Най-епичните обрати на Моуриньо в Шампионска лига

Ексцентричният Жозе Моуриньо е на прага на 3-то поредно отпадане на ⅛-финалите в Шампионска лига. Злощастната поредица от елиминации за португалеца на този етап от надпреварата започна през 2015, когато наставлявания от него Челси бе отстранен от лигата на богатите за сметка на ПСЖ след общ резултат 3:3, но с повече допуснати голове на “Стамфорд Бридж”, отпадане последвано от друго елиминиране две години по-късно от Севиля, когато португалеца е вече начело на Манчестър Юнайтед. Макар двукратният победител в Шампионска лига да е пред угрозата от ново преждевременно сбогуване с амбициите си за трофей в първия си сезон с Тотнъм, той е доказан турнирен боец, за когото обратите в Шампионска лига през годините са като втора природа. В следващите редове ще се спрем на 5 от общо 13 паметни случая, в които записалия мачове със 7 различни клуба в надпреварата специалист постига частичен или пълен обрат, за да класира състава си напред в Шампионската лига.

Порто - Манчестър Юнайтед - ⅛-финал, 2004 година

Множество журналисти посочват двата двубоя срещу “червените дяволи” и най-вече 9 март, 2004 година - датата на реванша, игран на “Олд Трафорд”, като момента, в който 41-годишен Моуриньо блесва с тактическата си прозорливост и подсказва на Европейския футболен свят за своите треньорски дарби. Никак не е случайно, че роденият в Сетубал португалец успява да надхитри не кой да е, а прословутия Сър Алекс Фъргюсън и то в 2 мача. Първата среща на “Ещадио Додрагао” сама по себе си крие доза изненада и завършва с обрат за Порто, след като “драконите” инкасират гол в 14-ата минута, но се връщат в мача и бележат 2 гола благодарение на бъдещия нападател на Блекбърн у Уест Хем Бени Макарти. Все пак нищо добро не чака Моуриньо в реванша в Северна Англия. Сред титулярните 11 на Юнайтед в онзи мач са Рууд ван Нистелрой, Райън Гигс, Пол Скоулс, а от скамейката се включват Кристиано Роналдо, Луис Саха и Оле Гунар Солскяер - огнева мощ, на която по това време могат да завидят повечето от гигантите в Шампионска лига. Мениджърът на Порто обаче отдавна е откроил сред лидерите в отбора си имена като Рикардо Карвальо, Костиня, Деко, Елдер Пощига, Маниш и Хорхе Коста и безпрекословно разчита на тях, дори след като Юнайтед вземат преднината след гол с глава на Пол Скоулс през първото полувреме. В заключителните моменти на двубоя везните отново се накланят в полза на португалския шампион. При грешка на Тим Хауърд след нескопосано спасяване на пряк свободен удар топката попада в краката на Костиня, който изравнява едва 2 минути преди края на редовните 90 минути, пращайки Порто в екстаз, а Моуриньо в небивала радост, тичащ емблематично по тъчлинията пред очите на смълчания “Олд Трафорд”.

Челси - Барселона - ⅛ -финал, 2005 година

Едва година по-късно Моуриньо вeче e в западен Лондон, където още в първия си сезон донякъде сензационно печели Висшата лига и Купата на Лигата. За първи съперник в елиминациите жребият отрежда двубой с бъдещите шампиони на Ла Лига Барселона, които не крият амбициите си за триумф и в Шампионската лига - успех, който в крайна сметка и постигат, но година по-късно. В състава им вече играят футболистите от бъдещото им златно поколение, сред които Андрес Иниеста, Шави, Роналдиньо, Самуел Ето’о Виктор Валдес и Карлес Пуйол. Пред 89,000 души в първата среща на “Камп Ноу” каталунците изковават победата след голове Макси Лопес и Самуел Ето’о след като лондончани повеждат с автогол на Жулиано Белети. В реваншът на “Стамфорд Бридж” дефицитът от едно попадение е заличен още в 7-мата минута с попадение на Ейдур Гудьонсен, който играе на позицията на изгонения с червен картон в първата среща Дидие Дрогба. Стихийното нападение на “сините” е водено от Матея Кежман, Гудьонсен, Лампард и Деймиън Дъф, а последните двама покачват преднината на Челси до 3:0 след само 17 минути игра. Геният на Роналдиньо блесва отново и до почивката резултатът е 3:2, но през втората част гол н Джон Тери с глава от ъглов удар носи първото класиране на Челси на ¼-финал в Шампионска лига в историята на клуба.

Реал Мадрид - Манчестър Сити - групова фаза, 2013 година

Тригодишният период на Моуриньо в “кралския клуб” може да окачествен като сравнително успешен, но и крайно полемичен. В последния си сезон сривовете и върховете в щаба на Реал идваха по-често от пролетен дъжд, а подписаният 6-годишен контракт в края на 2012 година не попречи на португалеца да отчужди съблекалнята след конфликтните му отношения Икер Касияс, Серхио Рамос и Кристиано Роналдо. Облаците над главата на специалиста се сгъстиха още повече след жребия за Шампионска лига, който прати Реал Мадрид в групата на смъртта, редом до Борусия Дортмунд, Манчестър Сити и Аякс. В първата домакинска среща срещу жадните за успехи “гражданите” Реал намира сили за един от най-паметните си подвизи на “Сантиаго Бернабеу” след като изостава на два пъти, но изтръгна победата в последните секунди на мача. Първо Един Джеко открива резултата в 69-ата минута, след контраатака на Яя Туре. Марсело изравнява 7 минути по-късно, но след 85-тата минута мача оживява за нови 3 гола. Бранителят на Сити Александър Коларов отбелязва за 1:2 след негово центриране, което щастливо намира обратния ъгъл на Икер Касияс, но нови две попадения съответно на Бензема и Кристиано Роналдо преобръщат мача за крайното 3:2 за Реал Мадрид. Най-обезумял от победата е Моуриньо, който празнува повече като футболист, отбелязал победния гол, отколкото като мениджър, след като комично се плъзга по колена на тревата до тъчлинията.

Реал Мадрид - Манчестър Юнайтед - ⅛-финал, 2013 година

В продължението на същия сезон в Шампионска лига “кралскобелите” показваш духът на шампион, внедрен им от самия Моуриньо срещу другия Манчестърски гранд. Събитията в първата среща в Мадрид са далеч от благополучни, след като Дани Уелбек бележи след центриране от ъглов удар, но Кристиано Роналдо надскача капитана Патрис Евра и изравнява след ювелирен удар с глава. Прогнозите за реванша са, че Юнайтед ще имат леко надмощие, което напълно се оправдава. Комичен автогол на Рамос дава заслужена преднина на англичаните, но изключително дискусионен червен картон на Нани за наглед неумишлено скачане с висок крак към нахлуващия Алваро Арбелоа улеснява задачата за 11-те на Моуриньо, които не чакат дълго, преди да изравнят след бомбен удар на Лука Модрич от над 25 метра, а само 3 минути след него се разписва и Кристиано Роналдо за крайното 2:1 за Реал Мадрид. Още в следващата фаза обаче Моуриньо не успява да счупи каръка са да бъде елиминиран на полуфинал с Реал и губи от Борусия Дортмунд след общ резултат 4:3.

Челси - Пари Сен Жермен - ¼-финал, 2014 година

Само първият от общо три последователни двубоя срещу ПСЖ в елиминациите на Шампионска лига завършва с класиране за Челси. В него се противопоставят бъдещите шампиони на Англия при втория престои на Моуриньо в Челси и Лоран Блан, окомплектовал отбор-страшилище, който вече 4-ти сезон показва сериозни амбиции да прибави липсващият трофей от лигата на богатите във витрината на отбора в Париж. Пестеливата тактика на Моуриньо за първия мач на “Парк де Пренс” не дава резултат, след като Езекиел Лавеци открива резултата, Еден Азар изравнява от дузпа, но през второто полувреме доминацията в предни позиции на Единсон Кавани, Марко Верати, Блес Матуиди и Лавеци и соловото попадение на резервата Хавиер Пасторе дават преднина от 3:1 за парижани преди реванша в Англия. Там, обаче, Челси ограничава постъпите към вратата на Петър Чех, играта типично за важни мачове на Моуриньо се затваря, а единственото попадение преди почивката е във вратата на ПСЖ, дело на Андре Шурле. Двубоят може да служи за организационно показно за ограничаване на противника до едва няколко половинчати голови положения. В крайна сметка търпението на Челси се отплаща в 87-мата минута, когато рикуширал удар на Аспиликуета намира Демба Ба, който отбелязва за 2:0 и 3:3 в общия резултат, който класира Челси за полуфиналите.