Ето че заветната дата 20 октомври най-накрая дойде, а с нея и началото на новия сезон в Шампионската лига. Най-комерсиалният футболен турнир започва рекордно късно, но на фона на това, че финалът в предното издание се изигра в края на Август, едва ли можем да се оплачем, че надпреварата ни е залипсвала кой знае колко много.
И все пак сезон 2020/21 обещава да е доста по-различен от всичко, което сме виждали до тук. Късният старт налага доста по-сгъстен график, така че ще можем да наблюдаваме срещи от турнира всяка седмица, с изключение на периода 14-18 ноември, когато пък ще се изиграят последните мачове от турнира Лига на Нациите.
Ето какво ни очаква:
Мачовете
Както казахме, двубои от Шампионската лига ще има 3 поредни седмици - на 20/21, 27/28 октомври и 3/4 ноември. След като паузата за национални отбори приключи, отново в 3 поредни седмици ще можем да наблюдаваме сблъсъци от турнира - 24/25 ноември и 1/2 и 8/9 декември. Този сгъстен цикъл сигурно ще натежи на футболистите, но пък за нас като зрители това ще бъдат едни перфектни 6 седмици.
Групите
Поглеждайки към жребия, трябва да отбележим, че през това издание на надпреварата сякаш няма група, която да се отличава и да бъде заклеймена с клишето "Група на смъртта". Определено доста равностойна изглежда група F, в която ще мерят сили Зенит, Борусия Дортмунд, Лацио и Брюж. В група D пък попаднаха 3 отбора, които обожават да играят нападателен футбол - Ливърпул, Аякс и Аталанта, така че там ще очакваме солидно количество голове, а последният тим в тази компания е единственият с българско присъствие - Мидтиланд.
Фаворитите
Определено можем да кажем, че традиционните фаворити в надпреварата не изглеждат в кой знае колко добра форма преди началото на мачовете. Реал Мадрид и Барселона претърпяха изненадващи загуби в последния кръг в Ла Лига съответно от Кадис и Хетафе. Английските представители също не изглеждат много убедителни, като всеки един от тях допусна поне по една солидна издънка. Същото важи и за италианския хегемон Ювентус, който записа едва равенство при гостуването си на Кротоне през уикенда. Сякаш отново големите фаворити към този етап ще са финалистите от миналогодишното издание Байерн Мюнхен и ПСЖ.
Дебютантите
Очевидно сгъстеният график и липсата на реванши в квалификациите не бяха от полза на някои от традиционните участници в турнира. Така се стигна и до някои доста изненадващи резултати, като например загубата на дузпи на Цървена Звезда от Омония Кипър в третия кръг, както и на Бенфика от гръцкия ПАОК. Тимът на Селтик пък бе изритан от унгарския Ференцварош. Това отвори място за дебютанти като руския Краснодар, френския Рен, турския Истанбул Башахшехир и датския Мидтиланд. Унгарският Ференцварош пък успява да се докопа до групите за пръв път от сезон 1995/96 насам.
Отсъстващите
Започна да става тенденция някои от големите имена в европейския футбол да изпитват затруднения с класирането си за Шампионската лига. Отново турнирът ще мине без участието на английския Арсенал, който изживява труден период. Същото важи и за италианския Милан, но този път извън топ 4 в Серия "А" останах още традиционни участници като Рома и Наполи. Полуфиналистът от сезон 2019/20 Олимпик Лион също се прости с участие, след като френското първенство бе прекратено, а "хлапетата" бяха далеч назад във временното класиране. Тимът на Бенфика пък изненадващо отпадна в квалификациите от гръцкия ПАОК.
Добрата новина е, че в държавите, които е разрешено да има публика по трибуните, УЕФА ще се съобрази и ще разреши на стадиона да присъстват зрители до 30% от капацитета на съоръжението. Това обаче изключва страни като Англия, Италия, Испания и Франция. До момента е разрешено да се посещават футболни срещи в Германия и Русия, така че на доста малко мачове от ШЛ ще има публика.
Двубоите отново ще се играят от 19:55 и 22:00 българско време, така че ще имаме възможност да наблюдаваме почти всичко по-интересно, което Шампионската лига ще ни предложи!