Значителна преднина за Арсенал преди второ действие на Местая

Първият полуфинален мач между „Арсенал“ и „Валенсия“ бе очакван с голямо нетърпение от футболните привърженици по цял свят. Два големи отбора с не малко опит в европейските турнири се изправяха в здрава битка на „Емирейтс“.

Главен съдия на срещата бе Клеман Тюрпен, на 36г. от Франция. Занимава се със занаята от 2006г. От 2008 свири в Лига 1, а от 2010 е международен рефер. Ръководил е финал за Купата на Франция, бил е част и от Европейското първенство в родината му. През сезона в ЛЕ свири при победата на комшиите на валенсианци - „Виляреал“ в Лисабон. По-назад във времето ръководи и двубой на „прилепите“ срещу Лудогорец.

За домакините отсъстваха Ектор Бейерин, Арън Рамзи, Денис Суарес, Дани Уелбек и Роб Холдинг. Липсата на испанския десен бек и уелския полузащитник определено поставяше не лек за разрешаване ребус пред бившия наставник на „Валенсия“ Унай Емери. Човек печелил трофея от турнира цели три пъти. Въпреки кадровите проблеми „артилеристите“ видимо излизаха офанзивно настроени с двете си остриета – Обамеянг и Лаказет. Габонецът и французинът заформиха чудесен тандем в течение на сезона и определено бяха готови да осигурят комфортен аванс на отбора си още днес.

От другата страна Марселино трябваше да се оправя с отсъствието на трайно контузения Кондогбия, който през сезона се утвърди като неизменна част от средната линия. Извън групата останаха също бившият „топчия“ Коклен, крилото Черишев и младият талант Кангин Лий. Проблемите в средата на терена, а и ролята на лек аутсайдер, която „Валенсия“ приемаше, принудиха старши треньорът да заложи на цели 4-ма номинални централни бранители – Гарай, Диакаби, Ронкалия и Габриел, който също дойде в Испания от Лондон. Изненадващо се явяваше присъствието на Вас на скамейката.

Противно на тактическите постройки обаче гостите първи показаха зъби. Още в 8-ата минута един пряк свободен удар завари арсеналската защита неподготвена. Парехо намери Родриго, който свали топката и тя се разходи пред голлинията, но Есекиел Гарай не успя да я засече достатъчно сръчно и я запрати над гредата.

Защитата на „Арсенал“ явно изпитваше големи затруднения със статичните положения. Това се оказа наистина фатално в 11-ата минута. Парехо от корнер отново комбинира с Родриго на далечната греда. Той с глава отклони към Диакаби и централният защитник без проблеми прониза Чех за 1:0 в полза на „Валенсия“.

Още в 18-ата минута обаче бомбата „Лаказет-Обамеянг“ избухна. Французинът пусна разсичащ пас към бившия голмайстор на „Дортмунд“. Скоростта се оказа отвъд силите на Гарай и Ронкалия, а Обамеянг се отскубна. Габонецът се завъртя и върна към Лаказет, който не сгреши очи в очи с Нето и изравни за 1:1.

Шеметното темпо се запази и в 26-ата минута „топчиите“ постигнаха пълен обрат. Отново Лаказет се оказа героят са своя тим и направи резултата 2:1. Центриране на Гранит Джака завари Ронкалия зле позициониран, което позволи на френския голаджия да засече топката. За попадението спомогна и не съвсем умелата изява на Нето, който не успя да избие изстрела.

Втората част не ни поднесе толкова попадения, но високата скорост, застрашителните атаки в двете посоки и любопитните тактически ходове изобилстваха. „Арсенал“ държеше топката повече и нападаше масирано, а „Валенсия“ търсеше бързи подавания от дълбочина и остри контри. Въпреки опасните действия на двата тима, нещата отиваха към запазване на резултата.

Ключовият момент в мача обаче дойде в началото на добавеното време. Пиер-Емерик Обамеянг овенча силното си представяне с ценен гол за 3:1, капитализирайки прецизно подаване на Колашинац отляво.

Въпросният резултат без съмнение дава солидно предимство на "топчиите". "Прилепите" обаче няма да се предадат и реванша остава в известна степен непредсказуем, така че не пропускайте шоуто на „Местая“.

Гласували: 2, рейтинг: 5.0