Футболът е неделима част от историята и развитието на някои от най-големите европейски метрополиси като Барселона, Мадрид, Милано, Рим, Лондон, Манчестър, Ливърпул и Москва. Благодарени на спортния подем, продиктуван от икономическия и културен растеж, през годините тези градове отпразнуват общо 555 национални* и 115 международни** клубни трофеи.
Но докато тези икономически и спортни центрове донякъде създават едно невъзвратимо шампионатно еднообразие, привличайки все повече очите на мащабни глобални инвеститори и национални благодеятели, то други други градове със също немалък ресурс остават в сянката на футболните постижения ... с десетилетия.
Представяме ви част от тези градове, чиито футболни клубове така и не успяват да отговорят на големите амбиции на тези многолюдни населени места.
Палермо и Бари, Италия
Население: 660,000 и 320,000 души
Неотдавна емблематичните розови екипи на футболния Палермо от острова Сицилия бяха носени от играчи като Пауло Дибала, Единсон Кавани, Лука Тони, Хавиер Пасторе, Фабрицио Миколи и Йосип Иличич. Днес тима от 5-тия по големина град в Италия се намира чак в Серия Д - четвъртото ниво на италианския футбол. Вече далеч във времето остава резултатната игра, която отреди на отбора 5-то място в Серия А общо 3 пъти между 2005 и 2010 година, както и финал за Купата на Италия през 2011 година. Година след изпадането им в Серия Б през 2017 финансовите неуредици на клуба поставиха Палермо в състояние на банкрут, не и без “помощта” на тогавашния собственик Маурицио Дзампарини, познат още като “човекоядецът на мениджъри”, след като в последния им сезон в Серия А през 2015/2016 година през Палермо минават цели 9 старши треньора.
Подобно злощастие и банкрут сполетяват и футболния Бари от 9-тия по големина град на Апенините. Докато предпоследният им сезон в Серия А през 2009/2010 година начело с Джанпиеро Вентура е обнадеждаващ (10-то място), то в следващата кампания Бари се свлича до последното 20-то място. Тимът от “тока на Ботуша” печели прозвището си “Ascensore” (“асансьорът”), тъй като в почти всички общо 10 сезона в Серия А почти неминуемо изпада още след първата си кампания. С екипа на Бари през годините играят футболисти като Антонио Касано, Джанлука Дзамброта и Леонардо Бонучи, както и Дейвид Плат, а сред по-известните им треньори е и Антонио Конте, който е родом от големия местен враг Лече.
Други големи градове без отбор в Серия А:
Венеция, Катаня
Хамбург и Щутгарт, Германия
Население: 1,840,000 и 634,000 души
Когато легендарният часовник, отчитащ времето, в което Хамбургер ШФ бе част от Бундеслигата, спря на техния стадион “Фолкспарк”, мрачните предвестия за края на една ера за последния неизпаднал дотогава отбор придобиха изключително мрачни измерения. Макар Хамбургер ШФ да си остава 5-тият най-успешен немски клуб с 6 титли от Бундеслигата, 3 Купи на Германия, 2 Купи на лигата, носител на КНК през 1977 година и Европейската купа през 1983 година, отборът от втория най-голям град в Германия е пред прага на втори неуспешен опит да се върне сред най-добрите 18 в страната. Заедно с другия местен клуб Санкт Паули, Хамбургер ШФ към момента се подвизава в Бундеслига 2 - едно не особено достойно постижение за считания за спортна столица на Германия Хамбург. След 2016 година някои от останалите спортове в града също пострадаха в представянето си, сред които Хамбург Фрийзърс (хокей), ХСВ Хандбал и Хамбург Тауърс (баскетбол). През годините стадионът на Хамбургер ШФ пък е един от основните домакини на Световните първенства през 1974 и 2006 година, Евро 1988, както и финала на Лига Европа през 2010 година между Атлетико Мадрид и Фулъм.
Не по-различно е и положението на футболния Щутгарт. Бившият отбор на Красимир Балъков вече от над 8 години не може да се отърси от посредствените резултати и класирания. Между последната им титла през 2007 година и изпадането им през 2015 година след серия от мъчителни за гледане сезони, съставът приветства и се сбогува с общо 8 треньора. Междувременно беше подобрен и рекорд за най-дълга домакинска серия без отбелязан гол (9 поредни мача), а в началото на въпросната 2015 година кметът на спорта в Щутгарт Сузана Айзенман призна, че “изпадането на ФФБ Щутгарт би било катастрофа” за града. Неизбежно, съдбата на клуба от 6-тия по големина град в Германия днес е нова битка за класиране обратно в Бундеслигата след 2 изпадания за последните 5 години. Към момента задоволителен резултат не дава дори завръщането на някои от големите звезди на отбора от миналото десетилетие, сред които Марио Гомес и настоящия футболен директор и бивш халф с топовен удар от дистанция Томас Хицлспергер.
Други големи градове без отбор в Бундеслигата:
Есен, Дрезден, Хановер, Нюрнберг
Сарагоса и Мурсия, Испания
Население: 700,000 и 450,000 души
Сарагоса и Мурсия са 5-тия и 7-мия по големина градове в Испания, но също така и двата иберийски метрополиса с най-оскъдно футболно присъствие сред елитните испански клубове в последните години. Едноименния отбор от Сарагоса - Реал Сарагоса понастоящем играе 7-мия си пореден сезон в Сегунда Дивисион на Испания, редувайки прилични класирания в топ 6 на втория футболен ешелон в Испания с изключително посредствени представяния, като например миналогодишната кампания, когато тимът завърши 15-ти на едва 6 точки над зоната на изпадащите. Понастоящем, бившия отбор на Габи, Диего Милито и Давид Вия се движи отлично на 2-ра позиция и е на път да приключи изгнанието си извън Ла Лига. Реал Сарагоса са традиционно един от редовните присъстващи сред топ клубовете в Испания с общо 58 сезона в Ла Лига, както и 6 трофея за Купата на Краля, 1 Суперкупа на Испания, 1 триумф за КНК през 1995 година и 1 Купа на панаирните градове през 1964 година.
Йо-йо ефектът на Реал Сарагоса е идентичен с този на Реал Мурсия. Въпреки това състоянието на отборът от европейската столица на орхидеите в последно време е дори по-незавидно. През 2014 година Мурсия декларират сериозни финансови проблеми, което налага автоматичното им изпадане от Сегунда Дивисион до третото футболно ниво в Испания. От този момент нещастната съдба на Мурсия ги следва почти непрестанно: 4 поредни елиминации в плейофите за класиране и безславно 11 място през изминалия сезон.
Други големи градове без отбор в Ла Лига:
Малага, Лас Палмас
Нотингам и Лийдс, Англия
Население: 310,000 и 455,000 души
Известното средище Нотингам, родило приказния герой Робин Худ, е 9-тият по големина град в Англия и дом на един от 5-те английски носители на Купата на европейските шампиони, а именно Нотингам Форест. Далеч в миналото обаче остават славните години на мениджъра Брайън Клъф, извел нотингамци до първата им и единствена титла на Англия през 1977/1978 година, 2-те Европейски титли и 4-те им успеха с Купата на лигата. Днес един от малкото моменти на гордост за всеки фен на Форест е фактът, че клубът е официално най-старият в елитната футболна йерархия на Острова (основан през 1865 година), след изпадането на Нотс Каунти през 2019 година. Макар Нотингам и днес да остава най-малкия град носител на КЕШ, отборът e вече 21 години извън Висшата лига на страната.
Почти идентична е участта и на Лийдс Юнайтед. Някои от най-верните почитатели на “белите” разбираемо определят последните 16 години извън Висшата лига на техния отбор като една безкрайна агония. Все пак във фолклора на клуба от 8-мия по големина град в Англия още се величае и митологизира фигурата на треньора Дон Реви - великия футболен диригент на Лийдс от 60-те и 70-те години на миналия век, превърнал ги в един от най-стихийните отбори в Англия и цяла Европа. Славното наследството на Лийдс може да бъде проследено до началото на новия век, когато Лийдс мереха сили редом до Манчестър Юнайтед, а през 2001 година достигната дори до полуфинал в Шампионска лига за да бъдат отстранени от тима на Валенсия. Днес надеждите за счупване на прокобата, която тегне над отбора, са насочени най-вече към мениджъра Марсело Биелса, който за втори пореден сезон носи оптимизъм с челната позиция в Чемпиъншип, заемана от неговия Лийдс.
Други големи градове без отбор във Висшата лига:
Бристол, Стоук, Ковънтри
Още големи населени места без отбори в топ първенствата на страните си:
Русия:
Волгоград (1.05 милиона души) - Отбор: Ротор Волгоград (Руска национална лига - втора дивизия)
Нижни Новгород (1.25 милиона души) - Отбор: ФК Нижни Новгород (Руска национална лига - втора дивизия)
Воронеж (1.07 милиона души) - Отбор: Факел Воронеж (Руска национална лига - втора дивизия)
Перм (982,000 души) - Отбор: Амкар Перм (отборът е закрит)
Саратов (838,000 души) - Отбор: Сокол Саратов (Руска професионална лига - трета дивизия)
Украйна:
Харков (1.43 милиона души) - Отбор: Металист Харков (отборът е закрит)
Одеса (1.03 милиона души) - Отбор: Черноморец Одеса (Първа украинска лига - Втора дивизия)
*Висша лига/Футболна лига, ФА Къп, Купа на Лигата/Карабао Къп, Къмюнити шийлд, Серия А, Купа на Италия, Суперкупа на Италия, Ла Лига, Купата на Краля, Суперкупа на Испания, Руската Премиър лига/Съветска Висша лига, Купата на Русия
**ШЛ/ЕК, Купа на УЕФА/Лига Европа, Суперкупа на Европа, КНК, Купа на панаирните градове, Интертото, Световно клубно първенство
Прочетете също:
Футболните градове, които липсват в efbet лигата
Абсурдни футболни правила, които не просъществуваха дълго
Как Лийдс загуби титлата заради една пиянска вечер
Перник и Дупница къде са?
Отговори 1 1