Сезонът се преполови и вече можем да дадем доста по-адекватна оценка на това как са се справили клубовете с подсилването с играчи през лятната пауза. Както обикновено, имаше такива, които направиха точните трансфери и футболистите се изявяват на топ-ниво за новите си отбори. За съжаление обаче има и такива, които до момента разочароват. Днес ще потърсим най-разочароващите летни придобивки за 2019г. из топ-клубовете на Европа.
10) Анте Ребич, Милан
Единственото, от което "росонерите" трябва да са доволни, е че хърватският офанзивен играч се изявява само под наем на "Сан Сиро". В цялостно разочароващия сезон на Милан, Анте Ребич е просто черешката на тортата. Привлечен след изключителен сезон в Германия с екипа на Айнтрахт Франкфурт, нападателят до момента е играл в едва 7 мача във всички турнири, предимно като резерва и не е отбелязал нито веднъж. Доста скромни показатели за хърватския национал, играл във финала на Световното първенство в Русия преди две лета. Очакванията към Ребич бяха доста високи след като през миналия сезон отбеляза 10 гола във всички турнири и бе част от страховитото нападателно трио на Айнтрахт Ребич-Йович-Алер. В договора на играча има клауза за откупуване в размер на 25 милиона евро, но е доста по-вероятно след края на кампанията Анте да си стегне багажа и да се завърне във Франкфурт.
9) Джовани Ло Селсо, Тотнъм
Същото важи и за аржентинския офанзивен халф на Тотнъм Хотспър. Ло Селсо направи много силна кампания с екипа на испанския Бетис преди година, като изигра 45 мача и вкара 16 гола във всички турнири. Периодът му на "Бенито Виямарин" бе като глътка свеж въздух за него след сравнително неуспешния престой във френския хегемон ПСЖ. От началото на настоящата кампания обаче, аржентинецът е играл едва в 13 мача за "шпорите" във всички турнири, като е отбелязал само 1 гол - във вратата на Цървена Звезда в мач от Шампионската лига. През останалото време той главно седи на резервната скамейка или е контузен. Тук можем да кажем, че Тотнъм също имат известен късмет, тъй като Ло Селсо е само под наем при тях.
8) Мойс Кийн, Евертън
До момента кампанията за "карамелите" може да се окачестви само с една дума - провал. Разочароващите изяви на тима доведоха до треньорска рокада, като сега опитният Карло Анчелоти ще трябва да спасява сезона на "Гудисън Парк" със силна финална серия. В абсолютен унисон с играта на тима е и представянето на младия италиански нападател Мойс Кийн. Той направи сериозно впечатление с изявите си през пролетния полусезон на изминалата кампания с екипа на Ювентус и за това мнозина се изненадаха когато "бианконерите" решиха да го продадат за 30 милиона евро. Най-паметните моменти от кариерата на Кийн в града на Бийтълс за сега са онова прословуто отстраняване от отбора през ноември заради лоша дисциплина, както и празната смяна, която извърши временният мениджър Дънкан Фъргюсън в мача срещу Манчестър Юнайтед с участие на нападателя. До момента той е изиграл 19 мача за "карамелите" във всички турнири и не се е разписал нито веднъж.
7) Антоан Гризман, Барселона
Показателите на френското острие от началото на сезона не са чак толкова лоши. Той е отбелязал 8 гола в 23 мача във всички турнири с екипа на "каталунците", но това изобщо не е представянето, което феновете на "блаугранас" очакваха от него. Дори в най-слабия си сезон в Атлетико, Гризман вкара 21 гола за кампанията, което означава, че той към момента изостава сериозно от графика си. Лошо впечатление направи невъзможността на играча да се превърне в лидер на Барселона в отсъствието на капитана Лионел Меси. Когато "Бълхата" бе извън терена заради травма, "каталунците" записаха серия от разочароващи резултати, а 120-милионният Гризман не направи нищо запомнящо се. След завръщането на Меси резултатите на Барса се подобриха, но пък друг още по-лош феномен се забелязва в играта на тима - че Лео и Антоан избягват да играят заедно и рядко подават помежду си. Разбира се, проблемите са за треньора Ернесто Валверде, който пък май кара последните си месеци на "Камп Ноу" и едва ли ще успее да реши въпроса адекватно.
6) Хари Магуайър, Манчестър Юнайтед
Реално погледнато, "червените дяволи" взеха играчи на всички позиции, на които имаха нужда. Най-сетне бе закърпен така проблемният пост на десния бек, където от години Юнайтед няма необходимата класа, но с привличането на Аарън Уан-Бисака този въпрос изглежда решен. Другият нов на "Олд Трафорд" Даниел Джеймс пък също играе нелошо като за крехката си възраст и липсата на опит във Висшата лига. Не това обаче може да се каже за предполагаемия лидер на тима Хари Магуайър. Защитникът пристигна в Манчестър с рекорден трансфер за 80 милиона паунда и от него се очакваше като с магическа пръчка да реши проблемите на Оле Гунар Солскяер в отбрана. За съжаление, това до момента не се получава. Бившият играч на Лестър не се справя по най-добрия начин в приспособяването към новия си отбор и синхронът с неговия партньор Виктор Линдельоф сериозно куца. Дуото постоянно допуска груби грешки, които водят до попадения във вратата на Давид де Хеа. Апогей на слабата игра на Магуайър бе срещата с Арсенал в първия ден от новата година, когато той бе просто отчайващ.
5) Никола Пепе, Арсенал
Проблемите на "артилеристите" във всяка фаза от играта изглеждат огромни. Въпреки уволнението на Унай Емери, отборът все още не може да намери себе си и победата срещу Юнайтед донякъде успокои нещата за новия треньор Микел Артета. Истината обаче е, че Арсенал не направи необходимите входящи трансфери, за да подобри състава си. Играта в защита на тима бе отчайваща и през миналия сезон, а с пристигането на застаряващия Давид Луис тя не се подобри особено. Дори напротив, Луис вече направи няколко дузпи в ущърб на Арсенал, а фрапантните му грешки редовно късат нервите на феновете, заели местата си на "Емирейтс". Дори и той обаче не може да се сравни с разочарованието от пристигането на котдивоарското острие Никола Пепе. През лятото Арсенал брои феноменалните 79 милиона евро на Лил, за да го има в състава си. Как се отплаща Пепе до момента? 5 гола в 22 мача във всички турнири, като 2 от тях дойдоха в мрежата на непретенциозния Витория Гимараеш в Лига Европа. Останалите 3 попадения са срещу Астън Вила, Уест Хям и Манчестър Юнайтед, но това е крайно недостатъчно спрямо огромните очаквания, които "артилеристите" имаха към Пепе на база на главоломната сума, платена за него.
4) Жоао Феликс, Атлетико Мадрид
Младият португалец се превърна в най-скъпия играч през летния трансферен прозорец. Испанският Атлетико брои 126 милиона евро на Бенфика, за да го има в състава си. А и по това време подобна покупка изглеждаше донякъде логична. Феликс е един от най-добрите млади играчи на Стария континент и спечелената от него награда "Златно момче" за 2019г. го доказва. 20 гола в 43 мача за лисабонските "орли" през миналия сезон бяха доста впечатляващи като за 19-годишно момче, но от началото на настоящата кампания Жоао не показва нищо от това, което плени сърцата на милиони футболни фенове в Европа. Само 4 гола в 16 мача във всички турнири са далеч от перфектния старт на кариерата на "Уанда Метрополитано". На всичкото отгоре Феликс вече претърпя и няколко контузии, които сериозно лимитираха изявите му в испанската столица. Всичко това, акомпанирано и с факта, че Атлетико подмени голяма част от играчите си през лятото и все още не може да навлезе в добре познатия ритъм, прави трансфера на Жоао Феликс доста доста разочароващ, поне до момента.
3) Еден Азар, Реал Мадрид
За преминаване на белгийския техничар на "Бернабеу" се говореше от доста дълго време и ето че през лятото на 2019г. то най-сетне стана факт. Азар достигна до така мечтания трансфер в "кралския клуб" и остави бившия си отбор Челси в доста трудна ситуация с оглед на санкцията, която "сините" получиха да не могат да купуват футболисти. Сякаш за да бъде наказан белгиецът, той влезе в серия от неприятни травми, който му позволиха да вземе участие в едва 13 мача във всички турнири от началото на кампанията. В тях той успя да се разпише само веднъж и то във вратата на новака Гранада. По последни информации той е получил нова контузия, която отново ще го извади от игра за неопределено време, застрашавайки Азар да повтори най-слабия сезон в цялата си кариера, когато през 2015/16 успя да се разпише едва 6 пъти. За негов късмет старото куче Карим Бензема се намира в добра форма и за момента влачи "кралския клуб" на гръб.
2) Матайс де Лихт, Ювентус
Младият холандец блестеше ярко в състава на Аякс през изминалата кампания, в която "божиите синове" стигнаха с лекота до титлата в Ередивизи и до полуфинал в Шампионската лига. Логично, на опашка за подписа на Де Лихт се наредиха почти всички топ-отбори на Стария континент. В крайна сметка Ювентус бе този, които се пребори с конкуренцията на Барселона и Манчестър Юнайтед и си осигури услугите на бранителя. За него бяха платени колосалните 75 милиона евро, а прогнозите бяха, че Матайс ще се превърне в следващата легендарна скала в защитата на "бианконерите" с помощта на опитните Джорджо Киелини и Леонардо Бонучи. За съжаление 20-годишният футболист не получи необходимото време за адаптация. Тежката травма на капитана Киелини наложи той да започне да играе редовно като титуляр, с което лъсна и истината - че Де Лихт изобщо не е подготвен за това. От началото на сезона той прави грешка след грешка, които костват точки на "старата госпожа". Вече на няколко пъти игра с ръка в наказателното поле, заради което противниците на Юве получиха правото да изпълнят дузпа, а освен това си вкара и 2 автогола. Разбира се, Матайс още е доста млад, но пък в отбори като Ювентус нямаш много време за губене преди да бъдеш зачеркнат с дебелия маркер.
1) Лука Йович, Реал Мадрид
Както се появи от нищото, сърбинът така и изчезна от картата на футболна Европа. Преминал през отборите на Цървена Звезда и Бенфика, Йович намери точното място за себе си в немския Айнтрахт Франкфурт, където започна да ниже гол след гол през изминалия сезон. В края на кампанията цифрите сочеха следното - 17 гола в Първа Бундеслига и още 10 в Лига Европа, което му отреди място в идеалния отбор за годината. Последва и повиквателна за националния отбор на Сърбия, гол срещу Германия и оферта от гранда Реал Мадрид. Всичко изглеждаше като цветя и рози за Йович, но 60-милионният му трансфер в испанската столица се превърна в същински кошмар. От началото на сезона той е играл в 14 мача за "белия балет" във всички турнири, като главно се появява като резерва, но дори и да започне като титуляр не изиграва целия мач. Отбелязал е само 1 гол и то при разгромната победа с 5:0 срещу слабака Леганес. Йович отявлено не се намира в добра форма, появиха се снимки, на които бе видно, че е качил килограми и дори се заговори за раздяла между него и Реал на полусезона. За момента все още в Мадрид го търпят, но едва ли това ще продължи дълго.
Лемар от Атлетико е много по-голямо разочарование от Жоао Феликс.
Отговори 1 1