Кой колко похарчи през лятото?

Кой колко похарчи през лятото?

 След като поредният трансферен прозорец затвори, можем да обобщим какви суми бяха похарчени от топ клубовете на Стария континент за нови попълнения. Определено коронавирус кризата засегна футбола и сякаш не видяхме чак толкова гръмки и рекордни сделки.

 Ще видим, че най-деен на пазара бе тимът на Челси, докато традиционно харчещи клубове като Реал Мадрид и Манчестър Юнайтед бяха невероятно тихи. Ето и кой колко е похарчил:

Манчестър Юнайтед
 Започваме с "червените дяволи", защото те също бяха необичайно скромни като за техните си стандарти. Голямата цел Джейдън Санчо така и не пристигна на "Олд Трафорд". Вместо това обаче Оле Гунар Солскяер привлече Дони ван де Беек за 39 милиона евро, което е и най-скъпата придобивка на тима през това лято. Още 21 милиона бяха похарчени за младата перла на Аталанта Амад Диало, но той ще заиграе за клуба чак през януари. Останалите нови на "Театъра на мечтите" са Алекс Телеш, Факундо Пелестри и Единсон Кавани, пристигнал без трансферна сума. Така общата сума, похарчена от Юнайтед, възлиза на 83,5 милиона. Същевременно клубът получи пари единствено за трансфера на Крис Смоулинг (15 милиона евро), докато Алексис Санчес и Камерън Бортуик-Джаксън бяха пуснати на свободен.

Манчестър Сити
 До един момент изглеждаше, сякаш "гражданите" няма да похарчат традиционните колосални суми за нови футболисти, а вместо това ще направят някои доста разумни сделки. Те стартираха с привличането на Нейтън Аке от Борнемут и Феран Торес от Валенсия, като за дуото бяха платени сравнително нормалните 68,3 милиона евро. След това обаче се видя, че Гуардиола ще има нужда и от централен защитник с оглед на напускането на Николас Отаменди, така че Сити все пак наля 68 милиона в привличането на Рубен Диас от Бенфика. Останалите нови на "Етихад" са Пабло Морено от Ювентус, Ян Коуто от Коритиба и Иса Кабора от Мехелен. Общо Сити похарчи 156,8 милиона за подсилване на състава. През това време пък Манчестър напуснаха Лирой Сане, гореспоменатият Отаменди, младежът Тосин Адарабиойо, както и освободените Алекс Гарсия, Клаудио Браво и Давид Силва за общо 61,65 млн.

Челси
 Без много да го мислим започваме да изброяваме - Кай Хаверц (80 милиона евро), Тимо Вернер (52 милиона евро), Бен Чилуел (50,2 милиона евро), Хаким Зиех (40 милиона), Едуард Менди (24 милиона), Маланг Сар и Тиаго Силва (свободен трансфер). След 2 трансферни прозореца наказание, "сините" от Лондон буквално избухнаха с тотална подмяна на състава си, но те имаха сериозна нужда от това. Бе осигурена адекватна алтернатива на колебливия вратар Кепа Арисабалага в лицето на Менди. Подсилването в средата на терена и в предни позиции е осезаемо, а пристигането на Бен Чилуел би трябвало най-сетне да сложи край на колебанията отляво на защитата. "Стамфорд Бридж" пък бе напуснат от Алваро Мората, който така или иначе бе спазарен с Атлетико Мадрид, Марио Пашалич, който най-сетне финализира преминаването си в Аталанта, както и от пуснатите без трансферна сума Вилиан и Педро. Така Челси похарчи 247,2 милиона евро, а в същото време прибра 76 милиона.

Ливърпул
 Шампионите на Висшата лига сякаш отново бяха сравнително пасивни на трансферния пазар, но без много шум взеха трима футболисти, които вероятно ще се впишат по перфектен начин в схемата на Юрген Клоп, както повечето, които пристигат на "Анфийлд" в последните години. Привлечен бе вълнуващият офанзивен играч на Уулвс Диого Жота за 44,7 милиона евро. Преди това с червения екип позираха още Тиаго Алкантара и гръцкият защитник Константинос Цимикас. Общо Ливърпул похарчи 79,7 милиона евро за тях. Отборът пък бе напуснат от Адам Лалана, който премина без трансферна сума в Брайтън. Продаден бе и дългогодишният защитник Деян Ловрен, както и младата сензация Риан Брюстър. В крайна сметка в клубната каса влязоха 41,9 милиона.

Арсенал
 Поредното сравнително тихо лято на "Емирейтс", което бе взривено в последния момент с трансфера на Томас Партей от Атлетико Мадрид на стойност 50 милиона евро. Преди това "артилеристите" се бяха подсилили в защита с привличането на Габриел от Лил, както и на Пабло Мари от Фламенго. Очакваме с интерес да видим дали тези двамата ще се справят по-добре от настоящите защитници Мустафи, Луиш и Сократис. Освен това бе привлечен и исландският вратар Рунар Рунарсон за скромната сума от 2 милиона евро. Без пари пък пристигнаха опитните Вилиан и Седрик. Общо похарчената от клуба сума е 86 милиона евро. В същото време Арсенал продаде единствено резервния си страж Емилиано Мартинес на Астън Вила за 17,4 милиона евро. Освен това клубът освободи арменеца Хенрих Мхитарян, който премина в Рома за постоянно, но без трансферна сума.

Тотнъм
 Силен трансферен прозорец за лондончани, които се подсилиха с обилен брой нови попълнения. Най-сериозната сума бе похарчена за Джовани Ло Селсо, който така или иначе вече бе договорен с испанския Бетис, след като изкара изминалия сезон като преотстъпен в Тотнъм. Добро попадение изглежда левият защитник Серхио Регуилон, пристигнал от Реал Мадрид за 30 милиона евро. Други нови са Мат Дохърти и Пиер-Емил Хойберг, привлечени съответно от Уулвс и Саутхямптън. В клуба се завърна и звездата Гарет Бейл, който е под наем от Реал Мадрид. Тимът привлече и опитния вратар Джо Харт, който ще е резерва на капитана Уго Лорис. Така общата похарчена от Моуриньо сума възлиза на 98,4 милиона евро. Той обаче се раздели само с напусналия на свободен Ян Вертонген и продадения за 13,3 милиона Кайл Уокър-Питърс.

Байерн Мюнхен
 На пръв поглед европейският клубен шампион има толкова силен състав, че не се нуждае от подсилване. Байерн спечели всичко възможно през изминалия сезон и откри настоящата кампания с още 2 трофея - Суперкупата на Германия и Суперкупата на Европа. Единственият по-сериозен входящ трансфер е на Лирой Сане от Манчестър Сити за 45 милиона евро. Друг нов е Буна Сар от Марсилия за 10 милиона. Освен това бяха похарчени и 9 милиона за халфа на Еспаньол Марк Рока. Без трансферни суми пък пристигнаха вратарят Александър Нюбел, нападателят Ерик Максим Чупо-Мотинг и защитникът Танги Нианзу. Общо Байерн пръсна точно 64 милиона за нови попълнения. Единственият продаден пък бе Тиаго Алкантара, за когото в хазната на "баварците" влязоха 22 милиона. Без сума бе пуснат да си тръгне резервният вратар Свен Улрайх. И толкова!

Борусия Дортмунд
 С огромна изненада установяваме, че през летния трансферен прозорец на 2020г., Борусия Дортмунд може би за пръв път през последни 10 години не продаде нито една от големите си млади звезди за сериозна сума. Кампанията бе започната от същия състав, който завърши предходната, без да бъдат продадвани Санчо, Холанд или който и да било друг от интригуващите офанзивни футболисти на клуба. Борусия пък похарчи общо 48 милиона, за да си осигури услугите на Емре Джан и Джуд Белингам, а Тома Мюние пристигна без пари. Под наем бе взет младият талант Рейниер от Реал Мадрид. Сред напусналите "Сигнал Идуна Парк" са Омер Топрак, Дженис Бърнич, Леонардо Балерди и Марио Гьотце, като за всички общо жълто-черните прибраха 5,5 милиона евро.

Барселона
 Нека ви изненадаме и тук. Барселона реално е на печалба от летния трансферен прозорец, което се случва може би за пръв път в последните страшно много години. Така или иначе финансовите отчети на каталунците не предполагаха безразборно харчене, както преди. И все пак на "Камп Ноу" пристигнаха Миралем Пянич от Ювентус (60 млн), Тринкао от Брага (31 млн), Сержиньо Дест от Аякс (21 млн), Матеус Фернандес от Палмейрас (7 млн) и Педри от Лас Палмас (5 млн). Платената сума за всички тез играчи възлиза на 124 милиона евро, което отново не е никак малко, но каталунците компенсираха това с продажбите на Артур в Ювентус (72 млн), Нелсон Семедо в Уулвс (30 млн), Карлес Перес в Рома (11 млн), Марк Кукурела в Хетафе (10 млн) и Иван Ракитич в Севиля (1,5 млн). Освободени бяха Артуро Видал, Луис Суарес, Арда Туран и Рафиня, а под наем бяха дадени Жан-Клер Тодибо и Муса Вагуе. Общата стойност на напусналите е 126,50 милиона евро.

Реал Мадрид
 Може би никога в историята на "кралския клуб" не се е случвало на "Сантиаго Бернабеу" да има точно 0 нови! Да, точно така, Реал не са похарчили нито стотинка за входящи трансфери през изминалото лято. Очевидно Зинедин Зидан харесва наличния потенциал и ще се опита да покори Ла Лига и Шампионската лига със същите "стари муцуни". В това време обаче, мадридчани продадоха солиден брой футболисти - цели 7. Горе-долу още толкова бяха дадени под наем, а на двама бе даден свободен трансфер. Наред с продадените Хакими, Регуилон, Оскар Родригес, Хави Санчес, Де Фрутос, Гомес и Соро, под наем бяха дадени Борха Майорал, японецът Такефуса Кубо, Брахим Диас, Хесус Валехо, Гарет Бейл и Рейниер. Без сума пък бяха оставени да си тръгнат Хамес Родригес и синът на треньора Зинедин Зидан - Лука. Реал прибра 98,5 милиона евро от въпросните трансфери.

Атлетико Мадрид
 Донякъде е пародийно, че "дюшекчиите" платиха 56 милиона евро за футболист, когото веднага отдадоха под наем. Става въпрос за Алваро Мората, заминал като преотстъпен за Ювентус. Друг играч, за когото бе платена трансферна сума, е Яник Ферейра-Караско, завърнал се след престой в Китай. Може би най-ценните играчи за Симеоне пристигнаха далеч по-изгодно - Лукас Торейра от Арсенал (под наем) и Луис Суарес от Барселона (без сума). Така Атлети са похарчили точно 90 милиона евро. Те обаче успяха сравнително лесно да балансират тази сума, продавайки Томас Партей на Арсенал, както и Кайо Енрике на Монако. От наема на Мората пък в клубната каса ще влязат още 10 милиона, правейки общо приходите на "дюшекчиите" 72,8 милиона.

Ювентус
 "Бианконерите" отново успяха да счупят трансферния пазар с удивителните си бизнес решения, според които клубът е на загуба от едва 13,7 милиона евро! Въпреки редицата нови играчи и на пръв поглед липсата на сериозни суми сред напусналите, балансът за Юве изглежда доста впечатляващ. Размяната Артур за Пянич коства на тима едва 12 милиона доплащане. Друг нов - Роландро Мандрагора, веднага бе изпратен под наем. Освен това другите попълнения Алваро Мората, Федерико Киеза и Уестън МакКени също са под наем на "Алианц Стейдиъм" с опция за закупуване. Оказва се, че "старата госпожа" са похарчили 110,2 милиона, но същевременно с това продажбите на Емре Джан и Симоне Мураторе балансират финансите. Напусналите без пари Игуаин и Матуйди пък също освобождават капитал. Под наем бяха дадени Даниеле Ругани, Дъглас Коща, Матия Де Шилио, Лука Пелегрини и т.н., така че в касата на клуба са влезли общо 96,5 милиона евро.

Интер 
 Миланският гранд продължава да впечатлява с новата си трансферна политика. Изпълнителният директор Бепе Марота безспорно е главният "виновник" за редицата интересни нови попълнения на "Сан Сиро" за не чак толкова солидни суми. Така трябва да споменем привличането на Ашраф Хакими от Реал М, Николо Барела и Стефано Сенси, които изиграха изминалия сезон като преотстъпени в Милано, но сега също вече станаха собственост на Интер. Без сума пък пристигнаха Алексис Санчес от Манчестър Юнайтед и Артуро Видал от Барселона. За 1,5 млн бе взет ветеранът Александър Коларов. Удряйки чертата виждаме, че "нерадзурите" са похарчили 97 милиона евро за нови попълнения. Те обаче почти се балансират с продадените и напусналите. Бившият капитан Мауро Икарди премина за постоянно в ПСЖ срещу 50 милиона евро. Младият Андреа Пинамонти пък също бе продаден, като новият му клуб Дженоа плати 19,5 милиона за правата му. Без трансферна сума напуснаха Борха Валеро и Диего Годин. Така Интер са получили 83,7 милиона евро от продадени играчи.

Милан
 Въпреки че "росонерите" от известно време не са сред футболния елит на Европа, продължаваме с интерес да следим техния прогрес, особено щом се касае до трансферите. След няколко лета на безразборен харч, Милан проведе доста скромен прозорец и се подсили с едва няколко футболисти, при това за незначителни суми. Може би най-интересен бе трансферът на Сандро Тонали от Бреша, който първо ще се подвизава като преотстъпен на "Сан Сиро" срещу 10 милиона евро. Други нови са младежите Йенс Петер Хауге за 5 млн и Алексис Салемакерс за 3,5 млн. Опитният защитник Симон Кяер пък стана собственост на клуба срещу 3,5 млн евро. Интересно бе и привличането под наем на Диого Дало от Манчестър Юнайтед. Общата сума на пристигащите бе 22,98 милиона. Същевременно Милан продаде футболисти, които така или иначе не влизаха в плановете на треньора Пиоли. За Сусо Севиля брои 24 милиона евро, а Олимпик Лион плати 20 милиона за разочаровалия Лукас Пакета. Други напуснали са Андре Силва и Рикардо Родригес, като там трансферните суми са доста по-малки от онези, платени за тях преди няколко сезона. Със свободен трансфер бяха пуснати Лукас Биглия, Пепе Рейна и Джакомо Бонавентура, но все пак в касата на Милан влязоха 58 милиона евро. 

ПСЖ
 Най-големият харч на ПСЖ бе за нападателя на Интер Мауро Икарди, който така или иначе изкара миналия сезон в Париж като преотстъпен. Скромно като за стандартите на френския шампион. Друг нов е вратарят Серхио Рико, а под наем пристигнаха Алесандро Флоренци и Мойс Кийн. Така "принцовете" платиха незначителните за тях 61 милиона евро. Клубът пък бе напуснат от цели шестима футболисти без трансферна сума, като най-значителните от тях са Тома Мюние, Тиаго Силва и Единсон Кавани. Единствените пари бяха получени по трансфера на някой си Лоик Мбе Сох в Нотингам Форест - 5 милиона евро.


Гласували: 5, рейтинг: 4.2

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
"Безработният" дрийм-тийм на лято 2023
Най-скъпите трансфери на зима'23
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Ето ги най-скъпите футболисти от всяка европейска нация
Моля, развържете кесията!
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
5 млади звезди, които със сигурност ще бъдат продадени през лятото
Нападателите, които разочароваха в Челси
Трансферните разочарования на Милан през годините
Най-разочароващите трансфери през лято 2021
"Похитените" - договорени футболисти, които в последния момент подписват с друг клуб
Дрийм-тийм на играчите с изтичащи през лято 2022 договори
Как се подсилиха грандовете през зимата?
Аматьор отряза Тотнъм за трансфер
Ливърпул близо до следващото голямо откритие от португалската лига
Ювентус и Фиорентина - една война без край?
Македонец пред трансфер в Барселона?
Най-възрастният футболист в света има нов отбор