До началото на така чаканото европейско първенство по футбол остават около 2 седмици. След месеци на дискусии, умуване и тежки решения, най-сетне всичко около турнира изглежда готово. 24-те най-силни национални отбора на Стария континент ще се впуснат в преследване на най-ценния международен трофей в Европа - купата Анри Делоне.
И докато националните селекционери бистриха съставите, с които ще атакуват върха, организаторите от УЕФА направиха последни промени около градовете-домакини на събитието. Така в крайна сметка 11 арени ще посрещнат претендентите, макар че в началото плановете на централата бяха да са 13.
След като още през 2017г. Брюксел бе изваден от списъка с домакини, заради бавните темпове на строеж на новия "Евростадион", преди броени дни "Авива Стейдиъм" в Дъблин го последва. В момента Ирландия понася поредната вълна на заразени с ковид-19, така че от УЕФА разумно решиха да отнемат домакинството на островната страна.
Ето все пак къде ще се играят мачове и колко зрители ще могат да ги гледат на живо.
"Уембли", Лондон
Всички са добре запознати с това култово съоръжение, което е дом на националния отбор на Англия от 2007г. насам. Разбира се, новият "Уембли" заема мастото на стария стадион, носещ същото име, който пък бе използван за домакинските мачове на "трите лъва" в периода 1923-2000. Максималният капацитет на новото съоръжение е 90,000 зрители, но от съображения за сигурност, неговият капацитет ще бъде използван на 25%. Това значи, че максимум 22,500 души ще могат да наблюдават срещите на Англия от груповата фаза, както и поверените му осминафинали, полуфинал и финал.
"Олимпико", Рим
Началото на надпреварата ще бъде дадено именно на този стадион на 11 юни с двубоя между Турция и Италия от 22:00 българско време. Отворен окончателно през далечната 1953г., "Олимпико" е виждал какви ли не турнири. Той е бил домакин на едно световно и две европейски първенства, като Евро 2020 ще бъде третото за него. Освен това тук се играят финалите на Шампионската лига през 1996 и 2009г. Също тук се играят и финалите за КЕШ през 1977 и 1984г. В момента капацитетът на стадиона е 70,634 зрители, като достъпните места ще бъдат 25%, или приблизително 17,659. Освен 3 мача от Група А, тук ще се проведе и един четвъртфинал.
"Алианц Арена", Мюнхен
Супермодерното немско съоръжение няма как да бъде пропуснато, когато се определят домакини на голям турнир. Построен през 2005г., "Алианц Арена" посреща мачовете на Байерн Мюнхен, а в началото и на Мюнхен 1860, но в последствие "баварците" откупуват изцяло дяла на своите съграждани, след като те изпадат в Трета Бундеслига. Тук ще се изиграят мачовете на Германия от Група F, както и един от четвъртфиналите. Освен това, "Алианц Арена" приема цели 6 мача от Световното първенство през 2006г., както и още 5 срещи на националния отбор на страната. Тук се играе и финалът на Шампионската лига през 2012г., а освен това тук ще се проведе и финалът на турнира през 2023г. Стадионът побира 70,000 зрители, но за Евро 2020 ще е отворен на 20%, така че ще присъстват максимум 14,500 зрители.
"Олимпийски стадион", Баку
Спряхме да се изненадваме, че скромни футболни държави имат по-лъскави и нови стадиони от нашите. Олимпийският стадион в Баку бе построен през 2015г., така че спокойно може да се каже, че е чисто нов. Той ще приеме три мача от Група А, както и един от четвъртфиналите от надпреварата. Съоръжението вече има опит в домакинстването на големи сблъсъци, тъй като през 2019г. Челси и Арсенал решават победителя в турнира Лига Европа тъкмо тук. Освен националният отбор на Азербайджан, тук играе евромачовете си и отборът на Карабах. Стадионът в Баку побира 68,700 зрители, като ще може да се използва 50% от капацитета му. Това значи, че 34,350 запалянковци ще могат да изгледат мачовете на своите отбори на живо. Ще бъдат допускани само граждани на страните, които ще играят в съответния сблъсък.
"Крестовски", Санкт Петербург
Още едно съоръжение, което все още мирише на ново. Изключителният стадион "Крестовски", който също така е известен и като "Газпром Арена" заради спонсорска сделка, бе построен срещу 600 милиона евро специално за Световното първенство през 2018г. Тук се изигра последното издание на турнира за Купата на Конфедерациите, както и цели 7 мача от Мондиала, включително един полуфинал и двубоят за третото място. Това е домът и на шампиона на Русия Зенит. Заради отпадането на Дъблин от програмата, "Крестовски" ще трябва да приеме мачове от Групи В и Е, както и един четвъртфинал. Арената ще бъде отворена на 50% за зрители, така че 34,067 души ще могат да наблюдават двубоите от Евро 2020 на живо.
"Пушкаш Арена", Будапеща
Също един от най-новите и лъскави стадиони на Стария континент. Той се появи на мястото на стария "Непщадион", който към края на съществуването си също се казваше "Ференц Пушкаш". Налятите близо 600 милиона евро обаче осигуриха нов дом за националния отбор на Унгария, както и място, на което Ференцварош да приема европейските си мачове. Освен това, "Пушкаш Арена" вече бе домакин на значим мач, като едва преди година там се изигра финалът за Суперкупата на Европа между Байерн Мюнхен и Севиля. Тук идва и хубавата част. Капацитетът на съоръжението е 67,215 места и всички те ще бъдат отворени за предстоящите двубои от Евро 2020. Това ще бъдат 3 мача от Група F, както и един от осминафиналите.
"Ла Картуха", Севиля
Може би най-рядко използваният за футбол стадион сред домакините. Преди броени дни от УЕФА решиха, че обявеният за домакин "Сан Мамес" в Билбао няма да може да приеме мачове от първенството, тъй като в областта се наблюдава завишен брой на заразени с ковид-19. Вместо при баските, испанските двубои от Евро 2020 се преместиха в Андалусия на стадион, носещ името "Ла Картуха". И тъй като и двата местни отбора Бетис и Севиля си имат собствени стадиони, това съоръжение се ползва главно за финалите в турнира за националната купа. Построен през 1999г. срещу 120 милиона евро, "Ла Картуха" ще бъде домакин на 3 мача от груповата фаза и на един четвъртфинал. Вместо обичайните 60,000 зрители обаче, капацитетът му ще бъде ползван на 30%, така че се очаква едва 18,000 души да изгледат на живо двубоите на "Ла Фурия" с Полша, Словакия и Швеция.
"Арена Национала", Букурещ
Поредното брилянтно съоръжение, което се намира в съседна на нас държава. Построената през 2011г. срещу 234 милиона евро, "Арена Национала" разполага с всичко, което се изисква от един модерен европейски стадион. Освен нов дом за румънския национален отбор, стадионът приема домакинските мачове и на гранда Стяуа, докато се строи новата "Генча". Временно на "Арена Национала" са играли още Динамо Букурещ, както и Оцелул Галац. Тук се проведе и финалът на турнира Лига Европа през 2012г. между Атлетико Мадрид и Атлетик Билбао. Макар Румъния да не се класира за Евро 2020, стадионът в столицата ще приеме три мача от Група С, както и един от осминафиналите. Заради ограниченията едва 25% от 55,600 места ще бъдат заети, тоест около 13,000.
"Йохан Кройф Арена", Амстердам
Доста опитен стадион, що се отнася до домакинстване на турнири и големи мачове. Дом на Аякс от 1996г. насам, "Йохан Кройф Арена", който наскоро получи това име в памет на легендарния нидерландски футболист, бе сред домакините на Евро 2000, което се проведе в Белгия и Нидерландия. Тогава в Амстердам се изиграха 5 мача, сред които и полуфиналът, загубен от домакините от Италия след изпълнение на дузпи. Освен това тук се проведе и финалът в Шампионската лига през 1998г., както и финалът на Лига Европа през 2013г. За Евро 2020 ще се ползват едва 12,000 от местата на стадиона, което е 25% от 54,990-те, с които разполага. Зрителите ще могат да изгледат 3 мача от Група С, както и един от осминафиналите.
"Хемпдън Парк", Глазгоу
Този стадион приема мачовете на националния отбор на Шотландия вече в продължение на 118 години. Построен през 1903г., "Хемпдън Парк" е съоръжението с най-голям капацитет в Европа по онова време. Преди да бъде построен "Маракана", тъкмо стадионът в Глазгоу е най-големият в света. През 1937г. на него се изиграва двубоят между Шотландия и Англия, на който присъстват близо 150,000 зрители - рекорд, задържал се до последния мач на Световното първенство в Бразилия през 1950г., където по информации присъстват около 200,000 запалянковци. "Хемпдън Парк" разполага с капацитет от 51,866 места, но за Евро 2020 ще работят едва 25% от тях, тоест около 12,000. Те ще наблюдават 3 мача от Група D, както и един осминафинал.
"Паркен", Копенахген
Отворен през есента на 1992г., за да посрещне първия мач на новите европейски шампиони Дания. За построяването на "Паркен" са били похарчени 85,3 милиона евро, които вероятно днес ще струват доста повече. Сред най-популярните мачове, които стадионът приема, са финалът за КНК през 1994г. между Арсенал и Парма, както и финалът за Купата на УЕФА през 2000г., отново между Арсенал и Галатасарай. Освен националния отбор на Дания, тук домакинските си мачове играе и един от местните грандове ФК Копенхаген. За "Паркен" са предвидени 3 мача от Група В, както и един осминафинал. Той побира около 38 000 зрители, но ще бъдат ползвани между 25 и 33% от капацитета му, което означава, че максимум 11,236 запалянковци ще могат да присъстват на живо на мач тук.