Футболните величия, спечелили всичко във футбола

Футболните величия, спечелили всичко във футбола

Някои футболисти възприемат играта като огромна страст, други – като средство за слава, но целите на всички са еднакви – титлите. Без значение дали отборни или индивидуални, трофеите са мечта на всяко момче, израснало с идеята да бъде футболист. Най-престижните отличия несъмнено са три – Златната топка на индивидуално ниво, Шампионската лига на клубно равнище и световната титла на националната сцена. Към момента светът ни е предоставил 9 футболни величия, които могат да се похвалят с тези 3 уникални отличия във витрините си. Днес ще погледнем към техните бляскави кариери.

Боби Чарлтън – Манчестър (Юнайтед), Англия

Легендарният нападател е първият футболист, който успява да прибави трите ценни отличия към славната си визитка. Освен това англичанинът постига това в рамките на едва 2 години. През 1966 година той е с основна роля за единствената световна титла във витрината на Англия, като двете му попадения в полуфинала срещу Португалия на Еузебио са с цената на билети за финала на „Уембли“. Геройствата на домашния Мондиал му осигуряват най-престижното индивидуално отличие за годината – Златната топка, а през следващия сезон той и Манчестър (Юнайтед) вдигат Купата на европейските шампиони. Тогава Боби Чарлтън отбелязва само 2 попадения за целия шампионат, но те идват в най-важния мач – 120-минутния финал срещу Бенфика, в редиците на която отново попада великия Еузебио. Титлата „сър“ приляга много на легенда, каквато несъмнено е Боби Чарлтън.

Герд Мюлер – Байерн (Мюнхен), Германия

Каквото и да бъде казано за Бомбардировача на нацията, ще бъде малко. Гениалният нападател оставя името си в историята на футбола като един от най-безпощадните голмайстори, спечелили на ФРГ и Байерн (Мюнхен) десетки трофеи. Той е в основата на първите златни времена в историята на „баварците“, след като в три поредни години Герд Мюлер и компания печелят Купата на европейските шампиони. За световната титла Мюлер трябва да претърпи разочарованието от 1970 година, когато въпреки внушителните 10 попадения и 2 асистенции ФРГ отпада на полуфиналната фаза срещу Италия. 4 години по-късно на родна земя обаче няма какво да спре немците по пътя към световното величие, а Герд Мюлер отбелязва във всеки един мач на Мондиала. Гениалният голмайстор получава единствената си Златна топка през 1970 година, а освен с всички тези отличия той можеше да се похвали и с триумф на Европейското първенство през 1972 година и още десетки индивидуални голмайсторски награди.

Франц Бекенбауер – Байерн (Мюнхен), Германия

Еквивалентът на Герд Мюлер в защита безспорно е Франц Бекенбауер. Великият бранител още през 70-те години на ХХ век задава световните футболни тенденции в отбрана, а отличията му на индивидуално и клубно ниво са безспорни. 3 поредни трофея от КЕШ, световната титла от 1974 година и 2 признания за най-добър футболист на годината с наградата Златна топка красноречиво демонстрират следата, която немският защитник оставя в историята. Бекенбауер попада и в друга категория, към която принадлежат само най-достойните – той е един от тримата, успели да спечелят световната титла като футболист и селекционер. Непосилно е да се опише класата на футболист от подобен калибър само с думи.

Паоло Роси – Ювентус, Италия

Магнетичният нападател носи една от най-сладките титли в историята на Италия, а е бил много близо до това въобще да не играе на планетарния форум. През 1980 година Роси е замесен в един от големите футболни италиански скандали „Тотонеро“ и заедно с още 22-ма други играчи първоначално получава 3-годишна забрана да играе професионален футбол. Въпреки това точно в тези години той е едно от нашумелите имена в Италия и Ювентус решава да го привлече, въпреки че няма право да го използва. Впоследствие наказанието е намалено на 2 години, което дава възможност на Роси да пътува за Мондиала в Испания. Именно там нападателят на „скуадра адзура“ демонстрира огромните си качества. Във втората групова фаза италианците са изправени срещу един от вечните фаворити – Бразилия, а Паоло Роси изиграва мача на живота си. 3 попадения във вратата на „селесао“ пращат Италия в делириум и дават огромни надежди за титлата, която „скуадра адзура“ печели в здрава битка срещу Западна Германия. Така Паоло Роси оставя името си в историята на световните футболни финали и съвсем логично е награден със Златната топка през паметната за него 1982 година. След това той се отплаща и на Ювентус за огромното доверие. Успява да покори и клубната сцена, като черешката на тортата е сложена през сезон 1984/85, когато „старата госпожа“ печели Купата на европейските шампиони. Това се оказва и лебедовата песен в прекрасната кариера на един нападател с хищнически инстинкт.

Зинедин Зидан – Реал (Мадрид), Франция

Поредният гениален футболист, който може да се похвали с трите най-престижни награди, е Зинедин Зидан. За пръв път креативният французин загатна за потенциала да бъде споменаван редом до най-големите имена във футбола през 1998 година на Мондиала на родна земя. Темпераментният халф направи и невъзможното, за да спечели световната титла за „петлите“, а най-доброто бе запазил за финала с Бразилия, когато реализира две попадения, с които попари надеждите на „селесао“, а светът имаше своя нов футболен шампион, а с това и нов кавалер на Златната топка. Престоят на Зидан в Ювентус не е за пренебрегване, но истинските постижения на клубно ниво идват след трансфера му в Реал (Мадрид) за нечуваната дотогава сума от 77 милиона евро. Това се оказва един от най-правилните трансфери на Флорентино Перес, а Зидан не спира да печели трофеи и симпатиите на феновете. Последното парче от мечтания футболен пъзел е сложено през сезон 2001/02, когато чрез божественото си воле във финала срещу Байер (Леверкузен) Зинедин Зидан донася 9-ата Шампионска лига в клубния музей на „белия балет“.

Ривалдо – Барселона; Милан, Бразилия

Макар и да е подценяван сред плеядата от бразилски футболни легенди, Ривалдо много пъти е демонстрирал, че има място сред най-добрите. Бразилецът достигна един от футболните си върхове като играч на Барселона, където след феноменално представяне в Шампионската лига бе удостоен с наградата Златна топка, въпреки че не успя да спечели Ушатата. По ирония на съдбата той печели най-престижният клубен трофей в единствения си сезон като играч на Милан, без да има фундаментален принос към отличието. Далеч по-важен за успеха бе по време на Световното първенство през 2002 година, когато със своите 5 попадения занесе титлата обратно в родината на футбола. Може и да не се говори достатъчно за него, но Ривалдо несъмнено е едно от големите имена във футболната история.

Роналдиньо – Барселона, Бразилия

Футболистът, който накара милиони хора по света да се влюбят във футболната игра. Качествата, с които техничният бразилец разполагаше, караше дори най-върлите му опоненти да станат на крака и да му ръкопляскат. А най-впечатляващото е, че успяваше да демонстрира пълния си потенциал именно в най-важните мачове, когато съотборниците му имаха нужда от него. Роналдиньо бе футболистът, който можеше да направи разликата във всеки един двубой с огромен залог. Заедно с Ривалдо печелят световната купа в Япония и Южна Корея, а приносът му към трофея не е по-малък. Със сигурност ще бъде запомнен с гениалното си изпълнение на пряк свободен удар срещу Англия, което оплете Дейвид Сиймън в мрежата. Пътят за Роналдиньо от това азиатско лято бе само нагоре, а след феноменалните си изяви в края на 2005 година получава приза за играч на годината – Златната топка. Няколкото месеца по-късно бразилският магьосник сбъдва футболната мечта, печелейки Шампионската лига с екипа на Барселона.

Кака – Милан, Бразилия

Навярно Кака е един от последните легендарни бразилски футболисти в нападение. Кариерата му можеше да бъде дори по-бляскава, но дори контузиите не спряха техничният халф да завоюва трите най-мечтани футболни награди. Първата е спечелена едва на 20-годишна възраст, когато младокът е в компанията на бразилски легенди от ранга на гореспоменатите Ривалдо и Роналдиньо, а също и на Роналдо Назарио, Роберто Карлош, Лусио, Кафу и още много други. Той е с тях на Световното първенство в Япония и Южна Корея, а макар и да записва едва 18 минути на този шампионат, потенциалът му изглежда много голям. Кака оправдава очакванията и достига своя апогей в звездния състав на Милан в първото десетилетие на новия век. „Росонерите“ са един от факторите в Италия и Европа, а Кака има диригентската палка в този състав. През 2006/07 бразилският халф е неудържим и със своите 10 попадения и 3 асистенции отмъщава на Ливърпул за Чудото на Истанбул и печели Шампионската лига с екипа на Милан. Календарната 2007 година приключва по мечтания за Кака начин – със Златна топка в ръце. От резерва на големите бразилски звезди Кака се бе превърнал в най-добрия футболист на планетата.

Лионел Меси – Барселона, Аржентина

Лионел Меси се възкачи на световния футболен трон и надали някога ще слезе от него. След толкова много опити да достигне това, което изглеждаше като невъзможна цел, аржентинската десетка целуна световната титла, с която запълни единственото празно място в своята необятна футболна витрина. Индивидуалните награди никога не са били първи приоритет за Лионел Меси, но да получиш 7 пъти Златната топка е постижение, което няма аналог в световния футбол. Легендата на Барселона може да се похвали и с 4 трофея от Шампионската лига и сякаш всички тези награди са доказателство не само за безспорните му футболни качества, но и за манталитетът на победител, който дълго време бе поставян под съмнение. Всички тези трофеи обаче показаха, че Лионел Меси е роден да бъде шампион.  


Гласували: 9, рейтинг: 4.9

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Испанската доминация година по година
Отново местят финала на Шампионската лига?
Меси със страхотно попадение срещу Бенфика (видео)
Ерлинг Холанд с гола на седмицата (видео)
Сане порази Барселона за 2:0 с този страхотен пробив (видео)
Новата генерация: Дарвин Нунес
Драма след 90-ата мин: късните голове, които класираха Реал Мадрид и Виляреал
Нови проблеми за Юве след краха срещу Виляреал
Лудият хеттрик на Бензема срещу ПСЖ (видео)
Мбапе порази Реал Мадрид... отново (видео)
Ето фалът от съотборник, който може да изкара Мбапе реванша в ШЛ (видео)
Влахович вкара след 34 секунди игра при дебюта си в ШЛ (видео)
Двете крайности днес: голът на Роналдо и дузпата на Меси (видео)
Меси вкара страхотен гол срещу Брюж (видео)
Най-красивите български голове в евротурнирите
От всички ъгли: поразителната задна ножица на Лева (видео)
Фрапантната грешка на Виляреал и голът на Роналдо (видео)
Ерик тен Хаг – треньорът с мисия
Най-резултатните 11 в историята на Шампионската лига
Чудотворното възраждане на Бускетс от контузия, след като не получи фал (видео)