Контра: Когато последната минута се оказва златна за нас

Наскоро ви запознахме с някои случаи в последните 30 години, в които родни клубове, а дори и националният отбор, биват попарени с гол в края. Изглежда, че това доста честичко се случва, особено в последния месец, когато България успя да загуби солиден брой точки заради попадения в мрежата на Георги Георгиев след изтичането на редовното време.

Обръщаме монетата и виждаме, че в разглеждания период родният футбол също толкова често е успявал да припечели от голове в последната минута. Отново ще споменем както двубои на националния отбор, така и на нашите евробойци.

България - Люксмебург (СП'2018)
 Може и да не звучи никак престижно, че си спечелил с гол в последната минута срещу футболното джудже Люксембург, но напоследък нивото на националния отбор е такова, че всяка победа е повод за празник. Тази точно пък бе спечелена по един инфарктен начин и то на родна земя. В откриващия мач от световните квалификации за Мондиала в Русия, нашите трябваше да приемат тоталния аутсайдер в групата Люксембург. Надявахме се на една добра победа и стартиране в добро настроение, но гостите бързо дадоха да се разбере, че не са дошли на разходка до София. След ранен гол на Димитър Рангелов, бившият нападател на ЦСКА София Аурелиан Йоаким успя дори да обърне резултата с 2 бързи попадения в средата на втората част. България обаче се мобилизира и на свой ред достигна до обрат с голове на Марселиньо и Ивелин Попов. Когато все пак изглеждаше, че ще стигнем до измъчена победа, нов гол в мрежата на Владислав Стоянов попари обидно малкото публика на стадион "Васил Левски". Негов автор бе младият Флориан Бонерт. За наше щастие шут от далечна дистанция на Александър Тонев в добавеното време ни спаси от огромен футболен резил и все пак ни донесе победа с 4:3.

Черна гора - България (СП'2010)
 Напоследък доста често се падаме да играем срещу този съперник, което е доста неприятно, тъй като влиянието на югославската школа в Черна гора все още е много силно застъпено. Тази страна редовно вади изключително класни футболисти, а можем да кажем, че преди десетина години черногорците имаха златно поколение. Тъкмо тогава ние трябваше да мерим сили с тях в група 8 от световните квалификации за първенството в Южна Африка. В първия мач от програмата нашите гостуваха в Подгорица и се спасиха от поражението буквално в последните секунди. Стилиян Петров бе дал преднина на България, но след това домакините стигнаха до пълен обрат с голове на Мирко Вучинич и Стеван Йоветич от дузпа броени минути преди края. Все пак гол от пряк свободен удар на Благой Георгиев ни осигури точката в тази среща и ни спаси от доста неприятен старт на този квалификационен цикъл.

Франция - България (СП'1994)
 Тук дори няма да задълбаваме. Мачът на заветната дата 17 ноември 1993г. е записан със златни букви в историята на българския футбол. Той дава и старта на феноменалния пробив, който нашият национален отбор прави на последвалото световно първенство в САЩ. Двата гола на Емил Костадинов пък, вторият от които пада в последните секунди на последния мач от квалификациите, тотално съсипват френския футбол и му дават поводи за сериозни реформи, в следствие на което "петлите" печелят следващия Мондиал.

Левски - Рейнджърс (ШЛ 1993/94)
 В миналата статия посочихме един от най-големите обрати, който българският футбол някога е виждал, но днес ще отбележим, че Левски също обича да печели с голове в края. Това е и първият случай, в който сините играят квалификации за Шампионската лига след нейното реформиране през 1992г. Трябва да кажем, че опитът им е сравнително успешен, макар че в онези години едва 8 клуба се класират за груповата фаза в надпреварата. В първия квалификационен кръг Левски мери сили с шотландския първенец Рейнджърс и губи в един луд мач на "Айброкс" с 2:3. Реваншът на националния стадион "Васил Левски" обаче също е доста драматичен. В момента, в който съдията Мануел Диас Вега от Испания дава добавеното време, резултатът е 1:1, което изхвърля столичани от турнира. Точно тогава обаче кълбото попада в халфа на домакините Николай Тодоров, който изпраща бомбен шут към шотландската врата. Топката рикушира от гредата и се забива в мрежата на Алистър Максуел, а Левски печели с 2:1 и с общ резултат 4:4 и повече голове на чужд терен, изхвърля именития си опонент от турнира.

Левски - Динамо Букурещ (Купа на УЕФА 2005/06)
 Стигаме и до онзи феноменален пробив на сините, които бяха на крачка от полуфиналите в турнира за Купата на УЕФА през сезон 2005/06. Тогава Левски разполагаше с невероятен отбор, който под ръководството на Станимир Стоилов се бе превърнал в истински кошмар за европейските опоненти. Сините първо изхвърлиха Публикум, а след това и френския Оксер по пътя си към импровизираните групи в надпреварата. Припомняме щурия формат с групова фаза, съдържаща 5 отбора, които играят всеки срещу всеки по 1 път. Първият мач на Левски бе на 3 ноември срещу румънския гранд Динамо Букурещ и след 90 минути игра резултатът бе 0:0. С оглед на останалите съперници в групата, сините трябваше задължително да спечелят, ако искаха да имат шансове да продължат напред. В може би последната атака в срещата, топката стигна до Емил Ангелов, който успя да порази румънската врата за 1:0 и да вдигне 20-те хиляди зрители на "Герена" на крака. "Бабангида" завърши сезона и като топ-реализатор на столичани в турнира.

Левски - Спартак Търнава (Лига Европа 2011/12)
 Един от последните силни мачове на сините в европейските клубни турнири. След като през сезон 2010/11 Левски бе на крачка от това да прескочи груповата фаза на турнира Лига Европа, очакванията бяха през следващата кампания столичани да повторят силното си представяне. За съжаление това не се получи, но Левски все пак успя да запише една победа в третия квалификационен кръг срещу словашкия Спартак Търнава. В домакинския мач на "Герена" сините бяха повели в резултата чрез Влади Гаджев, но гостите изравниха от дузпа десетина минути преди края. Когато вече се виждаше как срещата ще завърши при равенство, човекът, който бе призван да замести продадения Гара Дембеле, Шюрд Арш, все пак материализира може би последната атака на тима в мача. Той засече пас отляво и прободе словашката врата, за да донесе победата с 2:1. В реванша в Търнава Левски загуби със същия резултат, което доведе до изпълнение на дузпи, където словаците бяха по-точни и продължиха напред в турнира.

Нюкасъл - ЦСКА (Купа на УЕФА 1999/00)
 Червените също имат някои доста героични мачове в Европа в последните 30 години. Разбира се, техните пробиви не могат да се сравнят с успехите им преди това, но ЦСКА все пак успява да запише добри резултати срещу доста класни европейски клубове. Един такъв е двубоят срещу Нюкасъл от турнира за Купата на УЕФА за сезон 1999/00. Тогава "армейците" стартират с разгромна победа с 8:0 над северноирландския Портадаун в предварителния кръг, а късметът ги изправя срещу друг, доста по-именит тим от Острова в следващата фаза - Нюкасъл. "Свраките" печелят сравнително лесно гостуването си на стадион "Българска Армия" с 2:0, но в реванша на английска земя се провалят. Всъщност Нюкасъл води до последната минута с 2:1 с голове на Алан Шиърър и Пол Робинсън. За ЦСКА пък се разписва сърбинът Иван Литера и двубоят си върви към ново поражение за червените. Тогава обаче на сцената се появява младият нападател Генади Симеонов, който засича на далечната греда центриране от дясно. Минутата е 90-та, така че ЦСКА все пак си тръгва с престижно равенство 2:2 от "Сейнт Джеймсис Парк".

ЦСКА - Омония (Купа на УЕФА 2004/05)
 Определено не най-престижният опонент, но пък двубоите между ЦСКА и кипърския Омония през лятото на 2004г. се превръщат в истински драми. Те идват във втория квалификационен кръг от турнира за Купата на УЕФА и определено са доста изненадващи, тъй като червените са абсолютен фаворит в сблъсъка. Първият мач в Никозия завършва при резултат 1:1, а "армейците" трябва да изравняват чрез Амиран Муджири в края, тъй като Омония водят. Реваншът в София не се превръща в протоколен мач, както на всички червени фенове им се иска. Кипърците отново повеждат десетина минути преди края и ЦСКА е на ръба на отпадането, но същият този Муджири успява да отбележи за 1:1. Така двубоят трябва да се реши след продължения, в които "армейците" все пак показват по-високата си класа и бележат два безответни гола, дело на Стойко Сакалиев и Костадин Хазуров. Макар и измъчено, столичани продължават напред и мерят сили с румънския Стяуа.

Лудогорец - Стяуа (ШЛ 2014/15)
 Незабравим мач за родните футболни запалянковци. Това е първият сезон, в който Лудогорец успя да се класира за групите на Шампионската лига и то по един изключително драматичен начин. Преди на националния стадион "Васил Левски" да пристигнат действащият европейски клубен шампион Реал Мадрид и английският вицешампион Ливърпул, пътят на разградчани минаваше през румънския гранд Стяуа. Първият двубой в Букурещ бе спечелен от домакините с 1:0, което поставяше разградчани пред сериозна задача. Те трябваше да спечелят поне със същия резултат, за да останат в играта. Минутите вървяха, а нулевото равенство се запазваше. По всичко личеше, че румънците ще се преборят, но точно минута преди края Вандерсон успя да вкара с прекрасен гол от въздуха след едно изпълнение на ъглов удар. Лудогорец драматично спечели с 1:0, но истинските луди минути дойдоха след това. Знаете основното - червения картон за Владо Стоянов, спасените от Козмин Моци дузпи и т.н.

Лудогорец - Базел (ШЛ 2014/15)
 От преименуването на турнира "Шампионска лига" през лятото на 1992г. българските отбори имат една-единствена победа в груповата фаза на състезанието. Тя дойде точно 2 месеца след драматичния развой на плейофа между Лудогорец и Стяуа. Родните шампиони играеха изключително силен футбол и успяха да шашнат Ливърпул и Реал Мадрид, но съдбата ги спря от това да спечелят точки в тези мачове. Третата среща бе и най-удобната възможност за първа българска победа в груповата фаза на турнира. На гости на стадион "Васил Левски" пристигаше Базел, който определено изглеждаше като най-преодолимия опонент в надпреварата. Въпреки това, двубоят не бе на добре познатата висота и не се виждаше как Лудогорец ще спечели. В даденото от съдията продължение обаче, статуквото бе променено от защитника Йордан Минев, чийто далечен удар все пак спря в мрежата на швейцарците. 1:0 за Лудогорец, а култовото изказване на Минев "Като няма какво да я правя, бия, и тя влиза!" остава в историята.

Литекс - Генк (Купата на УЕФА 2005/06)
 Сезон 2005/06 бе един от най-успешните за родния клубен футбол в европейските турнири. Освен Левски, отборът на Литекс също постигна доста добри резултати и достигна до елиминационната фаза в надпреварата. Преди да попаднат в група с отборите на Грасхопърс, Днипро, АЗ Алкмаар и Мидълзбро, ловчанлии трябваше да минат ситото на квалификациите, където последният противник бе белгийският Генк. Жребият определи първата среща да се играе в България, което определено не бе от полза. Когато 90-те минути от редовното време изтекоха, Литекс изоставаше в резултата с 1:2. Голмайстор за българския тим бе защитникът Михаил Венков, но белгийците бяха повели в 85-ата минута. Така в даденото от съдията порължение, словенският нападател Миливое Новакович вкара жизненоважен гол и изравни. Двубоят приключи при резултат 2:2. В реванша в Белгия, Литекс успя да спечели с 1:0 с гол на Сандриньо, но без попадението на Новакович, Генк щеше да се класира напред, благодарение на повечето отбелязани попадения на чужд терен.

Локомотив Пловдив - Витес (Лига Европа 2012/13)
 Напоследък пловдивските "железничари" все по-често попадат в местата, даващи право на европейски футбол наесен. През сезон 2012/13 Локомотив отново получи шанс да играе в турнира Лига Европа, а жребият определи доста тежък първи съперник в квалификационните кръгове - нидерландския Витес. Още повече, че "смърфовете" трябваше да домакинстват на Градския стадион в Ловеч, тъй като този в пловдивския парк Лаута нямаше лиценз. Срещата с Витес бе една от най-вълнуващите, изигравани в последните години от български клуб. Още повече, че в редиците на нидерландците личаха имената на футболисти, които след това се изявяваха с особен успех в английската Висша лига, като Патрик ван Аанхолт, Вилфред Бони, Дави Прьопер и дори Марко ван Гинкел. Въпреки това, Локо не се даде и на 4 пъти успяваше да изравни резултата, последният от които в 92-ата минута. За гостите отбелязаха Рейс, Ван Гинкел на 2 пъти и Бони, а за пловдивчани се разписаха Йордан Тодоров, Здравко Лазаров на 2 пъти и накрая бразилският нападател Тасио. Крайният резултат - 4:4. За съжаление Локомотив не успя да повтори доброто си представяне в реванша и загуби с 1:3.

Гласували: 7, рейтинг: 5.0