"Победителите не ги съдят" - максима, която особено днес се спазва на 100%. По всяка вероятност дори и не си спомняте за загубите на различни отбори, спечелили даден турнир. Все пак не може всички да повторят невероятното постижение на Бразилия от 2002г., когато кариоките спечелиха всичките си двубои.
Има обаче някои загуби, които ще останат в историята. Загуби, които са дошли толкова шокиращо, че никой не ги е очаквал. Правим уточнението, че тук изключваме различните първенства, тъй като там сезонът е дълъг и се получават гафове.
Тук ще вземем под внимание Световните и Европейски първенства, както и Шампионската лига. Ето и някои от най-шокиращите загуби на отбори-шампиони:
10) Розенборг - Реал Мадрид 2:0, ШЛ 1997/98
Това издание на Шампионската лига бе решено след един от най-спорните голове, вкарвани някога на европейски футболни финали. И до ден днешен привържениците на Ювентус твърдят, че голмайсторът Предраг Миятович е бил в засада, преди да отбележи решаващото попадение. Далеч преди това обаче, Реал е изправен, макар и при определени условия, от ранно отпадане от турнира. "Белите" делят група с отборите на Розенборг, Олимпиакос и Порто - нищо кой знае колко притеснително. Реал тръгва мощно с 3 победи от 3 мача, бележейки общо 11 гола. Традиционният по онова време участник Розенборг обаче успява да поддържа темпото на "кралския клуб". В предпоследния кръг норвежците изостават с 3 точки и имат пряк мач срещу лидера Реал на собствения си стадион "Леркендал". Тогава две от абсолютните легенди на "децата на троловете" Роар Странд и Харалд Мартин Братбак огорчават вратаря Бодо Илгнер и Розенборг изненадващо печели с 2:0, изравнявайки се на върха в групата с именития си опонент. По онова време групите са 6, като само победителят се класира напред, както и два от най-добрите втори отбори. Ножът опира до кокала и в последния мач Реал побеждава Порто, докато Розенборг стига едва до равенство с Олимпиакос и отпада.
9) Локомотив Москва - Реал Мадрид 2:0, ШЛ 2001/02
Оказва се, че Реал обичат да се отпускат в груповата фаза на Шампионската лига. В малко по-близкото минало "белите" отново бяха на път към отличието, като този път вече са абсолютен фаворит. Отборът им е подсилен от суперзвезди като Луиш Фиго и Зинедин Зидан, с което е дадено началото и на така наречения "Галактико" на Флорентино Перес. Бизнесменът е амбициран да превърне мадридчани в най-доминантния отбор в Европа, след като поема юздите от вече покойния Лоренцо Санс през 2000г. Реал се пада в доста лека група с отборите на Рома, Андерлехт и Локомотив Москва. След 4 победи от първите 4 мача, "белите" са сигурни в продължаването си напред, като по това време форматът на турнира е с две групови фази. Последният двубой от групата е гостуване на руския Локомотив. Реал е недостижим на върха, което позволява този двубой да не се изиграе на топ обороти. Руснаците обаче имат стимул. Те се борят с отбора на Андерлехт за третото място, което ще ги класира за турнира за Купата на УЕФА. В доста хладната вечер в края на октомври, Локомотив печели с 2:0 мача си на стадион "Динамо" в руската столица. Почти цял ден е валял проливен дъжд, което сериозно изравнява нивото на двата тима. Попаденията са дело на Максим Бузникин и Игор Черевченко. Така "железничарите" все пак остават трети и продължават в другия турнир, а Реал стигна до финала, където спечели срещу Байер Леверкузен с 2:1.
8) Барселона - Шахтьор Донецк 2:3, ШЛ 2008/09
Същата ситуация като Реал имаха и техните големи врагове от Барселона няколко години по-късно. Каталунците са в пика на поколението, напътствано от Пеп Гуардиола и разполагат с вече утвърдения суперталант Лионел Меси, позастаряващия, но гладен за успехи, Тиери Анри, Шави и Иниеста, които са на върха на кариерите си и т.н. Барса се пада в доста лека група, като съперниците Спортинг, Шахтьор Донецк и Базел не вещаят трудни дни за момчетата на Пеп. Те минават като валяк през всички и след първите 5 кръга имат записани 4 победи и 1 равенство, като са вкарали цели 16 гола. Барса не може да падне под първото място, когато в последния мач от груповата фаза на "Камп Ноу" пристига Шахтьор Донецк. Преди този двубой украинците имат теоритичен шанс за второто място, което ще ги изстреля на осминафиналите. Те обаче трябва задължително да спечелят, а Спортинг да загуби гостуването си на Базел. Доста обезкуражителна ситуация, но момчетата на Мирча Луческу успяват да грабнат трите точки с доста изненадваща победа с 3:2. Разбира се, Барса излиза с куп резерви, а на пейката има световно безизвестни имена като Ботиа, Ейбрахам Гонзалес и Шави Торес. Лидерите дори не са в групата за мача. И все пак Шахтьор взима своето с два гола на Александър Гладки и един на Фернандиньо. За Барса точни са левият бранител Сержиньо и дефанзивният халф Бускетс. Въпреки сензационния си успех, "миньорите" отпадат, защото Спортинг печели срещу Базел, а в края на сезона Барса триумфира с купата.
7) АЕК Атина - Милан 1:0, ШЛ 2006/07
Не е ли треперене, типично по италиански, не ми го хвали! Отборът на Милан през 2007г. наистина може би бе един от най-легендарните, които "росонерите" някога са имали. Единственият недостатък е продажбата на головата машина Андрий Шевченко и доста неуспешното му заместване с Рикардо Оливейра и Марко Бориело. И все пак тимът на Карло Анчелоти е един от фаворитите в Шампионската лига. Жребият отрежда лесна група с отборите на Лил, АЕК Атина и Андерлехт. Традиционно "росонерите" тръгват силно с 10 точки от първите 4 мача и до голяма степен си осигуряват първото място. В кръг номер 5 Милан трябва да гостува на скромния АЕК в гръцката столица в почти протоколен за италиацните мач. АЕК обаче все още има своите шансове за продължаване напред, които минават през две задължителни победи. Гол на бразилския халф Жулио Сезар през първото полувреме поднася победата на гърците, а близо 56 000 зрители на Олимпийския стадион в Атина ликуват. Милан е на колене, не че това е от някакво огромно значение за "росонерите". В последния мач от групата хората на Анчелоти дори си позволяват да загубят като домакини от френския Лил, но в крайна сметка отново оглавяват класирането и се класират безпроблемно за осминафиналите. В края на сезона пък те завоюват купата след успех с 2:1 над Ливърпул във финалния сблъсък.
6) Волфсбург - Реал Мадрид 2:0, ШЛ 2015/16
Продължаваме с още една изненадваща загуба на "кралския клуб", която обаче не му попречи да вдигне "Ушатата" в края на кампанията. Този път Реал е безапелационен в груповата фаза и не допуска поражение, печелейки 5 от 6-те си мача, а след това на осминафиналите се разправя и с тима на Рома с общ резултат 4:0. Жребият отново се усмихва на мадридчани и ги праща на пръв поглед срещу лесен опонент в лицето на Волфсбург. Немците обаче тъкмо тогава разполагат с един доста силен състав, въпреки напускането на звездата Кевин Де Бройне и отсъствието на тарана Бас Дост. Двубоят на "Фолксваген Арена" преминава пред пълната диктовка на "вълците", а попадения на Рикардо Родригес и Максимилиан Арнолд дават победата с 2:0. Резултатът може и да е още по-изразителен, но вратарят на Реал Кейлор Навас прави няколко ключови намеси. В реванша обаче на преден план излиза геният на Кристиано Роналдо. Португалецът отбелязва хет-трик, за да прати своите напред. В крайна сметка Реал триумфира в турнира, като това е първата от трите последователни титли на "кралете" - нещо безапелационно, откакто надпреварата се казва Шампионска лига.
5) Испания - Швейцария 0:1, СП 2010
Преди началото на Мондиала в Южна Африка има един огромен фаворит и това е "Ла Фурия". Отборът, предвождан от Висенте Дел Боске, разполага с феноменални играчи, състезаващи на най-високо ниво в най-големите европейски грандове. Разглеждайки състава на Испания, съвсем спокойно можем да кажем, че най-незвездният пост е на левия бранител Жоан Капдевия, въпреки че и той е един от най-солидните играчи в Ла Лига. На всичкото отгоре иберийците попадат и в сравнително лека група с тимовете на Швейцария, Чили и Хондурас. Дебютният двубой е тъкмо срещу швейцарците, ръководени от легендата Отмар Хитцфелд. Въпреки тоталната доминация на Испания, съдбата обръща гръб на "Ла Фурия" и победата отива в лагера на "кръстоносците". Единственото попадение е дело на халфа Желсон Фернандеш, който добутва топката до вратата след едно огромно разбъркване в наказателното поле на Икер Касияс. Изненадата е налице - европейският шампион е на колене. От тук до края на турнира, испанците печелят наред и в крайна сметка вдигат Световната купа след победа над Холандия във финала.
4) Нант - Ювентус 3:2, ШЛ 1995/96
Годината ще остане паметна в историята на "старата госпожа". До момента това е последният случай, в който Юве триумфира в най-силната клубна надпревара в света, но и това не идва без някои леки издънки. "Бианконерите" печелят групата си с лекота, след което следват два класически мача с Реал Мадрид. След 180 минути игра италианците продължават напред с общ резултат 2:1, а съдбата ги среща с голямата изненада Нант на полуфиналите. "Канарчетата" са шампиони на Франция, но все пак никой не ги слага в сметките. Те прескачат групата, след което елиминират и Спартак Москва на четвъртфиналите. Разбира се, Юве е тотален фаворит и печели с 2:0 мача на "Деле Алпи" с голове на Джанлука Виали и Владимир Югович. Реваншът на "Стад де ла Бужоар" на пръв поглед не би трябвало да предостави кой знае каква изненада, но французите не са готови да се предадат. До 70-тата минута те на два пъти изравняват резултата, след като отново Виали и Пауло Соуза се разписват за Юве. Капрон, Ндорам и Рено обаче бележат три пъти във вратата на италианците и Нант сензационно печели с 3:2, но не успява да навакса изоставането си от първата среща и гледа финала по телевизията.
3) Източна Германия - Западна Германия 1:0, СП 1974
За враждата между двете германии подробно сме описали в книгата "Аутсайдери" част 2. Двубоят между тези два тима на Световното първенство през 1974г. е описан като "най-политически зареденият мач в историята", тъй като по онова време Източна Германия, или още ГДР, е под контрола на Съветския съюз, което ще рече, че всичко западно и капиталистическо се отрича и отхвърля. За ръководителите на футбола в ГДР няма нищо по-приятно от това националният отбор да покаже превъзходството си над западните си съседи. Мондиалът в Западна Германия е със странен формат. Първо се играе групова фаза с 4 групи по 4 отбора, след което се играе още една групова фаза с 2 групи по 4 отбора. Победителите директно се класират за финала. Та в първата групова фаза двата немски отбора трябва да играят един срещу друг. След изиграването на първите 2 кръга, Западна Германия (ФРГ) е с 2 победи от 2 мача, докато ГДР е с победа и равенство. Съдбата определя двубоят между разединена Германия да е решаващ, най-вече за източната част. В крайна сметка ГДР печели с 1:0 с гол на играча на Магдебург Юрген Шпарвасер и печели групата. За ФРГ това е единствената загуба в турнира, тъй като "маншафта" печели и трите си мача от втората групова фаза, след което побеждава и Холандия във финала.
2) Цървена Звезда - Ливърпул 2:0, ШЛ 2018/19
Най-пресният пример в този списък. "Мърсисайдци" имаха малшанса да се паднат в една от най-тежките групи в миналогодишното издание на Шампионската лига. Техни опоненти са мултимилионерите от ПСЖ, италианският Наполи и първенецът на Сърбия Цървена Звезда. И докато всички смятат, че борбата за първото място ще се води между французи и англичани, до последно не се знае кой ще се класира напред и кой ще изхвърчи зад борда. "Звездашите" са заклеймени като абсолютен аутсайдер и тотален пълнеж в тази група. Гостуванията на Ливърпул пък се превръщат в същински кошмар. Хората на Юрген Клоп губят в Неапол, както и в Париж, а най-шокиращото е, че те се провалят и в Белгард. На "Мала Маракана" Цървена Звезда удря англичаните с 2:0 с голове на нападателя Милан Павков, който се справя безапелационно с мегазвездите в отбраната на Ливърпул и вратаря Алисон. Тези поражения правят така, че Ливърпул да трепери до последния съдийски сигнал на последния кръг за мястото си на осминафиналите. В крайна сметка шансът се усмихва на "мърсисайдци" и те не само, че се класират напред, но и печелят турнира след няколко феноменални мача в елиминациите.
1) БАТЕ Борисов - Байерн Мюнхен 3:1, ШЛ 2012/13
Стигнахме и до може би най-изненадващата загуба в историята на Шампионската лига. Още по-странното е, че тя е с участието на немската машина Байерн Мюнхен. 2012г. е доста неприятна за "баварците". Те губят финала през май на собствения си стадион след дузпи от английския Челси. Цял Мюнхен потъва в сълзи, никой не може да прежали начина, по който Байерн се разминава с "Ушатата". Началото на следващия сезон в надпреварата също не носи поводи за оптимизъм. Байерн попада в група с отборите на Лил, Валенсия и БАТЕ Борисов. На пръв поглед нищо, с което немците да не могат да се справят. След победа на старта с 2:1 над Валенсия, хората на легендата Юп Хайнкес трябва да гостуват в беларуската столица Минск, тъй като стадионът в Борисов няма лиценз за мач от ШЛ. БАТЕ сензационно печели с 3:1 мача си с Лил, така че към този момент това е среща между лидерите в групата. Още по-сензационно "трактористите" повеждат на немците с гол на Александър Павлов. Всички очакват Байерн да реагира и да обърне резултата, но вместо това легендата на БАТЕ Витали Радионов вкарва втори гол в мрежата на Нойер. За всички става ясно, че "баварците" ще загубят мача, въпреки че в 90-ата минута Франк Рибери вкарва гола на надеждата, но в последните секунди от срещата бразилецът Ренан Бресан оформя крайното 3:1. Това неочаквано поражение не пречи на Байерн да спечели групата, а след това и трофея, докато това са последните точки, които БАТЕ печели в това издание на турнира.
А Западна Гермения по онова време изобщо не е под контрола на САЩ сигурно...:) А и не само тогава!
Отговори 0 0