10 момента от победата на Тотнъм над Аякс

Давид победи Голиат веднъж, Аякс го стори два пъти, но в последната си стъпка, минути и дори секунди не стигнаха на летящата холандска академия от супер таланти на амстердамци да завърши епохалния си кръстоносен поход към обетованата земя на финала на Шампионската лига. Тотнъм – в последен нотдаун след нови 2 гола получени през първото полувреме бяха погребани в развалините на своя наглед невзрачен, ялов футбол. Но някак, в 15-минутен пристъп на небивал футболен инат, „шпорите“ се завърнаха с ответни 2 гола, след като 135 минути така и не бяха застрашили продължително и сериозно вратата на Онана. И макар момчетата на Ерик тен Хаг да пристъпиха напред в щурм на уплах за 3-ия гол на успокоението, той болезнено падна в тяхната врата, в последната възможна секунда, която отмери края на 5-минутното продължение на „Йохан Кройф Арена.“ Нов безумен обрат на Тотнъм от крайно незавидна позиция. Нова приказка на подвизи и характер във втора поредна вечер в най-престижния турнир на континента.

За вас отделихме и 10 от най-любопитните моменти от снощния сблъсък между Тотнъм и Аякс.

Аякс – единственият отбор отбелязал във всички срещи в ШЛ тази година

В пасаж от автобиографията си Франк де Бур, легенда на Аякс от 90-е години, говори за това какъв е прототипа за идеалния играч на Аякс: „За мен един играч на Аякс е някой, който е добър с техниката си, с добър усет към играта и най-важното, някой с... как да се изразя... с топки. Те трябва да са здрави психически, смели и да не се плащат да допускат грешки. Това е, което  трябва да представлява един играч на Аякс.“

Въпреки крушението, което понесоха играчите на Аякс, представянето им в турнира през последните 9 месеца е едно от най-добрите не само в историята на холандския гранд, но и изцяло в надпреварата. От първият отбелязан гол – този на Николас Таляфико в откриващата среща в групите срещу АЕК Атина в Холандия, до второто попадение на червено-белите снощи дело на Хаким Зиех, амстердамци отбелязаха завидните общо 22 гола в надпреварата. Отбелязаха във всяка една среща без изключение. Разписаха се в Мюнхен, в Мадрид и в Торино. Впечатленията останаха за един синхорнизиран, непринуден отбор изпълнен с порив за победа, а постижението е дори по-впечатляващо ако вземем в предвид факта, че треньора тен Хаг пое отбора едва през януари 2018. Яд и море от сълзи обаче подопита Амстердам в униние след края на мечтата им за повторение на златния требъл от сезон 1971/72 в годините на Йохан Кроиф.

Лукас Моура с 10/10 от Le’Equipe

Представянето на бразилеца снощи обезкуражи над 50 хиляди амстердамци по трибуните и обезоражи целият защитен вал на Аякс. Моура, който така и не се наложи в ПСЖ и беше отхвърлен от парижани, най-сетне успя да свали големия товар на очакванията към себе си с представяне, което беше оценено с максималното 10/10  от престижния Le’Equipe за едва 10-и път в историята. Любопитното в двубоя беше, че Моура се изправи срещу последният с максимална оценка от иначе доста критичния френския вестник, а именно Душан Тадич, който също беше награден с перфектната оценка, но в по-ранен етап от турнира – в гостуването на Аякс срещу Реал Мадрид, спечелено с 4-1.

Обратите на Тотнъм до финала

Във втория си пореден елиминационен двубой с драматично попадение в последните минути, Тотнъм ознаменуваха първото си класиране на финал в Шампионската лига. Над 50 години изминаха от последния тримф на „шпорите“ на международната европейска сцена, а пътят, по който преминаха през всеки един етап на този сезон до предстоящия мач в Мадрид на 1 юни е особено впечатляващ. Маурисио Почетино започнаха с две загуби – от Барселона и Интер, а след третия мач Тотнъм бяха с актив от едва една точка. Бореха се до последно с попадения на Хари Кейн в 89-ата минута за победата с 2:1 над ПСВ и на Кристиян Ериксен в 80-ата минута срещу Интер за 1:0 отново в Лондон, както и на Лукас Моура в 85-ата минута на Камп Ноу за 1:1 за така ценната допълнителна точка, която ги класира втори в групата. Нуждаеха се и от това Интер да загубят точки у дома срещу ПСВ, което също се случи. Последваха нови 2 попадения след 83-ата минута срещу  Борусия Дормунд за 3:0, както и на Сон Хюн Мин в 78-ата срещу Манчестър Сити за 1:0. Дойде ред и на гола на Йоренте за 3:4 на „Етихад“, решението на VAR системата за отмени гола на Стърлинг в добавеното време, а за финал видяхме и гола на Моура във вратата на Аякс за 3:2 с последния удар в мача. Накратко казано, Тотнъм се превърна в идеала за турнирен отбор. Необяснимо дори за аржентинския им наставник, лондончани продължават да записват загуби и червени картони във Висшата лига с беззъба игра, а в Европа демонстрират напълно друга крайност – такава на непримиримост до последен дъх.

Сълзите на Почетино

Ако все още не сте видели делириума, в който изпадна Маурисио Почетино след 3-я гол на Моура, препоръчваме ви да го изгледате. Рядко любимия спорт предлага подобни мигове на необуздан първичен екстаз и треньорска полуда.  Кадрите успяват да се прехвърлят от купчината футболисти в зелено върху голмайстора Моура и да уловят Почетино паднал на колене, с глава в земята, ридаещ до неусвест след чудото сътворено в последния дъх на мача. Секунди след края Почетино продължава да не сдържа сълзите си, докато прегръща притичалия Хари Кейн, Кийрън Трипиър, Лукас Моура и целия си треньорски щаб в див изблик на еуфория. И отново – вече пред камерите на журналистите, аржентинеца сe обръща с думите „Благодаря ти, футбол. Благодаря на играчите ми, те са истински герои. Без футбол е невъзможно да се живее.“

14+1 бивши и настоящи футболисти на Аякс

Рядкост е, особено в толкова напреднала фаза на най-престижния европейски турнир два отбора да имат толкова общо с една идеология – на млади играчи и непретенционзни бюджети. Това се доказа и с произхода на играчите от двата отбора. Освен 11-е титуляри на Аякс, цели 4-а от настоящия състав на Тотнъм също са направили име в столицата на Холандия с отбора на амстердамци. Това са титулярите Кристиан Ериксен привлечен през 2013, Тоби Алдервейрелд(2015), Ян Вертонген(2012) и контузения Давинсон Санчес(2017), който беше единствения от тях, който не взе участие в снощния мач. Аякс и Тотнъм са и най-младите отбори класирали се за елиминациите през този сезон със средна възраст съответно 24 и 27 години, както и отборите с най-нисък трансферен бюджет.

Без нито един трансфер в 2 поредни прозореца

Дали заради инвестицията в новият стадион-бижу на Тотнъм или заради невъзможността да си осигурят услугите на нито една от трансферните си цели през изминалото лято, но „шпорите“ не привлякоха нито един нов играч в състава си за цялата 2018 година. Прецеденът няма свой еквивалент за отбор достигнал до финал на Шампионската лига. Ръководството начело с Даниел Леви неведнъж запази мълчание след многозначителните отговори на Почетино за наливането на свеж финансов ресурс в отбора през измоналата година.

Постите на Мазру и Зиех до 24-ата минута

Голяма част от зрителите в сряда вечер може да би са пропуснали наглед незначителна подробност по средата на първото полувреме. В 24-ата минута, когато по часовник слънцето залезе над Амстердам защитникът Нусар Мазру и халфът Хаким Зиех помолиха помощник-треньорите си за бързо усвоими хранителни гелчета, с които да се подкрепят. За двамата мароканци това всъщност беше първото ядене за целия ден заради постите по случай края на отбелязването на Рамазан. И двамата играчи се отчетоха с добра игра, а Зиех записа гол в 35-ата минута и греда в самия край на мача.

Хари Кейн празнува с отбора

Любопитен момент създаде контузеният от няколко седмици нападател и капитан на Тотнъм Хари Кейн. Англичанинът, който остана да гледа мача заедно с Давидсон Санчес високо в трибуните на „Йохан Кройф Арена“, дълго и екзалтирано се радваше заедно с Даниел Леви и собствениците на клуба след победния гол на Моура, а след последния съдийски сигнал спринтира към съотборниците си за да се включи в празненствата. Припомняме, че контузията на Хари Кейн е именно в един от глезените му, което до момента не му позволяваше да се затичва. В интервю за англисйките медии, Кейн шеговите подметна, че вече трябва да тренира още по здраво за да успее да си върне титулярната позиция за сметка на бразилеца.

Реакцията на Моура, когато вижда гола си

Нападателят на Тотнъм се нареди до Дел Пиеро, Ивица Олич, Робърт Левандовски и Кристиано Роналдо като едва петият футболист записал хеттрик в полуфинален сблъсък от Шампионската лига и едва първият бразилец с това постижение. Испаноговорящите журналисти му предложиха да изживее отново победния си гол от срещата с бразилски коментар, а сълзите от щастие не спряха бързоногия футболист да сподели, че това е най-добрият ден в живота му. Реакцията му може да видите тук.

Победи след загуби в първия сблъсък

До вторник вечер, резултатите в регистъра на Шампионска лига отчитаха чиста преднина от 3:0 за Барселона срещу Ливърпул и 1:0 за Аякс срещу Тотнъм. За първи път в историята на турнира обаче и двата отбора, които продължиха в надпреварата наваксаха пасив и загуба без отбелязан гол в първата среща. Освен това финалът тази година ще бъде изцяло английски за пръв път от 2008 година, когато в Москва Манчестър Юнайтед победи Челси след изпълнение на дузпи.

Гласували: 2, рейтинг: 5.0