Напоследък стана традиция повечето от футболистите, играли на високо ниво във водещите европейски първенства, да завършват кариерите си извън Стария континент. Някои се спират на Близкия Изток, където арабите възнаграждават прещедро известните имена. Други пък избират да изживеят американската мечта и стават част от МЛС. Разбира се, немалка част потеглят към Китай, където в момента са едни от най-високите заплати извън Европа.
Тук пък сме селектирали футболисти, които са играли на топ ниво в големите първенства, но след това са преминали в наистина шокиращи клубове. Някои от дестинациите са буквално потресаващи. Ето ги и тях:
Роби Фаулър
След като приключи своята футболна одисея на Острова, топ-стрелецът на Ливърпул предприе интересна авантюра. Той замина за Австралия и игра там в продължение на 2 години, носейки екипите на Пърт Глори и Норт Куинсланд Фюри. По-потресаващ обаче е отборът, в който Фаулър завърши великата си кариера - тайландският Муангтонг Юнайтед. Няколко месеца след като подписа договора си в клуба, той бе назначен и за мениджър, така че се превърна в играещ треньор.
Андре-Пиер Жиняк
Помислете си колко световно известни не-мексиканци играят в мексиканската лига. Да, дори великият Роналдиньо мина през местния Керетаро, но той вече бе в залеза на кариерата си. По-интересен е случаят с французина Андре-Пиер Жиняк. Той подписа с отбра на Тигрес докато бе в разцвета на силите си - на 29-годишна възраст. Жиняк е голмайстор на френската Лига 1 със скромния Тулуза, както и двукратен носител на Купата на лигата с тима на Марсилия. В сезона, преди той да напусне Европа, таранът се разписа 23 пъти в 39 мача. В момента Жиняк все още се подвизава в Тигрес, като в 254 мача е забил 148 гола.
Флоран Малуда
Доста по-прието е египтяните да идват да играят в Европа, отколкото обратното. Не такъв е случаят обаче с бившия френски национал Флоран Малуда. 2016г. бе преломна за крилото, защото тогава той взе някои важни решения за края на кариерата си. Малуда обяви, че ще играе за националния отбор на Френска Гвияна след почти 80 мача за "петлите", а освен това склони индийския Делхи Дайнъмос да го пуснат под наем в египетския Вади Дегла, за да не губи добрата си форма по време на паузата в индийския шампионат. Обръщаме внимание, че Вади Дегла далеч не е сред грандовете в местния футбол, но присъствието на Малуда в състава помогна на тима да завърши пети в първенството, като едва 1 точка го раздели от участие в африканските клубни турнири.
Ривалдо
Краят на кариерата на носителя на "Златната топка" за 1999г. далеч не е толкова звезден, колкото той заслужаваше. След като напусна Барселона и след това Милан, застаряващият Ривалдо така и не намери друг топ-клуб в Европа, който да му гласува доверие. Затова той игра в редица отбори в родината си Бразилия, а освен това изкара и 4 сезона в южната ни съседка Гърция с екипите на Олимпиакос и АЕК Атина. Може би най-шокиращ обаче бе престоят му в анголския Кабускорп, който успя да засенчи дори трансфера му в узбекистанския Буньодкор, където пък стана трикратен шампион. Ривалдо изкара 11 месеца в Ангола, вкарвайки 11 гола в 21 мача.
Алекс Сонг
Това е може би най-шокиращият трансфер на всички времена. Определено кариерата на Алекс Сонг тръгна стремглаво надолу, след като той напусна Арсенал. Камерунецът не успя да оправдае високите очаквания на Барселона, така че след това той игра в Уест Хям, Рубин Казан и швейцарския Сион. Когато Сонг отказа да намали заплатата си по време на стагнацията преди година, от ръководството на Сион просто го уволниха. Той изкара около 8 месеца без отбор и накрая реши да се присъедини към клуб на име Арта/Солар7, който се състезава в елитната дивизия на, забележете, Джибути! Единствената информация околко представянето на Сонг в този отбор е, че той е бил капитан, когато Арта/Солар7 са загубили с 1:9 от египетски клуб в мач от африкански клубен турнир, еквивалент на Лига Европа.
БОНУС:
Дайсуке Мацуи
Това име звучи ли ви познато? Няма как да е иначе. Японският халф е титлуяр и в 4-те мача на "самураите" на Световното първенство в ЮАР през 2010г. Само че не затова Мацуи е известен в България. Клубната му кариера не е кой знае какво. Той се състезава в родината си, както и във френските Льо Ман, Сент-Етиен, Гренобъл и Дижон, а през лятото на 2012г. Дайсуке се озовава не къде да е, а в София. Мацуи подписва договор със столичния Славия и играе в 13 мача във всички турнири през сезона.