а месеци по-късно дебютира за първия отбор на "артилеристите". Постепенно се превърна в основен играч в схемата на Арсен Венгер и му се случи това, което се случва на повечето играчи на Арсенал, блеснали по някакъв начин - стана обект на интерес от страна на Барса. По онова време по оста Лондон-Барселона течеше редовен бизнес и Сеск се превърна в поредния, минал по добре утъпкания път от "Емирейтс" до "Камп Ноу". След 3 славни години при Меси и компания, Фаберегас поиска да напусне и Челси го прибра обратно в английската столица за неудовлетворение на привържениците на "топчиите". Още в дебютната си кампания той стана шампион на Висшата лига и даде най-много асистенции от всички в първенството. 

Еманюел Пти
Наскоро разказахме историята как френският халф всъщност е бил много близо до това да подпише с третия голям лондонски тим - този на Тотнъм, но съдбата го е отвела в Арсенал. Става въпрос за лятото на 1997г. когато русокосият капитан на Монако парафира с "топчиите". Още в дебютния си сезон Пти печели дубъл с тима на Арсен Венгер, а месец по-късно триумфира и със Световната купа на домашния за Франция Мондиал. Впечатляващите му игри привлякоха погледа на Барселона, като в крайна сметка през лятото на 2000г. той се премести в каталунската столица, но след едва един сезон пожела да напусне, тъй като не се чувствал щастлив там. И насреща му бе кой? Челси, разбира се. Там Пти заформи сериозен тандем в центъра с младия току-що пристигнал от Уест Хям полузащитник Франк Лампард. За негово съжаление редица контузии в коленете съкратиха кариерата на французина и той бе принуден да се откаже от играта едва на 33 години.

Никола Анелка
Още един от онези трансфери на Арсен Венгер, в който той "уцелва кьоравото", привличайки някой млад французин за малка сума (половин милион паунда в този случай). Никола Анелка бе едва на 18 и тъкмо бе изиграл няколко мача за Пари Сен Жармен. За 2 сезона на "Хайбъри", той стана любимец на феновете, като през 1998/99 вкара цели 19 гола във всички турнири. А бе едва на 20! И тук бе дадено началото на безкрайната му обиколка из Стария континент, в последствие продължила и в Китай и Индия. През лятото на 1999г. той е привлечен от Реал Мадрид за близо 45-пъти повече, отколкото Арсенал бе платил за Анелка. След един разочароващ сезон той бе продаден обратно на ПСЖ, а след това изреди Ливърпул, Манчестър Сити, Фенербахче и Болтън преди да бъде привлечен на "Стамфорд Бридж" за 15 милиона паунда. Този му трансфер го превърна в играча, за когото сумарно са платени най-много пари в историята на футбола. Началото за французина в Челси не бе леко, като пропуснатата дузпа на финала на ШЛ срещу Юнайтед не му помогна особено, но след това той изигра няколко впечатляващи сезона със синия екип. 


Гласували: 3, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
"Безработният" дрийм-тийм на лято 2023
Най-скъпите трансфери на зима'23
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Ето ги най-скъпите футболисти от всяка европейска нация
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
5 млади звезди, които със сигурност ще бъдат продадени през лятото
Нападателите, които разочароваха в Челси
Трансферните разочарования на Милан през годините
Най-разочароващите трансфери през лято 2021
"Похитените" - договорени футболисти, които в последния момент подписват с друг клуб
Дрийм-тийм на играчите с изтичащи през лято 2022 договори
Как се подсилиха грандовете през зимата?
Аматьор отряза Тотнъм за трансфер
Ливърпул близо до следващото голямо откритие от португалската лига
Ювентус и Фиорентина - една война без край?
Македонец пред трансфер в Барселона?
Най-възрастният футболист в света има нов отбор
Новогодишни трансфери: Селтик привлече трио от Япония