Триумф за Сарибол: Челси надви Арсенал и грабна трофея за Лига Европа (видео)

Челси победи Арсенал с  4:1  във финала за турнира Лига Европа издание 2018/2019, игран на Олимпийския стадион в Баку, Азербайджан.

Любопитно в стартовите състави и на двата отбора присъстваше едва един англичанин. Това бе Ейнзли Мейтланд-Найлс от Арсенал. Двубоят започна бавно и двата лондонски отбора преди всичко подхождаха предпъзливо и с бавни разигравания. Първата по-интересна ситуация дойде чак в 18-ата минута, когато вратарят на Челси Кепа се хвърли в краката на Лаказет за да блокира набеза му в малкото наказателно поле. Нападателят се строполи на земята, но реферът от Италия Джанлука Роки отказа да посочи бялата точка и дори не се обърна за проверка към системата ВАР (която ще се използва за първи път във финал от турнира).
В 30-тата минута отново символичните гости от Арснал бяха близо до нещо опасно, когато далечен изстрел на Джака закачи горната греда на Кепа. Челси най-после достигнаха до опасни ситуации чрез удари на Емерсон и Жиру, но бъдещият им спортен директор Петър Чех отрази и двата. Така лондонското дерби приключи при резултат 0:0 след първите 45 минути.
През второто полувреме двубоят придоби различно измерение, след като играчите на Челси вкараха два бързи гола и си осигуриха солидна преднина. Първо Оливие Жиру наказа бившия си отбор като засече ниско центриране с глава и прати топката в долния десен ъгъл на Петър Чех. Всичко това се случи още в 49-ата минута. А в 60-ата “сините” удвоиха преднината си, чрез Педро. Испанецът бе изведен от Еден Азар и порази вратата на “топчиите” от близко разстояние.  Именно Азар отбеляза и трети гол за Челси от дузпа пет минути по-късно. Попадението най-вероятно ще е прощално за белгиеца, който се е запътил към Реал Мадрид.

Арсенал върнаха едно попадение, чрез Иуоби, което даде надежди на феновете им, че обрат е възможен, но отново Азар бе точен в 70-ата минута за да подпечата втори трофей за Лига Европа в рамките на шест години. “Сините” триумфираха за първи път в историята си през 2013г., когато победиха Бенфика с 2:1 в Амстердам. За "топчиите" загубата значи, че през следващия сезон, те отново ще пропуснат Шампионската лига и ще играят европейски футбол в четвъртък вечер.