Кои са най-скъпите играчи в света година по година

Кои са най-скъпите играчи в света година по година

Очаква се през това трансферно лято клубовете да поставят нов рекорд по похарчени пари. Господата от Реал Мадрид вече пръснаха около 300 милиона евро за петима нови, но това не им пречи да продължават да се опитват да привлекат Пол Погба за още около 150 милиона. В същото време се спряга и нов рекорден трансфер - този на Неймар от ПСЖ обратно в Барселона. Кариоката е най-скъпият футболист в историята на играта, след като през 2017г. парижани платиха за правата му 222 милиона евро. Космически цифри, как мислите? 
Днес ще обърнем внимание на най-скъпите играчи във всеки летен трансферен прозорец за последните 20 години. Някои имена са крайно учудващи, други са доста логични. Та ето ги и тях:

2018 - Килиан Мбапе
Въпреки мултимилионния трансфер на Кристиано Роналдо от Реал Мадрид в Ювентус, за френския флангови нападател бяха платени повече пари. "Бианконерите" може и да се изръсиха с близо 115 милиона евро за правата на CR7, но пък ПСЖ вече се бе договорил да привлече Мбапе за 135 милиона, като година по-рано го взе под наем от Монако за още 45 милиона. Така общата сума, платена за много талантливия млад играч, е около 180 милиона евро! Трети в класацията за най-скъп за лято 2018 остава вратарят на Челси Кепа Арисабалага. Той постави и рекорд за най-скъп вратар в света, като "сините" платиха на Билбао за правата му цели 80 милиона!

2017 - Неймар
Лято на същински безумия! Вече споменахме за така одумвания трансфер на бразилския техничар Неймар от Барселона в ПСЖ. Това преминаване бе смятано за невъзможно по няколко причини: нямаше как "принцовете" да платят толкова много пари без да нарушат финансовия феърплей, испанската футболна федерация отхвърли възможността французите да платят 222 милиона евро за Ней (колкото бе откупната му клауза), а и самият футболист не индикира, че е нещастен на "Камп Ноу". В последствие всичко това се промени - ПСЖ намери вратичка за да избегне санкции, офертата бе приета, а Неймар не само че бързо се отрече от любовта си към Барса, ами и на всичкото отгоре заведе дело срещу клуба за 30 милиона евро. В същото време "каталунците" се нуждаеха от заместник на бразилеца и привлякоха неговия сънародник от Ливърпул Фелипе Коутиньо за 145 милиона евро, както и фланговия футболист на Борусия Дортмунд Усман Дембеле за още 125 млн. Това са и тримата най-скъпи за лято 2017.

2016 - Пол Погба
Изключителен пример за доста нескопосан бизнес от страна на ръководството на Манчестър Юнайтед. Погба, който е юноша на клуба, бе оставен да си тръгне без пари и да разгърне потенциала си в Ювентус. Когато французинът се превърна в един от най-добрите играчи на планетата, Ед Уудуърд и компания прецениха, че си го искат обратно. Само че трябваше да се изръсят рекордно много, за да го привлекат обратно. Самият Погба бързо се съгласи да се завърне на "Олд Трафорд", но парите, похарчени за него, го направиха най-скъпия играч в историята по това време - 105 милиона евро. В същото време Юве също направи най-скъпия си входящ трансфер, привличайки нападателя на Наполи Гонзало Игуаин за 90 милиона. Челната тройка се допълва от бразилеца Оскар, преминал от Челси в Шанхай Шенхуа за 60 млн евро.

2015 - Кевин Де Бройне
Манчестър Сити никога не са имали скруполи да харчат баснисловни суми за нови играчи. Поне не и откакто клубът премина в ръцете на шейх Ал Мубарак. В неукротимото си желание да направи от "гражданите" европейски гранд, той дава на мениджърите безлимитен бюджет за нови попълнения. През лятото на 2015г. тогавашният наставник Мануел Пелегрини купува белгийския мегаталант Кевин Де Бройне от Волфсбург за 76 милиона евро, както и новата перла на Ливърпул Рахийм Стърлинг за още 64 милиона евро. Това са и двата най-скъпи трансфера за годината, а чак на трето място идва този на Анхел Ди Мария от Манчестър Юнайтед в ПСЖ за 63 милиона евро. 

2014 - Луис Суарес
През последните няколко години стана обичай Барселона да пазаруват от Ливърпул, като най-болезнен за "мърсисайдци" сякаш бе трансферът на уругваеца Луис Суарес. Нападателят направи няколко феноменални сезона с червения екип и логично бе подлудил всички европейски грандове, които неистово го желаеха. Разбира се, Ливърпул тогава далеч не беше това, което е днес. Въпреки, че тимът завърши на второ място в класирането на Висшата лига за сезон 2013/14, губейки титлата в предпоследния кръг, Суарес не се поколеба да напусне и да се присъедини към Лео Меси и Неймар, формирайки така смъртоносното атакуващо трио MSN. Барса плати за правата му близо 82 милиона евро. На второ място остана големият враг на "каталунците" Реал Мадрид, който заплати на Монако 75 милиона за правата на Хамес Родригес, блеснал с екипа на Колумбия на световното първенство в Бразилия през същото лято. На трета позиция - отново Анхел Ди Мария, за когото Манчестър Юнайтед плащат 75 млн евро на Реал Мадрид.

2013 - Гарет Бейл
Флорентино Перес, или по-известен в От Засада вселената като Папа Фло, никога не е икономисвал средства в опитите си да докара най-добрите играчи в света на "Сантиаго Бернабеу". След като съставът вече бе пълен със звезди, той реши да прибави към редиците си уелското крило Гарет Бейл. Играчът бе впечатлил целия свят с невероятните си изяви за Тотнъм, отбелязвайки 26 гола за предходния сезон. Така той премина в Мадрид за 101 милиона евро. Втори най-скъп за този трансферен прозорец остана Неймар, за когото Барса плати 88 милиона евро, а на трета позиция намираме Единсон Кавани и платените за него 64,5 милиона евро от ПСЖ.

2012 - Тиаго Силва
Много интересно, но в топ 3 на лято 2012 няма да намерим нито Реал Мадрид, нито Барселона, нито някой английски гранд. Най-скъпият трансфер за сезона бе този на защитника Тиаго Силва, който премина от Милан в състава на ПСЖ за 42 милиона евро. Бразилецът си бе спечелил славата на един от най-класните бранители в света и бе продаден в комплект със Златан Ибрахимович от тогавашния президент на "росонерите" Силвио Берлускони, за да може "дявола" да закърпи утежняващото се финансово положение. На второ място в тази класация се намират цели четирима футболисти - Хълк, Лукас Моура, Хави Мартинес и Аксел Фитцел. За всеки от тях са платени по 40 милиона евро. Хълк премина от Порто в Зенит, Моура от Интернасионал в ПСЖ, Мартинес от Атлетик Билбао в Байерн, а Фитцел от Бенфика в Зенит. 

2011 - Хавиер Пасторе
Броите ли колко рекордни покупки са направили от ПСЖ? Това е четвъртият човек в този списък, който оглавява даден трансферен прозорец като най-скъп за него. Хавиер Пасторе е една от перлите на състава на Палермо, който в един момент се бе препълнил с качествени южноамерикански футболисти. Президентът на тима Маурисио Джамперини никога не се е славел като човек, който продава евтино, така че ПСЖ брои 42 милиона евро за правата на аржентинеца. Друг "гаучос" пък намираме на второ място и това е Серхио Агуеро, закупен от Манчестър Сити от състава на Атлетико Мадрид за 40 млн. Също толкова "дюшекчиите" платиха за да заместят Кун, привличайки голаджията на Порто Радамел Фалкао. Веднага след тях се намира Сеск Фабрегас, привлечен в Барселона от Арсенал за 34 милиона евро.

2010 - Фернандо Торес
Нещо любопитно. Този трансфер изненада мнозина, тъй като не се случи през лятото а през зимата. Обикновено клубовете избягват да харчат големи суми през януари, но не такъв е случаят с "Хлапето". Още по-интересното е, че Торес далеч не се намираше в най-добрата форма в кариерата си, когато от Челси платиха цели 58,5 милиона евро на Ливърпул за правата му. След пристигането си на "Стамфорд Бридж", испанецът отбеляза само 1 гол до края на кампанията. На втора позиция намираме заместникът на Торес на "Анфийлд" Анди Керъл, който направи феноменален полусезон с екипа на Нюкасъл и набързо бе привлечен (отново през зимата) от Кени Далглиш за 41 милиона евро. За справка, третият в тази класация Давид Вийя бе закупен от Барса само за милион по-малко - 40!

2009 - Кристиано Роналдо
Годината, в която започна да се изгражда новият "Галактико". След като в началото на века Флорентино Перес похарчи главоломни суми, за да привлече най-добрите играчи на планетата, той започна да прави същото и през лятото на 2009г. Перлата в короната му бе звездата на Манчестър Юнайтед Кристиано Роналдо. За правата му Реал плати рекордните тогава 94 милиона евро. В същото време големият враг Барселона направи странен трансфер, привличайки Златан Ибрахимович от Интер, като в обратната посока замина голмайсторът Самуел Ето'о. Общата стойност на трансфера на Ибра се оценява на 69,5 милиона евро. Трети пък остава друг "галактико" - Кака, за когото бяха платени 67 милиона евро на Милан.

2008 - Робиньо
Мнозина може би забравят, че преди да попадне в ръцете на арабските собственици, Манчестър Сити се ръководеше от тайландския милиардер Таксин Шинаватра. Престоят му на "Сити ъф Манчестър" не бе много продължителен, но пък той похарчи солидни суми, за да привлече някои от най-нашумелите имена в света на футбола. Тъкмо такова бе това на Робиньо. Крилото на Реал Мадрид не опроверга големите очаквания на "Бернабеу" и когато Сити направиха оферта от 43 милиона евро, тя бе моментално приета. Втори най-скъп за 2008г. е не друг, а нашият Димитър Бербатов, преминал от Тотнъм в Манчестър Юнайтед за 38 милиона евро, докато на трето място се нарежда десният защитник Даниел Алвеш, за когото от Барселона платиха на Севиля точно 35,5 милиона евро.

2007 - Фернандо Торес
Испанският голаджия има привилегията два пъти да оглавява класацията за най-скъп играч на годината. "Хлапето" направи феноменална кариера на "Висенте Калдерон", където бе капитан на Атлетико още на 19-годишна възраст. Няколко сезона по-късно и след неимоверен интерес от страна на няколко европейски топ-отбора, "дюшекчиите" най-сетне се разделиха с него. Късметът да има Торес в редиците си имаше тимът на Ливърпул, а сумата, платена за него, бе 38 милиона евро. С 3 милиона по-малко Реал Мадрид плати на Челси, за да привлече холандското крило Ариен Робен, а на трето място изненадващо е бразилският халф Андерсон, закупен от Манчестър Юнайтед за 31,5 милиона от тима на Порто.

2006 - Андрий Шевченко
В ера, в която От Засада все още не съществува, а интернетът не е от най-качествените, новините се научаваха от статусите на приятелите ти в Скайп. Тъкмо така разбрах, че топ-нападателят на Милан Андрий Шевченко е заменил Милано с Лондон и е подписал с Челси срещу 44 милиона евро. Собственикът на "сините" Роман Абрамович никога не е криел, че се възхищава на "дявола от изток" и иска да го има в редиците си. За негово съжаление, трансферът на Шева се оказа провал, тъй като той не успя да свикне с английския футбол, но това е друга тема. Втори най-скъп за 2006г. е халфът Майкъл Карик. Той премина от Тотнъм в Манчестър Юнайтед срещу 27.2 милиона евро, а на трета позиция можем да намерим полузащитника на Олимпик Лион Мамаду Диара, закупен от Реал Мадрид за 26 милиона евро в търесене на наследник на Клод Макелеле.

2005 - Микаел Есиен
След като Челси премина в ръцете на губернатора на Чукотка Роман Абрамович, солидни средства бяха наляти, за да може клубът да достигне нивото на тогавашните доминанти в английския футбол Манчестър Юнайтед и Арсенал. Бяха привлечени някои от най-интересните имена на пазара, в това число и ганайският халф Микаел Есиен. Той бе направил фурор с екипа на Олимпик Лион и Абрамович не се посвени да плати за него 38 милиона евро - доста солидна инвестиция, която обаче дълги години се отплащаше с добри игри. На второ място намираме друг играч, закупен от Челси. Това е Шон-Райт Филипс. Доведеният син на легендата на Арсенал Иън Райт изгря с екипа на Манчестър Сити и "сините" от Лондон платиха за него 31,5 милиона евро. На трето място е сегашният капитан на Реал Мадрид Серхио Рамос, който буквално лиши "кралския клуб" от титлата за сезон 2004/05, попарвайки ги с гол в последния кръг. В замяна, Рамос пристигна на "Бернабеу" за 27 милиона евро, заедно със съотборника си Жулио Баптища.

2004 - Дидие Дрогба
Трети пореден играч на Челси, но това не бива да изненадва никого от по-младите любители на футбола. В онзи период лондончани харчеха обилни суми за да придърпват най-доброто от пазара на "Стамфорд Бридж". Дрогба тъкмо бе станал играч на годината във Франция с екипа на Олимпик Марсилия, което бе достатъчно за да бъде привлечен в Лондон за сумата от 38,5 милиона евро. Той бе малко по-скъп дори от Уейн Рууни, който в същото време смени Евертън с Манчестър Юнайтед срещу 37 милиона евро. На трета позиция е друг играч, закупен от Челси. Това бе Рикардо Карвальо, действащ европейски шампион с отбора на Порто. Когато Жозе Моуриньо напусна "драконите" и пристигна в Англия, Рикардо Карвальо бе първата му покупка, за която той плати 30 милиона евро.

2003 - Дейвид Бекъм
Помните ли когато казах, че в началото на века Папа Фло отново харчеше пари като луд, само и само да събере най-добрите играчи в света в Мадрид? Е, това е може би последното от тогавашната му серия велики придобивки. Дейвид Бекъм бе невероятно попълнение, не само на терена, но и откъм маркетингова гледна точка. Платените 37,5 милиона евро бяха избити почти моментално от продажбата на тениски и фен артикули сред феновете на Реал, а Бекс така или иначе желаеше да напусне Манчестър Юнайтед след скандал със сър Алекс Фъргюсън. Втори най-скъп за годината бе друг магьосник - Роналдиньо. Той бе закупен от Барселона от френския ПСЖ за 32,3 милиона евро - доста скромна цена като за такъв играч. Трети отново е играч на Челси - Ернан Креспо, закупен за 26 милиона евро от Интер.

2002 - Рио Фърдинанд
Сещате ли се как "Феномена" Роналдо стана голмайстор на световното първенство през 2002г. и след това бе купен от Реал Мадрид? А сега сещате ли се, че той дори не беше най-скъпият играч за годината? По-скъп от него беше защитникът на Лийдс Юнайтед Рио Фърдинанд, за когото Манчестър Юнайтед плати главоломната сума от 46 милиона евро, правейки го най-скъпият бранител в историята. Гореспоменатият Роналдо е на второ място със своите 45 милиона, заплатени от Реал на Интер за правата му. Трети пък е заместникът на "Феномена" на Сан Сиро - аржентинецът Ернан Креспо, закупен от Лацио за 36 милиона евро.

2001 - Зинедин Зидан
Легендарна година за много отбори. Поглеждайки сумите, платени тогава, можем да заключим, че 2001г се доближава повече до 2018, отколкото до 2002. Това лято отново бе доминирано от Реал Мадрид и тяхното желание да привличат "галактикос". Такъв стана френският полузащитник Зинедин Зидан, който бе закупен от Ювентус за абсолютно рекордните по онова време 77,5 милиона евро, равняващи се на 84 милиона долара (в каквито главно се търгуваше навремето). От Юве пък използваха сумата за да привлекат един играч, който се превърна в легенда и символ на "бианконерите" - Джанлуиджи Буфон. Случайно или не, тъкмо той е вторият най-скъп играч за 2001г. с платените за него 53 милиона евро на Парма. Трети е полузащитникът на Валенсия Гайска Мендиета, за когото Лацио плащат 48 милиона евро.

2000 - Луиш Фиго
"Галактико" след "галактико". Само че докато другите трансфери бяха приети що-годе добре, този едва не породи гражданска война в Испания. Луиш Фиго е един от малцината, дръзнали да преминат от единия испански колос директно в другия. За правата му, Реал плати на Барса цели 60 милиона евро! Това не смекчи вината на португалеца и гостуванията на "Камп Ноу" се превърнаха в кошмар за него в продължение на дълги години. Втори най-скъп бе отново Ернан Креспо, който премина от Парма в Лацио за близо 57 милиона евро. Огромните суми, плащани от "орлите", направо не са за вярване! Трети пък е Марк Овермарс, който трябваше да замени Фиго в Барселона. "Каталунците" платиха на Арсенал 40 милиона евро за него.

1999 - Кристиан Виери
Времената, в които в Серия А се въртеше голям бизнес. Кристиан Виери е един от многото, които са преминали през голяма част от италианските грандове. Стрелецът вече бе играл за Ювентус и Лацио, когато през лятото на 1999г. Интер го закупи за почти 46,5 милиона евро (46,48 за да сме точни, както казах по онова време се плащаше главно с долари). По това време Виери вече бе утвърден голмайстор и ударът за Интер бе много голям, а и той се отплати добре със 103 гола в 143 мача в Калчото. На второ място по трансферна сума за 1999г. се нарежда Никола Анелка, преминал от Арсенал в Реал Мадрид за 35 милиона евро. На трето място отново намираме отбора на Лацио, който плаща 30 милиона евро за Хуан Себастиан Верон от Парма.

1998 - Денилсон
Смятам с това да завършим нашия списък. Имате ли представа кой е този клуб, който през 1998г. плаща най-високата трансферна сума за бразилския ас Денилсон? Не? Колкото и странно да звучи, това е отборът на Бетис. Севилци пръскат 31,5 милиона евро за да имат кариоката в състава си, след като той е впечатлил мнозина с изявите си за Сао Пауло и бразилския национален отбор. На второ място отново откриваме Бобо Виери, който този път преминава от Атлетико Мадрид в Лацио за 28,5 милиона евро. Трети пък е друг италианец, за когото мнозина по всяка вероятност дори не си спомнят. Това е нападателят Никола Вентола, закупен от Интер за умопомрачителните 21 милиона евро от състава на Бари. Трансфер по-скоро в стил 2018, отколкото 1998...

*Трансферните суми са взети от сайта transfermarkt.com


Гласували: 6, рейтинг: 4.8

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
"Безработният" дрийм-тийм на лято 2023
Най-скъпите трансфери на зима'23
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Ето ги най-скъпите футболисти от всяка европейска нация
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
5 млади звезди, които със сигурност ще бъдат продадени през лятото
Нападателите, които разочароваха в Челси
Трансферните разочарования на Милан през годините
Най-разочароващите трансфери през лято 2021
"Похитените" - договорени футболисти, които в последния момент подписват с друг клуб
Дрийм-тийм на играчите с изтичащи през лято 2022 договори
Как се подсилиха грандовете през зимата?
Аматьор отряза Тотнъм за трансфер
Ливърпул близо до следващото голямо откритие от португалската лига
Ювентус и Фиорентина - една война без край?
Македонец пред трансфер в Барселона?
Най-възрастният футболист в света има нов отбор
Новогодишни трансфери: Селтик привлече трио от Япония