Когато парите свършат: скандалният случай "Шкендербеу" и колосалното падение на албанския гранд

Когато парите свършат: скандалният случай "Шкендербеу" и колосалното падение на албанския гранд

 Колкото Лудогорец е сред най-добрите, ако не и най-добрият футболен отбор в България, то и определено е може би най-мразеният тим в страната ни. Клубът влезе в елита от нищото през сезон 2011/12 и с огромната финансова подкрепа от Кирил Домусчиев завоюва 10 поредни титли на страната. И ако в началото имаше някаква подкрепа, най-вече заради силните представяния на тима в Европа, то днес Лудогорец е определено един от най-ненавижданите отбори в страната. Основните причини са както липсата на значими постижения преди идването на Кирил Домусчиев, така и самата му персона. Бизнесменът, който през 90-те години активно участва в приватизацията на някогашните държавни предприятия, по-късно създава и една от най-силните фармацевтични компании на световно ниво. Роденият в София предприемач държеше и една от трите национални телевизии, като събитията, които се случиха след закупуването на медията (противоречиви уволнения на редица журналисти с дългогодишна практика и взимането на правата за излъчване на елитната дивизия на България) бяха нещото, което още по-силно оформи образа на Домусчиев като един от най-мразените български бизнесмени. 

 Всъщност, отбори от типа на Лудогорец има немалко - Манчестър Сити, които не можеха да се похвалят с особени успехи преди идването на петродоларите от ОАЕ - петролни пари, изкарани с цената на хиляди жертви от конфликтите в Сирия, Ирак, Либия и Йемен, в които държавата на Персийския залив спонсорира всевъзможни радикални ислямистки организации. Сега "гражданите" са един от най-добрите отбори в Англия и Европа. Друг пример са Зенит - отборът от Петербург също нямаше кой знае какви трофеи до идването на могъщите спонсори от Газпром през 2005г. 

 На Балканите най-добрият пример е един конкретен отбор от близка Албания. Шкендербеу в началото на десетилетието беше на ръба на изпадането, но с влизането на мощни собственици отборът веднага стана сред най-силните в страната. Тази история обаче е в минало време, тъй като в момента Шкендербеу отново е в начална точка - клубът е десети в албанската Категория Супериоре и е много близко до това да изпадне. Това е историята за възхода и падението на Шкендербеу и как неговият случай би бил образец за това какво би се случило на Лудогорец, Сити или Зенит в случай, че парите случайно свършат. 

Предисторията 

 Шкендербеу не е като да няма никакво минало - през 1933 година печели титлата на Албания още в първите години на "Кампионати Комбътар Шкиптър", или албанско национално първенство, както се нарича елитната дивизия на Албания между 1930 и 2003 година. 

 Разбира се, след Втората световна война отборът от Корча претърпява регрес и се превръща по-скоро в слабак в елита, като се случва и да изпадне не един идва пъти, и въпреки че достига финал за купата на страната 3 пъти, губи и трите пъти. 

 През 2009/10 Шкендербеу обаче наистина е на дъното - с ужасни финанси, последен в първенството, и изглежда, че има реална възможност тимът да изпадне. В клуба обаче се случват радикални промени - Агим Зеко, шеф на Red Bull Albania, става президент, а заедно с него идват редица от най-богатите албански бизнесмени. Шкендербеу се измъква от изпадането през сезона, а целта занапред е ясна - спечелване на титлата възможно най-скоро и потенциално участие в евротурнирите. Отборът е преобразен - нов треньор, редица нови играчи, осигурили яростна битка за титлата срещу Фламуртари Вльора. Недоволен от резултатите, треньорът Шкелким Муча е сменен от Шпетим Дуро, който в края на краищата побеждава Фламуртари в директния им сблъсък в първенството и носи титлата в град Корча за пръв път от 78 години! Представяте ли си - в продължение на 8 десетилетия на премеждия, отборът от югоизточния албански град преминава през всякакви перипетии и трудности, че отново да се назове "Шампион на Албания". 

 Сега обаче Шкендербеу не само, че е носител на титлата, но и ще повтори това 6 поредни пъти. Но как отбор от град с население по-малко от това на Плевен става 6 поредни пъти шампион на страна с население от 4 милиона души, където рекордът за поредни титли е четирите поредни на Динамо Тирана между 1950 и 1953? 

Пари, мръсни пари

 Балканите определено не са един от най-развитите региони. Основната причина за това не е толкова в липсата на природни ресурси, колкото в корупция, която изяжда милиарди долари годишно във всяка балканска страна. 

 Още по-лошо е това, че тук спортът се използва предимно за пране на пари - бизнесмени с неизвестен произход на средствата или със спорна репутация закупуват футболни отбори с цел да изчистят имиджа си и да легитимират себе си. През 2020г. Васил Божков изказа редица скандални твърдения, че в България големи бизнесмени често вземат футболни отбори не толкова от желание, колкото от принуда от страна на управляващите. Тоест, ако някой бизнесмен иска да запази свободата си и бизнесите си, той трябва или да дава процент, или да закупи някой спортен клуб с цел да легитимира своите средства пред властите. 

 Всъщност, това не се случва само в България - подобни сюжети можем да видим в цяла Източна Европа - Русия, Полша, Румъния, Гърция. Случаят на Шкендербеу обаче е повече от интересен. 

 За да разберем какво "по дяволите" се е случило, трябва да се пренесем директно към 2016 година, когато Шкендербеу получи забрана от един сезон за участие в европейските клубни турнири. Започна разследване от УЕФА, след което се разбра, че забраната може да набъбне на 10 години поради обвинение в уредени мачове. 10 ГОДИНИ! Това е рекордна забрана за УЕФА - сами можете да прецените за какъв скандал става дума. Оказва се, че нещата са наистина много сериозни. Замесени са трима души - Агим Зеко, Арджан Такай и бившият финансов министър Ридван Боде, и тримата част от управата на Шкендербеу в периода 2010-2016, в който се води разследването. Последният е и най-важния човек - предполага се, че той държи цялата сила в себе си, както и необходимите връзки, за да урежда мачовете. Арджан Такай пък прави нещо още по-интересно - таргетира приятелски мачове с цел да вземе нелегални печалби, използвайки връзките си с играчите на Шкендербеу с цел да повлияе на резултата.

Наказания без аналог 

 Все пак, Шкендербеу постига класиране в групите на Лига Европа през сезон 2017/18, преминавайки през Динамо Загреб в плейофа за втория по сила турнир на континента. Въпреки че завършиха последни в групата си с 5 точки, албанците взеха домакинска победа над Динамо Киев с 3:2. Но най-лошото тепърва предстои.

 УЕФА излезе с официално становище - Шкендербеу получава 10-годишна забрана от европейските клубни турнири. На всичкото отгоре, тимът е санкциониран и от националната футболна федерация - титлата им за сезон 2015/16 е отнета, а от актива му са отнети 12 точки. Най-интересното в цялата случка е начинът, по който се разбира, че Шкендербеу са уреждали мачове. 

 И тук идва време да ви запозная с механизма BFDS - Betting Fraud Detection System, или на български Система за Засичане на Измами при Залози. Самият механизъм засича нередни и странни действия при залози преди и по време на мач по най-основните параметри - Азиатски хендикеп, краен резултат, 1х2 и прочие. Самият механизъм се използва за европейските и азиатските букмейкъри. Цитирайки официалния сайт на УЕФА, "Тази система за борба с измамите събира информация, разследва подозрителни мачове и подготвя потенциални дисциплинарни дела с оглед предотвратяване и борба със спортните измами. Докладите се предоставят на служителите по национална почтеност на УЕФА, които започват разследвания по тези въпроси и могат също да си сътрудничат със своите партньори в националните правоприлагащи органи.". 

 Използвайки математическите пресмятания и алгоритми на BFDS, британска компания прави анализ на данните от залози от мачовете на Шкендербеу, сред които са и скандалният сблъсък срещу Крусейдърс, след който играч на северноирландския отбор качва в Туитър следното: "Ако УЕФА не разследва този мач, то нещо сериозно не е наред.", както и мачове със Спортинг Лисабон и Динамо Загреб. Оказва се, че резултатите са почти едно към едно с тези на BFDS. Това изчисление е и ключовата част в доклада срещу Шкендербеу. 

"Цяла Корча пее за Шкендербеу"

 След като наказанието бе обявено, цяла Корча се вдига на протест с посланието "Не убивайте мечтата ни". Истината е, че за Корча този отбор е нещо специално - кръстен на националния герой на Албания - Георги Кастриоти - Шкендербег, отборът винаги е бил подкрепян от целия град и един от най-големите му символи, често представял го пред футболна Европа. 

 Кметът на Корча също е повече от категоричен - в писмо до президента на УЕФА Александър Чеферин, той призовава организацията "да не убива възкръстналата мечта на цяла една нация за футболен успех". Същевременно, Агим Зеко и Арджан Такай и до ден днешен отричат своето участие в схемата си, заявявайки, че по тяхното време такова нещо не се е случило. Някои от замесените играчи още са си в отбора, но ударът е нанесен - Шкендербеу е жестоко отслабен и в следващите сезони отборът запада - 4то място през 2018/19 и 2019/20, а през миналата кампания едва се измъкна от изпадане, като завърши на 7мо място. През този сезон обаче отборът от Корча е пълна трагедия - последната победа на клуба е срещу Кастриоти с 2:1 от декември 2021 година, а от тогава насам тимът е закотвен на дъното и изпадането от Категория Супериоре вече е напълно реално. Факторите за краха са както това, че богатите донори вече ги няма, така и жестоките наказания на УЕФА. 

Паралели и изводи

 Може би вече се сещате за какво говорим. Напълно възможно е да видим този сценарий и в България, където хипотетично Лудогорец може да се окаже без своя богат собственик в лицето на Кирил Домусчиев, което почти неминуемо би довело до пълен крах на отбора. По тима на Домусчиев има немалко обвинения за съдийска подкрепа, уреждане на мачове, корупция и прочие, и не е невъзможно да се случи така, че Лудогорец да отнесе подобно наказание. Не е невъзможно да видим това и по други отбори на Балканите, като Динамо Загреб, Олимпиакос и много подобни. 

 Това ни кара да си зададем въпроса:

До кога спортът ще бъде използван като инструмент за пране на пари? 

​​


Гласували: 8, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Коментари
Роман схемите с горива Аб 25.03.2022 23:30

Абе не ви ли е срам!? В увода пак за Ман Сити се хващате, та нали са единствения отбор с богат собственик в Англия. Ясно ми е, че сте осрани челсари всичките шопари в тоя сайт, но вече ставате жалки ... Челси къде бяха преди руския схемаджия да ги хване? Нещо като Евертън, шампиони преди не знам колко години, без дори малка надежда за един трофей, какво остава титли и ШЛ. Обаче понеже сме жалки и необективни комплексарчета няма да си намесваме любимия отбор, само по Ман Сити ще плюем, че е по-лесно. Двата отбора са едни и същи, с малката разлика, че вашите любимци уволняват треньор средно на 12 месеца, а Сити на 4 години, т.е. при тях има доста повече мисъл за футбол освен пари. Да не споменаваме как Сити повече от 10 сезона са винаги в топ 4 на Англия, а Келси имаха защити на титлата последвани от 10-ти места... Също така стандартът на живот в Русия е несравним с този в ОАЕ... Т.е. дори да приемем, че парите и в двата случая са мръсни и взети от народа на съответната страна, кой е по-потърпевш!? Надявам се излишните тлъстини да не ви пречат да мислите и да си отговорите сами на този въпрос :)

Отговори 1 0
Добави коментар

Препоръчано за вас