Безпощаден Арсенал довърши Валенсия и очаква съперника си на финала

На „Местая“ предстоеше привидно протоколен реванш между „Валенсия“ и „Арсенал“ след 3:1 за англичаните в първия мач. Настоящият сезон в ЕКТ обаче ни показа, че нищо не трябва да се счита за решено и „прилепите“ определено не бяха готови да се предадат.

Устремът и желанието за обрат у домакините бяха видими и „Валенсия“ започна много активно по крилата, най-вече отляво, където Гая и Гедеш тероризираха младока Мейтланд-Найлс. Дейният старт на „прилепите“ се увенча с бърз успех. В 11-ата минута Гедеш напредна по крилото, изведе Родриго, а националът не се поколеба и веднага пусна пас по конец към Гамейро, който на практически празна врата откри за 1:0.

Крилата на „прилепите“ обаче бързо увехнаха. Гостите от Лондон намериха сили за светкавичен отговор още в 17-ата минута. Неразбирателство в домакинската отбрана позволи на Обамеянг да овладее в предмостието и с фалцов удар от въздуха да разстреля Нето за 1:1.

Този епизод поразколеба домакините, които продължиха да опитват различни нападания, но първоначалното вдъхновение в играта им сякаш се изпари, а „топчиите“ от своя страна са успокоиха и успяха да се подредят в защита.

Началото на втората бе за „артилеристите“, които излязоха на терена във видимо добро настроение. Резултатът не закъсня. Дойде 50-ата минута, а с нея и моментът, в който Лаказет отново да създаде главоболия на валенсианци. Обамеянг отне една топка от Гая, тя се озова в Торейра, който намери Лаказет. Французинът се измъкна с елегантен пирует в наказателното поле и с примерен удар в обратния ъгъл изведе отбора си напред – 1:2.

Само 8 минути по-късно „Валенсия“ изравни резултата, но сякаш всичко вече беше изгубено. Атаката за гола тръгна от капитана Парехо, който изведе Вас по дясното крило с ювелирно подаване. Датчанинът върна към Родриго, който стреля фронтално срещу вратата. Ударът се получи нескопосан и се спря в тялото на Гамейро. Той обаче реагира бързо и довкара топката във вратата на Чех за 2:2.

Всяка евентуална искрица надежда за испанците обаче окончателно изгасна в 69 мин. Мейтланд-Найлс проби уверено по фланга, елиминирайки Гедеш. Крайният защитник завърши настъплението си с остро центриране в пеналтерията, което бе засечено в мрежата от Обамеянг2:3.

Минутите до края се превърнаха в чиста формалност, но все пак има с какво да останат в спомените на феновете. Пиер-Емерик Обамеянг блесна на валенсианския небосвод с хеттрик и фиксира крайния резултат от 2:4 и общо 7:4 в полза на „Арсенал“.

Така за „Валенсия“ остава битката за четвъртото място в Ла Лига, както и възможността за трофей – финалът за Купата на Краля срещу „Барселона“.

„Топчиите“ и Унай Емери пък продължават да се борят за купата на ЛЕ и ги очаква епичен финал срещу съгражданите от „Челси“ или непредвидимите орли от Франкфурт. Предстои да разберем след продълженията в сблъсъка между тези два съперника.

Гласували: 2, рейтинг: 5.0