10-те най-велики мача в Шампионската лига за сезон 2018-2019 (част 1)

През тази година станахме свидетели на един наистина паметен сезон, който ни припомни защо участието в турнирът УЕФА Шампионска лига е грандиозна мечта за всеки футболист и треньор, който иска да издълбае името си в безкрайната каменна плоча на футболната история. Без съмнение и въвеждането на системата ВАР изигра интересна роля в многото изненадващи обрати и вихрени срещи. В тази статия ще подредим десетте най-епични сблъсъка през този сезон:

10. Ювентус - Манчестър Юнайтед 1:2 (7.11.2018)

След като “червените дяволи” постигнаха едва една победа от първите си три двубоя в група H от турнира, класирането за елиминациите бе поставено под сериозен въпрос. Юнайтед, все още воден от Жозе Моуриньо, пристигна като абсолютен аутсайдер на “Алианц Стейдиъм”. Торинци, подсилени от новата си придобивка Кристиано Роналдо и считани за един от големите фаворити в турнира, започнаха силно срещата и се опитаха да смажат Юнайтед. Най-после гол дойде именно от  Роналдо и почти никой не се съмняваше в победата на Юве.
  Всичко това се промени след като Моуриньо вкара любимото си скрито оръжие в лицето на Маруан Фелайни. Белгиецът не отбеляза гол, но бе ключов при победното попадение, след като Хуан Мата вече бе изравнил от пряк свободен удар едва четири минути преди края на редовното време. В 90-ата минута “дяволите” получиха правото да изпълнят ново статично положение далеч от вратата на съперника. Ашли Йънг засили топката към Фелайни, който не я намери но увлече цели трима защитници на Ювентус. В крайна сметка след комично разбъркване коженото кълбо попадна във вратата на торинци, а попадението бе записано като автогол на Бонучи. Победата обаче, бе пропиляна от “дяволите”, които в последния двубой от групата изгубиха безславно с 1:2 от Валенсия и завършиха втори, което ги изправи на пътя на ПСЖ и Барселона.

9.  Аякс - Байерн Мюнхен 3:3 (12.12.2018)

В този спиращ дъха двубой от Група Е на турнира, Байерн Мюнхен и Аякс Амстердам влязоха в люта битка за първото място. Именно тук амстердамци показаха на футболна Европа, че са сила, която може да се мери с големите грандове на Стария континент. Освен цели 6 гола, зрителите на “Йохан Кройф Арена” станаха и свидетели на два червени картона - Мюлер за Байерн и Вобер за Аякс бяха принудени да напуснат терена преди края на редовното време. Разбира се и в този двубой имаше късна драма, след като Коман вкара за 2:3 в 90-ата минута е, а Таляфико изравни в последните секунди на продължението.

8. Ливърпул - Пари Сен Жермен 3:2 (18.11.2018)

На практика този двубой даде тон на всички следващи мачове в Шампионската лига. И двата отбора бяха устремени да грабнат трофея след неуспешната кампания през миналия сезон и искаха да заявят кандидатурата си още в първия си мач от груповата фаза на турнира.
 Ливърпулци изглеждаха като сигурни победители още в първите 30 минути на двубоя, като вече имаха преднина от цели два гола. До края на редовното време парижани се върнаха в играта с голове на Муниер и Мбапе. За тяхно нещастие в 91-ата минута Роберто Фирмино сложи точка на спора с гол, който донесе победата на Клоп и компания.

7. Ювентус - Аякс 1:2 (16.04.2019)

На 1/4-финалите в турнира Ювентус срещна Аякс в спор за място в следващата фаза. Амстердамци вече бяха отстранили Реал Мадрид и се надяваха на нова изненада срещу друг европейски гигант. Първият двубой между двата отбора завърши при 1:1 и голямата развръзка щеше да дойде на “Алианц Стейдиъм”. Въпреки доминацията на Аякс през първото полувреме, торинци бяха тези, които нанесоха първи удар чрез Кристиано Роналдо. Португалецът заби красив гол с глава и изведе отбора си напред.
 Аякс бързо изравниха благодарение на Дони ван де Беек, чийто гол оцеля и преглед от системата ВАР.  През второто полувреме един от големите герои за Аякс през този сезон - Матайс де Лихт се извиси над всички за да засече центриране от корнер на Шьоне и да отбележи за крайното 1:2. Двадесет и три годишното чакане за нов трофей в турнира от страна на Ювентус ще трябва да продължи поне още година.

6. Ювентус - Атлетико Мадрид 3:0 (12.03.2019)

Големите играчи имат навика да се проявяват в големите моменти. Именно това стана когато Ювентус прие Атлетико Мадрид в Торино след бедствен първи сблъсък в 1/8-финалите на турнира, където италианците бяха напълно надиграни и заслужено загубиха с 0:2.
 Роналдо бе целеустремен да помогне на новия си клуб да се добере до следващата фаза в надпреварата и направи един от най-силните мачове в кариерата си. Той вкара два гола в първите петдесет минути на сблъсъка и не спря да търси трети такъв, за да класира Ювентус. В последните минути на мача Роналдо получи шанс да стори именно това, след като реферът отсъди дузпа срещу Анхел Кореа, който събори Бернардески. Кристиано, хладнокръвен както винаги, залъга Ян Облак с движението си и заби топката за 3:0. Хеттрик за Роналдо и 1/4-финал за Ювентус!

Бонус: Манчестър Сити - Шалке 7:0 (12.03.2019г)

В първия двубой, игран на немска земя, “гражданите” едва се спасиха от унижението да загубят още в първия си елиминационен сблъсък в турнира.  След като на почивката те губеха с 1:2, момчетата на Пеп Гуардиола достигнаха до шеметен обрат - 3:2. Мнозина очакваха, че Шалке ще затрудни “небесно-сините” в реванша на “Етихад”, но тези очаквания бяха възможно най-далече от истината.
Манчестър Сити водеше на почивката с 3:0 след като Агуеро на два пъти и Сане вкараха своите попадения. През втората част “гражданите” забиха острието още по-дълбоко и нанизаха още 4 гола. Така победата се превърна в една от най-резултатните в историята, като само Реал Мадрид и Ливърпул са постигали по-изразителни победи - и двата случая с по 8:0.

Гласували: 6, рейтинг: 3.7