Топ мачове, които вероятно не се решават на терена

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена

 Скандалите с уредени мачове във футбола не са рядко явление. Всяка година УЕФА разследва десетки, може би и стотици съмнителни двубои, които е силно възможно да са били уговорени или манипулирани. Някаква малка част от тези съмнения биват подплатени с факти, в следствие на което се налагат санкции.

 Редом с големите корупционни скандали, които периодично изригват в различен край на света, между капките се провират и такива мачове, за които е очевидно, че са предварително уговорени, но някак си не им се търси сметка. 

 Тук сме подбрали няколко такива двубоя от най-високото възможно ниво на световния футбол.

ФРГ - Австрия, СП 1982
 Един от най-известните и най-отблъскващи случаи. Донякъде справедливо, в края на турнира немците не завършват като шампиони, губейки финала от Италия. Няколко дни по-рано "маншафтът" взима участие в мач, който разгневява всеки един фен на играта, включително и германските привърженици. Та за какво иде реч: Група 2 от Мондиала противопоставя тимовете на ФРГ, Австрия, Алжир и Чили. В откриващия мач алжирците успяват да победят Германия с 2:1, а успехът им е наречен "Най-голямата изненада на световни първенства след победата на Северна Корея над Италия през 1966г." След това "пустинните лисици" губят от Австрия с 0:2 и печелят срещу Чили с 3:2, което ги поставя в удобна позиция за излизане от групата. В последния мач обаче жребият е отредил ФРГ и Австрия да определят съдбата на алжирците. Преди въпросната среща журналистите изчисляват, че ако немците спечелят с 1 или 2 гола разлика, и двата тима ще продължат напред. Всякакъв друг резултат би класирал Алжир за следващата фаза. Е, предполагам се досещате, че този двубой завършва при резултат 1:0 за ФРГ. Голът пада още в самото начало и е дело на Хорст Хрубеш. След това 80 минути отборът, който владее топката, я разиграва между защитниците, а ако опонентът му неблагоразумно опита преса, то кълбото се връща към вратаря. Театърът е толкова явен, че дори немският коментатор на срещата отказва да отразява случващото се на терена и запазва мълчание. Неговият колега от австрийска страна пък апелира зрителите да изключат своите телевизори, за да не гледат този позор. След края на срещата алжирците пускат оплакване до ФИФА, което е подминалто с лека ръка. Години по-късно един от участниците в мача, останал в историята като "Срамът от Хихон", Ханс-Петер Бригел, признава за уговорка между двата тима в интервю и се извинява за случката. След този случай последните мачове от груповите фази на Световните първенства се играят винаги по едно и също време.

Дания - Швеция, Евро 2004
 Тук се вдигна малко повечко шум, защото "прецаканият" отбор бе този на Италия. "Скуадра адзура" има далеч по-голямо лоби в световния футбол от Алжир, но въпреки това до доказване за уговорка между шведи и датчани така и не се стига. Евро 2004 е последният голям форум, за който България се класира, но за съжаление няма да остане в историята като някое от успешните за нас първенства. Въпреки че отпадаме в груповата фаза с 3 загуби от 3 мача, повличаме с нас и отбора на Италия, препълнен със световни суперзвезди. Италианците обаче, типично в свой стил, правят два равни мача срещу Швеция и Дания и въпреки че ни побеждават с 2:1, тяхната съдба е в ръцете на двата скандинавски тима, които в последния кръг играят един срещу друг. С оглед на предишните мачове, едно равенство при резултат 2:2 би класирало напред и шведи, и датчани. Преди мача журналистите задават въпроса на двамата наставници: "Може ли да има уговорка между отборите?", на което треньорите отговарят гневно, че това е невъзможно. "Това е смешно. Дори не говорете за това. Ние сме честни хора. Ще излезем и ще спечелим мача. Италия може и да прави такива неща, но не и Дания и Швеция. Честно, ние излизаме за победата." - са думите на датския наставник и легенда на играта Мортен Олсен. 90 минути по-късно таблото показва равен резултат 2:2 - точно онзи, който е необходим на двата отбора, за да изпратят Италия вкъщи, като изравнителният гол за 2:2 е паднал минута преди края. Години по-късно шведското футболно списание "Offside" излиза с материал, според който уловен от камерите разговор между шведа Ерик Едман и датчанина Даниел Йенсен е разчетен по устните. Едман пита: "Ще направим ли 2:2?", а Йенсен му отговаря: "Да, защо не?". След това Едман дори инструктира своя опонент те да пуснат първия гол. Може би сте забелязали, че от доста време насам футболистите покриват устите си с ръка, когато разговарят на терена? Е, това е причината.

Динамо Загреб - Олимпик Лион, ШЛ 2011/12
 Всъщност тук има доста аргументи, че въпросният двубой е изигран в духа на феърплея. Повече обаче са аргументите, че това не е така. Динамо Загреб е абсолютен аутсайдер в групата и след 5 мача е регистрирал загуби при голова разлика 2:15 от отборите на Реал Мадрид, Аякс и Лион. Кръг преди края "белият балет" си е осигурил класиране напред, а на втората позиция се намира Аякс. Трети, на 3 точки по-назад, са Лион, но и с доста по-лоша голова разлика. Единствената надежда на "хлапетата" е Аякс да загуби катастрофално последния си мач от Реал Мадрид, а в същото време французите да разгромят Динамо насред Загреб. Тук някъде фактите приключват и се потапяме в сферата на догадките и предлоложенията какво може да се е случило. Най-популярната теория е, че президентът на УЕФА Мишел Платини, също французин, много държи Лион да се класират напред. Според други, футболистите на Динамо са направили сериозни залози, че ще загубят мача с голяма разлика, за да уцелят голям коефициент. Изтича дори снимка, запечатала играч на хърватите да напуска букмейкърски пункт, но така и не става ясно дали снимката не е стара. На мача на Реал пък е пратен да свири португалски съдия, а по това време наставник на испанците е Жозе Моуриньо. В крайна сметка Аякс губи от "белите" с 0:3 на собствения си стадион, а от хърватската столица долита новината, че Лион буквално размазва Динамо със 7:1. Бележи дори дефанзивният халф на "хлапетата" Максим Гоналон, чиито голове в кариерата могат да се преброят на пръстите на едната ръка. Защитата на Динамо буквално рухва, а френските футболисти дори не се радват на головете си. Така Лион продължава напред с равни точки, но с по-добра голова разлика с Аякс (двата преки мача завършват при резултат 0:0). По-късно "хлапетата" вадят още по-голям късмет и жребият ги праща срещу абсолютната изненада и аутсайдер Апоел Никозия, спечелил шокиращо своята група, където са още отборите на Зенит, Порто и Шахтьор Донецк.

Испания - Малта, Евро'84 квалификации
 Двубоят е наречен "един от най-важните мачове в историята на испанския футбол" и след малко ще видите защо. По време на самото първенство "Ла Фурия" достига до финала, където губи от домакина Франция, но "иберийците" са на път изобщо да не се класират за надпреварата. Те се падат в квалификационна група, заедно с тимовете на Нидерландия, Ейре, Исландия и Малта. Разбира се, испанци и нидерландци са основните фаворити, като кръг преди края двата тима са с равен брой точки. "Лалетата" разбиват Малта с 5:0 и се виждат като сигурни участници на първенството. Те водят с 2 точки (колкото се дава за победа по онова време), но и головата им разлика е много по-добра - +16 за сметка на едва +5 за испанците. Така "Ла Фурия" трябва да спечели домакинството си на същата тази Малта с поне 11 гола разлика, за да завърши на първото място в групата, което дава право на участие на Евро'84. Това изглежда почти невъзможно с оглед на факта, че испанците много трудно побеждават островната страна като гост с 3:2 по-рано през цикъла. Общо Испания има отбелязани 12 гола в 7 мача, което провокира малтийския вратар Джон Бонело да заяви уверено: "Ако ни вкарат 11 гола, аз няма да се върна в родината си." Мачът започва по мечтан начин за "иберийците" и те получават дузпа още във втората минута. Пренавитият Хуан Антонио Сеньор обаче пропуска. Тогава на преден план излиза нападателят на Реал Мадрид, Карлос Сантияна. Той вкарва в 15-ата минута, но за ужас на всички на стадион "Бенито Виямарин" в Севиля, малтийците бързо изравняват. След това пред вратата на Бонело се извива истинска канонада. На почивката резултатът е само 3:1, но през второто полувреме Испания вкарва още 9, да 9 гола! Сантияна се разписва 4 пъти, колкото и неговият партньор в атака Поли Ринкон. Крайният резултат е 12:1 и испанците изместват Нидерландия от върха, благодарение на повече отбелязани голове. Разбира се, веднага тръгват слухове. В Малта се твърди, че на играчите им е платено да не показват най-доброто от себе си и да оставят Испания да спечели с огромна разлика. Години по-късно пък двама малтийски футболисти от онзи мач заявяват, че испанците са били допингирани и пяна излизала от устите им, докато играчите на Малта били упоени с лимонови резенчета на почивката. Естествено, доказателства за това липсват, а и никой не си прави труда да разследва. Президентът на малтийската федерация пък аристократично заявява, че причината за тази огромна разлика в класите, е липсата на достатъчно добри условия за развиване на футбола в страната.  


Гласували: 3, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига
Всички попадения от историческото равенство 7:7 в Чехия (видео)