Българският национален отбор е използвал не един и двама натурализирани футболисти през годините. Откакто първият чуждестранен футболист с българско гражданство Фридрих Клюд дебютира с екипа на „лъвовете“ са минали повече от 90 години, а в историята 13 души са били национали, след като са получили паспорти. След като Ви представихме как би изглеждал националният отбор само от ветерани, то ето какъв би бил съставът на България само от натурализирани чужденци.
Вратар: Иван Чворович
Юношата на Партизан играе в България през почти цялата си кариера, като през 2005 г. става част от Нафтекс. Чворович пази под рамката още за Черноморец Бургас, Миньор Перник, Лудогорец, Левски, Ботев Пловдив, а от този сезон защитава цветовете на новаците от Царско село. 194-сантиметровият страж е един от двамата натурализирани вратари с мач за националите, като през 2012 г. влиза като резерва в двубой срещу Холандия, спечелен с 2:1. Първият чуждестранен вратар, играл за „лъвовете“ е чехът Карел Буркерт през далечната 1933 г.
Десен бек: Жуниор Кайсара
Голяма част от бразилците, играли за Лудогорец, са получавали българско гражданство. Такъв е случаят и с Жуниор Кайсара, който след три успешни сезона с разградчани беше продаден на Шалке 04. Макар за 2 сезона да записа само 25 срещи за „миньорите“, Кайсара продължава да играе на високо ниво в амбициозния Истанбул Башаршехир, където е съотборник с играчи като Робиньо, Арда Туран и Гьоктан Инлер. Още през 2014 г. Кайсара заявява, че желае някой ден да облече фланелката на България.
Централен защитник: Александър Барт
Най-титулуваният чужденец в родния футбол също има български паспорт като второ гражданство. Той има 6 поредни титли на България с Литекс и Лудогорец, а общо е спечелил 12 трофея с български клубове. Барт не е играл футбол, откакто напусна ЦСКА през юни 2018 г., но предвид дефицита на натурализирани играчи в центъра на отбраната, французинът запълва дупката. Все пак е на 33 години и може да поиграе още няколко сезона.
Централен защитник: Симеон Петров
19-годишният бранител е роден във Франция и според Transfermarkt именно френският паспорт се зачита като първо гражданство. До 17-годишна възраст защитникът играе за отбора от родния си град Лимож и има мачове за него в пета дивизия (Насионал 2). В момента е част от Аячо, като играе предимно за юношеската формация до 19 години и е бил в групата на тима за няколко мача в Лига 2. Самият Петров заявява, че би играл както за българския, така и за френския национален отбор, но домоменте не е бил търсен от нито една от федерациите.
Ляв бек: Натанаел
Ако има футболист, който реално може да подсили националния отбор, то това е Натанаел. Левият бек игра 4 години за Лудогорец и беше безсменен титуляр в отбора, като спечели 4 титли на България и Суперкупата на страната. Показателен за класата му е трансферът му в Интернасионал това лято, а преди да дойде в Лудогорец Натанаел е защитавал цветовете на още един отбор от бразилския елит – Атлетико Паранаензе.
Централен халф: Уелингтон да Силва – Том
Може би мнозина са забравили някогашния футболист на Литекс Том. Още през 2008 г. Уелингтон и Сандриньо са натурализирани, но и двамата никога не са били викани в националния тим. И докато последният отдавна е спрял с футбола, то Том е в отбора на Хатайспор, който завърши трети в турската Първа лига и този сезон ще се бори за промоция в Суперлигата. Том отдавна е свой в Турция, като игра за Истанбул Башаршехир и Елазигспор. Предвид 34-те си години е използван повече като резерва в тима си, но все пак успя да се отчете с 3 гола през изминалия сезон.
Централен халф: Диего Фераресо
И още един бразилец, който отдавна има български паспорт. След като прави впечатление в юношеските формации на Литекс и дебютира за мъжете с гол срещу Беласица, записва и мачове за младежкия национален отбор на България. Впоследствие играе още за Чавдар Етрополе, Локомотив Пловдив и Славия, а от 2016 г. успешно се подвизава в полския Краковия. През април 2018 г. в интервю за бразилското издание Медиум заявява, че би искал да играе за България и мечтае да играе на Световно първенство.
Атакуващ халф: Марселиньо
Футболистът с най-голям международен опит от изброените – 7 мача и 2 гола за българския национален отбор през 2016 г. и последният засега натурализиран футболист, получил повиквателна за него. Макар да изпадна в немилост при Стойчо Стоев, Марселиньо е с легендарен статут в Лудогорец, като има 316 мача, 91 гола и 86 асистенции за отбора. При такава статистика няма как да пропуснем 34-годишния плеймейкър при формиране на подобен състав.
Атакуващ халф: Шалозе Удоджи
Тук можеха да попаднат както Вандерсон, така и Паулиньо и Джонатан Кафу, но родният фен обича с усмивка да си припомни изявите на „Митко“ Удоджи. Нигериецът дойде в България през 2004 г. като игра с номер 1 на гърба за Вихрен Сандански. Последва мач за младежкия национален отбор на България, в който Удоджи вкара 2 гола за победата над Гърция и трансфер в ЦСКА, където се задържа 2 сезона и стана шампион през 2008 г. Последваха изяви в куп отбори, сред които Арис Солун, Динамо Минск и норвежкия Лилстрьом. В момента играе за Еносис Паралимни.
Нападател: Борис Тащи
26-годишният украинец е бесарабски българин по произход. Юноша на Черноморец Одеса, кариерата му минава през Динамо Москва и Щутгарт. През 2016 г. по настояване на Ивайло Петев Тащи е близо да облече екипа на националния отбор за турнира Кирин Къп. Борислав Михайлов дори преговаря с украинската федарация, тъй като Тащи е бивш младежки национал на страната. Това обаче не се реализира, тъй като от Украйна отказвата да отговорят на запитването от българска страна. След като напуска Щутгарт през 2017 г. Тащи играе за Дуисбург и Санкт Паули.
Нападател: Фернандо Каранга
Любимецът на червената агитка наниза 29 гола за година и половина и съвсем логично през септември 2017 г. получи български паспорт. Бразилецът обаче няма право да играе за националния отбор, тъй като не е живял 5 години в страната. След като през 2018 г. премина в китайския Хенан, то Каранга едва ли би облякъл екипа на България в скоро време. През март 2019 г. пък се завърна закратко в родината си, като беше под наем в Насионал Атлетико Клубе от щата Сао Пауло.
Бразилци - юнаци
Отговори 0 0