Десетте най-резултатни мача в Шампионската лига

Снощи станахме свидетели на един изключителен мач, в който миналогодишният финалист в Шампионската лига бе разгромен на собствения си стадион с 2:7. Двубоят бе вълнуващ за гледане, а поражението на Тотнъм бе едно от най-срамните в цялата им история. На обратния полюс пък тази победа на Байерн е една от най-големите в турнира. Тази епична среща намира място в топ 10 на най-резултатните мачове в историята на Шампионската лига. Ето кои са и другите такива:

10) Ливърпул - Бешикташ 8:0, 2007/08

Има доста срещи, в които падат по 8 гола, но ние сме избрали точно този, с който да започнем. Отборът на Ливърпул е вицешампион на Европа, като няколко месеца по-рано е загубил финала в Атина с 1:2 от Милан и по настоящем е един от най-силните тимове на Стария континент. Нещастието да е в една група с "мърсисайдци" наесен се пада на истанбулския Бешикташ. Турците са тотално пометени в мача на "Анфийлд", като освен 8-те гола, домакините отправят цели 19 точни удара във вратата на Хакан Аръкан. Точни за Ливърпул са Йоси Бенаюн, който бележи хет-трик, по два пъти  се разписват Питър Крауч и Раян Бабел, а капитанът Джерард добавя още едно попадение. Това е и най-голямата победа, респективно загуба, която даден отбор записва в Шампионската лига. Единствената друга среща, в която даден отбор побеждава/губи с 8 гола разлика е между Реал Мадрид и Малмьо през сезон 2015/16, където "кралете" също бият с 8:0 на "Сантияго Бернабеу" с четири гола на Роналдо, хет-трик на Бензема и попадение на Матео Ковачич.

9) Манчестър Сити - Монако 5:3, 2016/17

Една от най-големите класики в турнира откакто се е преименувал от КЕШ на Шампионска лига. Тя идва в осминафиналите през сезон 2016/17 между устремения към величие тим на Пеп Гуардиола и препълнения с изгряващи звезди състав на Монако. "Монегаските" изненадващо печелят групата си, в която са още коравите Байер Леверкузен, Тотнъм и ЦСКА Москва. Сити пък завършват втори след Барселона. Така първата среща между двата тима е на "Етихад", а зрителите стават свидетели на същинско зрелище. Още до почивката гостите вече водят с 2:1 с попадения на Фалкао и Мбапе, докато Стърлинг се е разписал за "гражданите". През втората част падат нови 5 гола, а мачът се превръща в надпревара между Радамел Фалкао и Серхио Агуеро кой ще вкара повече. "Ел Тигре" бележи още веднъж, докато аржентинският му колега се разписва на два пъти, но с голове на Джон Стоунс и Лирой Сане хората на Гуардиола все пак печелят с 5:3. За тяхно съжаление те губят в реванша с 1:3 и се прощават с турнира заради по-малко голове на чужд терен.

8) Пари Сен Жармен - Селтик 7:1, 2017/18

Отборът на Селтик обича да се изявява в двете крайности що се касае до Шампионската лига. "Детелините" периодично поднасят огромни изненади, побеждавайки някой от фаворитите, но в следващия момент биват разбити и унижени, точно както в този случай. Двубоят е от груповата фаза на турнира, а тимът на ПСЖ е под пара. "Принцовете" са мотивирани да подобрят класирането си от предходния сезон, където отпадат от Барселона след онзи невероятен обрат на "Камп Ноу". Преди тази среща те вече са размазали Селтик веднъж на собствения им "Хемпдън Парк" с 5:0, а след това са разбили още Байерн Мюнхен и на два пъти Андерлехт. Преди първия съдийски сигнал ПСЖ все още не са допуснали гол, а са отбелязали цели 17. Случва се това, че Селтик вкарват още в първата минута чрез Муса Дембеле, но това не носи желания от тях ефект. Вместо това те просто бъркат с пръст в окото на звяра и отнасят ужасяващ пердах. На два пъти Неймар и Кавани и по веднъж Мбапе, Верати и Даниел Алвеш тотално съсипват хората на Брендан Роджърс и "принцовете" печелят със 7:1, а с това си гарантират и първото място в групата.

7) РБ Залцбург - Генк 6:2, 2019/20

Както добре виждате, тенденцията е с всеки изминал сезон мачовете от Шампионската лига да стават все по-резултатни и по-резултатни. Стигаме до точно преди 2 седмици, когато в дебютния кръг от  тазгодишното издание на турнира имаше някои доста интригуващи мачове, но шоуто бе откраднато тъкмо от Ред Бул Залцбург и Генк. Шампионите респективно на Австрия и Белгия премериха сили, докато всички очакваха другите два тима в групата Ливърпул и Наполи да направят зрелище. Още до почивката в мача вече бяха паднали 5 гола, а преднината за домакините бе 4:1. С хет-трик се отчете младият норвежки нападател Ерлинг Халанд, който до този момент през сезона показва феноменална статистика. Другото попадение за "биковете" бе дело на корееца Хи-Чан Хванг. За гостите пък се разписа Джон Лукуми. През второто полувреме нещата не станаха по-розови за Генк и те инкасираха нови две попадения. Доминик Зобослай и Андреас Улмер отбелязаха, а между техните голове Мбвана Самата също се разписа.

6) Пари Сен Жармен - Розенборг 7:2, 2000/01

Връщаме се малко по-назад в историята. Ето ви интересен факт - въпреки, че тимът на ПСЖ изобщо не можеше да се сравнява с това, което е днес, той отново бе един от водещите във френската Лига 1, а през редиците му са минали какви ли не талантливи играчи. "Принцовете" са в една група с Байерн Мюнхен, норвежкия първенец Розенборг и шведския шампион Хелзинборг. Още на старта парижани губят на стадион "Леркендал" в Трондхайм и са настървени за реванш. Още повече, че те не се движат добре и трите точки са задължителни за тях. За това когато на "Парк де Пренс" идват "децата на троловете", ПСЖ са непоколебими. Те натрупват преднина от 3:0 с попаденията на Фредерик Дею, Кристиан и Никола Анелка. Норвежкият нападател Кристер Джордж връща 2 гола, но пък Петър Люксен е точен секунди преди сигнала за край на първото полувреме - 4:2. През втората част Жером Льороа, Лоран Робер и отново Анелка огорчават норвежците за да ги откажат тотално от битката за продължаване напред в турнира.

5) Лион - Вердер Бремен 7:2, 2004/05

Колко често се случва в осминафиналите на турнира да се срещнат два шампиона и единият да отпадне с общ резултат 2:10? За съжаление на "бременските музиканти" техният случай е точно такъв. Френският първенец Олимпик Лион е във вихъра си. "Хлапетата" доминират безжалостно местната Лига 1, а съставът им представлява добре забъркана хомогенна смес от талантливи млади и опитни играчи в зенита на кариерите им. Вердер Бремен пък е завоювал титлата в Първа Бундеслига под ръководството на Томас Шааф, а в редиците на тима личи името на Мирослав Клозе. Лион излизат първи от групата си, в която са още Манчестър Юнайтед, докато бременци остават втори в своята след Интер. Така в осминафиналите "хлапетата" гостуват в първия мач и печелят убедително с 3:0 насред "Везерщадион". Реваншът се очаква да е лек за хората на Пол Ле Гуен, но те го превръщат в същинско унижение. През първата част Силвен Вилтор и Микаел Есиен на два пъти разпечатват вратата на Райнке, а почетният гол на Йоан Мику е просто за статистиката. През второто полувреме Лион натискат газта още повече и бележат нови 4 попадения, дело на Флоран Малуда, Жереми Берто и отново Силвен Вилтор, който вкарва още 2 гола. Между цялата тази канонада Вердер също бележи чрез защитника Валериан Ишмаел, но крайното 7:2 остава в историята.

4) Виляреал - Олборг 6:3, 2008/09

Предполагам си спомняте онзи голям сезон, в който Виляреал за малко да играе финал в Шампионската лига? Е, това не е той, но "жълтата подводница" отново марширува из Европа, оставяйки жертви във всяка държава. Една от тях е датският първенец Олборг, за когото това е второ появяване в турнира след сезон 1995/96. Останалите тимове в групата са този на Манчестър Юнайтед с Димитър Бербатов в редиците и шотландският Селтик. Срещата е от третия кръг в турнира, а Виляреал здраво е наточил ножа на своя датски съперник. В герой за испанците в тази среща се превръща непретенциозният нападател Хосеба Йоренте, който влиза на почивката и през втората част забива хет-трик във вратата на противника. Първите 45 минути са приключили при резултат 2:2 след попадения на Джузепе Роси и Жоан Капдевия за домакините и Марек Сагановски и Томас Еневолдсен за датчаните. Освен трите гола на Йоренте, през втората част точни са още Роберт Пирес и Андреас Йохансон. Интересното е, че Олборг не прави чак толкова ужасно представяне и остава на трето място в групата, а звездният миг на тима е равенството 2:2 като гост на Манчестър Юнайтед.

3) Тотнъм - Байерн Мюнхен 2:7, 2019/20

Стигаме и до снощния мач, покъртил голяма част от футболна Европа. Няма нужда много много да се спираме на него, тъй като детайлите са доста пресни. Единствено ще споменем феноменалните 4 гола на Серж Гнабри, който през втората част буквално разпори английската отбрана.

2) Монако - Депортиво Ла Коруня 8:3, 2003/04

Рязко прескачаме от мачове с по 9 гола на мачове с по 11 гола. Всъщност, това е един единствен мач до момента. Дълги години той бе най-резултатният в цялата история на Шампионската лига, но наскоро бе подобрен ще видите от кого. Срещата е от груповата фаза на турнира в най-изненадващия сезон въобще. И тук не става дума само за европейските клубни турнири, а за световния футбол като цяло. Това е и първото издание на Шампионската лига, в което има осминафинали, където също има невероятни изненади. Преди това обаче тимовете на Монако и Депортиво изиграха един изключителен двубой. Дори можем да кажем, че гостите от "Супер Депор" са били фаворит в срещата, но още след първия съдийски сигнал със скоростта на светлината това рязко се промени. Головете във вратата на Хосе Франсиско Молина просто започнаха да валят. Жером Ротен, Людовик Жули и Дадо Пършо (на три пъти) дадоха изключителна преднина за "монегаските", докато испанците успяха да върнат едва два гола до почивката, дело на Диего Тристан и Лионел Скалони. След подновяването на играта голеадата продължи, като този път Ярослав Плашил направи резултата 6:2, а до 52-рата минута таблото вече показваше 7:3 с още по едно попадение на Пършо и Тристан. Последният гол падна в средата на втората част и бе дело на Едуард Сисе. 8:3! Най-голямото шоу, което Европа бе виждала след основаването на Шампионската лига! И така до...

1) Борусия Дортмунд - Легия Варшава 8:4, 2016/17

Едва ли може да се изненадаме, че тъкмо весфаленци са участници в най-резултатния мач в историята на Шампионската лига. Един от най-офанзивно играещите отбори въобще в Европа, а в онзи сезон Борусия бяха под пара. Всъщност всички очакваха, че хората на Томас Тухел ще разгромят полския си опонент, просто защото те вече го бяха разбили с 6:0 при гостуването си във Варшава. Освен това отбраната на Легия допусна огромно количество голове и в останалите мачове - 7 от Реал Мадрид и още 2 от Спортинг. Така в предпоследния кръг поляците трябваше да гостуват на "Весфаленщадион" и да се надяват на пощада, каквато обаче не получиха. Още повече, че имаха наглостта да поведат в резултата още в 10-тата минута чрез Александър Прийович, което отпуши гнева на домакините. Само за три минути между 17 и 20-ата, Дортмунд вкара на три пъти чрез Кагава (2) и Нури Шахин. Прийович върна един гол, само за да види как неговите колеги в отбрана допускат още два до почивката, дело на Дембеле и Ройс. След подновяването на играта отново Ройс направи 6:2. Кучарчук вкара за 6:3, но устремът на Легия не продължи. В последните 10 минути зрителите видяха още три гола, дело на Паслак за Борусия и Николич за гостите, а в последната минута автоголът на полския бранител Ржежничак оформи крайното 8:4. Очакваме с интерес да видим кога и кой (ако някога въобще) ще подобри този рекорд!

Гласували: 9, рейтинг: 4.4