Клубове, които имат един и същи собственик

Клубове, които имат един и същи собственик

 Все по-често срещано явление е редица футболни клубове да се държат от един голям консорциум. Така например марки като Ред Бул стопанисват цели 5 отбора, докато Сити Футбол Груп още по-мащабно разширява своя проект, притежавайки 13 клуба към момента.

 Тези консорциуми обаче са доста известни сред футболната общност. Тук ще обърнем внимание на такива клубове, които имат общ собственик, но той по-рядко бива дискутиран.

Бил Фоули
 Това е един от последните богати американски чичковци, който реализира своята голяма мечта да притежава клуб от Висшата лига. През декември 2022г. той придоби контролния пакет акции в английския Борнемут, а в консорциума, който оглавява, личи името и на холивудския актьор Майкъл Б. Джордан. Месец по-късно Фоули купи и френския слабак Лориен, създавайки партньорство между двата клуба. Американецът отдавна е в спорните среди, като също така е собственик на хокейния Вегас Голдън Найтс, които наскоро спечелиха Купа Стенли. Преди време пък негов бе клубът от НФЛ Джаксънвил Джагуарс.

Насеф Савирис
 Състоянието на египетския милиардер и на неговия сътрудник и партньор в спортните проекти Уес Едънс се оценява на 12,4 милиарда долара. През 2018г. те вложиха близо 30 милиона паунда в намиращия се в Чемпиъншип по онова време Астън Вила, за да го върнат към добрите му дни. Определено през последните 2 сезона "виланите" се превърнаха в един доста боеспособен отбор, който не пести средства на трансферния пазар. През месец февруари 2023г. двамата купиха 46% от акциите на португалския Витория Гимараеш. Тимът завърши на 6-та позиция в местната Примейра лига, като целта е да се атакуват още по-високи класирания през следващите години.

Евангелос Маринакис
 Едно сравнително по-познато име. Гръцкият мултимилионер е един от най-скандалните богаташи в южната ни съседка. Бизнесът му е с корабен транспорт, но наскоро той бе обвинен в трафик на наркотици. Това обаче не пречи да е собственик на два доста известни футболни клуба - гръцкия Олимпиакос, който е спечелил 9 титли на страната през последните 13 сезона, и легендрания английски Нотингам Форест, придобит през 2017г. По време на пристигането му на "Сити Граунд" Маринакис представи бизнес план, според който Форест ще играят в Европа до 5 години. Макар че това все още не се е случило, вероятно местните фенове все пак са доволни, че клубът се завърна във Висшата лига след над 20-годишно отсъствие и, по-важното, успя да оцелее там. Едва преди дни пък се появиха информации, че гръцкият богаташ е заинтересован от придобиването и на италианския Монца.

Джино Поцо
 На хартия, този човек притежава само един клуб, но другият е собственост на баща му, така че... През 2012г. италианският бизнесмен Джино Поцо, завършил образованието си в Харвард, придобива английския Уотфорд, което води до засилено присъствие на италиански мениджъри на "Викаридж Роуд". Поцо също живо се интересува от процесите в клуба и често може да бъде забелязан на тренировъчната база, наблюдавайки занятията на футболистите и дори следейки техните физически показатели със специални GPS-и. Неговият баща Джампаоло пък е собственик на италианския Удинезе вече над 35 години. Самият Джино започва футболния си път в Удине като скаут, а в последствие и като ръководител на скаутското звено. Интересното е, че фамилията Поцо притежаваше и трети клуб - испанският Гранада, но той бе продаден на китаеца Жанг Лижанг през 2016г.

Даниел Кретински
 Името може да не ви звучи познато, но това е собственикът на една от най-големите енергийни групировки в централна Европа. Юрист по образование, Кретински влиза във футбола още през 2004г. като президент на чешкия Спарта Прага. През 2021г. пък той придоби 27% от собствеността на английския Уест Хем, където контролният пакет акции се държи от Дейвид Съливан и от наследниците на вече покойния Дейвид Голд. Това донякъде обяснява присъствието на чешките национали Владимир Цоуфал и Томас Сучек в клуба, а наскоро "чуковете" продадоха и друг чех - Алекс Крал. 

Дейвид Блицер
 Още един сравнително непознат човек. Блицер е американски бизнезмен и инвеститор, който притежава редица спортни клубове, сред които баскетболния Филаделфия 76-ерс, хокейния Ню Джърси Девилс, както и бейзболния Кливланд Гардиънс. През 2015г. воденият от него Болт Футбол Холдинг навлезе и в Европа и започна да придобива акции в местни футболни клубове. Така Блицер притежава по малко от английския Кристъл Палас, от немския Аугсбург, от нидерландския АДО Ден Хааг и от белгийския Беверен. Консорциумът се опита да придобие и Челси преди година, но тогава бе предпочетена офертата на Тод Бьоли.

Джери Кардинале
 Един от хората, които си навлякоха доста сериозен негативизъм през последния месец. Джери Кардинале оглавява консорциума РедБърд Кепитъл, който през 2022г. откупи италианския колос Милан за 1,3 милиарда долара от американския хедж-фонд Елиът Мениджмънт Корпорейшън. Кардинале се прочу с решението си да освободи спортния директор и легенда на клуба Паоло Малдини. Това е вторият европейски тим, който консорциумът придобива. През 2020г. под управлението на РедБърд попадна и френският Тулуза. Можем да кажем, че отборът просперира под управлението на Кардинале, защото успя да спечели промоция за Лига 1, след като бе изпаднал, а през тази година спечели и Купата на Франция - първи клубен трофей от близо 70 години!

Насер Ал-Хелайфи
 Очевидно става въпрос за собственика на ПСЖ. Може би ви е убегнало, че през януари 2023г. воденият от него Катар Спортс Инвестмънт придоби близо 30% от акциите на португалския Спортинг Брага за 80 милиона евро. Само преди два месеца пък консорциумът бе отправил запитване за закупуването на английския Уест Хем. Ал-Хелайфи очевидно не иска да изостава от собствениците на Сити Футбол Груп и ще опита да създаде своя база от клубове. 

Дмитрий Риболовлев
 Английската лига може и да принуди Роман Абрамович да продаде Челси, но френската футболна федерация явно няма нищо против руският олигарх Дмитрий Риболовлев да продължава да е собственик на Монако. Един от 500-те най-богати хора на планетата, Риболовлев успя да купи монегаския клуб през 2010г. за, забележете, 1 евро, но с обещанието, че ще инвестира в него поне 100 милиона евро през следващите 4 години. През 2017г. Монако стана шампион на Франция и игра полуфинал в Шампионската лига, така че управлението на руснака може да се счете за успешно. През 2017г. пък той буквално спаси от фалит белгийския Серкъл Брюж и в момента е мажоритарен собственик в клуба.

Айяват Сривадханапрабха
 Както може би се досещате, това е синът на покойния вече Вичай Сривадханапрабха (Вини). По-известен като "Топ", Айяват продължи бизнеса на баща си - редицата безмитни магазини Кинг Пауър Груп. Също така, той продължава да е собственик и на английския Лестър, но очевидно лидерските качества на Топ са доста далече от тези на Вини, тъй като "лисиците" изпаднаха от Висшата лига едва 7 години, след като сензационно станаха шампиони. През 2017г. Кинг Пауър купи белгийския клуб Льовен, намиращ се във второто ниво на футбола в страната. В момента тимът е сред средняците в местния елит. 


Гласували: 4, рейтинг: 4.5

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Брутална грешка на вратаря закопа Борусия Дортмунд (видео)
"Железните" от Берлин - един специален клуб
Футбол без засади? Моделът на Ван Бастен
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
"Бодибилдърът" от Лече: От фермата на баща си до звезда в Калчото
Ужасът "Валенсия": Собственик срещу фенове
Ас на Рома ще съди клуба
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Уилям Стил: От Football Manager до хит във Франция
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Моля, развържете кесията!