В последните няколко сезона свикнахме да виждаме лондонския тим в Шампионската лига, но по настоящем реалността е друга. Тотнъм Хотспър се състезава в турнира Лига Европа и дори ще има гостуване в Пловдив на носителя на Купата на България Локомотив.
"Шпорите" не са пропускали да участват в европейските клубни турнири от 10 години, а от създаването на Висшата лига до сега през "Уайт Харт Лейн" са минали някои доста интересни футболисти. Сайтът за класации Squawka реши да направи импровизирана класация за десетте най-велики играчи на Тотнъм в периода 1992-2020.
Разбира се, има някои сериозни имена, които отсъстват, но пък няма как всички да попаднат в този списък.
Ето и тяхната подредба:
10) Ледли Кинг
За съжаление така и не успяхме да разберем колко точно добър можеше да стане този защитник и капитан на Тотнъм, тъй като през почти цялата си кариера той страдаше от постоянни травми. Ледли Кинг, висок и здрав, можеше да играе и пред защитната четворка, тъй като умееше да се пласира перфектно. Също интересно качество бе, че неговите партньори в отбрана често израстваха и ставаха по-добри в негово присъствие. И все пак той изкара цялата си кариера в Тотнъм, докато най-сетне не загуби битката с контузиите и не се отказа от играта през 2012г., едва на 31. Има и 21 мача за националния отбор на Англия. Истината е, че през въпросния период 2000-2010 "шпорите" не блестяха особено и ако Кинг бе успял да се опази от честите травми, по всяка вероятност той щеше да заиграе в някой от колосите на английския футбол по онова време.
9) Давид Жинола
Изминаха близо 20 години, откакто французинът напусна Тотнъм, но все още не се е намерил някой, чиято техника да впечатлява толкова много. Жинола бе изкусен майстор в дрибъла, а често неговите рейдове завършваха с превъзходни попадения. Определено обаче на французина му липсваше нещо, което например виждаме в играта на корееца Сон в наши дни - постоянство. Трябва също така да отбележим, че Давид пристигна на "Уайт Харт Лейн", когато бе навърши 30 години, така че той бе далеч от най-добрите си дни, най-вече като футболист на ПСЖ. И все пак той бе избран за Играч на сезона във Висшата лига за 1999г., докато отборът му завърши във втората половина на таблицата - нещо, неповторено и до ден днешен.
8) Рафаел ван дер Ваарт
Тотнъм абсолютно шашна трансферния пазар с тази сделка. Талантливият Ван дер Ваарт бе изпаднал в немилост в Реал Мадрид, така че "шпорите", в типичен свой стил, се възползваха от това и го измъкнаха за някакви си 8 милиона паунда. Това попълнение бе в унисон и с класирането на тима в Шампионската лига - за пръв път, откакто турнирът бе преименуван по този начин. Очакванията към холандеца бяха високи и той ги оправда. Отново травми обаче попречиха на футболиста да се задържи по-дълго в Северен Лондон. За 2 сезона с бялата фланелка, Ван дер Ваарт все пак изигра 75 мача и отбеляза 28 гола. Той се адаптира към английския футбол стряскащо бързо и редовно бележеше в лондонските дербита, особено срещу Арсенал. Когато обаче мениджърът Хари Реднап бе заменен от португалеца Андре Вилаш-Боаш, Рафаел набързо бе продаден в бившия си клуб Хамбургер.
7) Юрген Клинсман
Още един култов играч на лондончани от 90-те. Клинси, подобно на Жинола, изкара доста кратък период в Тотнъм, но остави ярък отпечатък в паметта на феновете на клуба. Пристигнал със статута и славата на симулант, германецът успя да плени сърцата на "шпорите" с множеството си голове и с марковото си празнуване тип "гмуркане". Клинсман, също като Жинола, бе обявен за Играч на годината във Висшата лига за 1995г. Той така успя да обърне мнението на всички на Острова за себе си, та дори английски журналист от 'Guardian", който беше написал статия със заглавие "Защо мразя Юрген Клинсман" при неговото пристигане, няколко месеца по-късно излезе с опровержение, озаглавено "Защо обичам Юрген Клинсман". За съжаление, германецът се задържа във Висшата лига едва един сезон, в който отбеляза 20 гола, след което се завърна в родината си и заигра за Байерн. В последната година от кариерата си, Клинсман отново се появи в Северен Лондон и с 9 гола в 15 мача спаси Тотнъм от изпадане.
6) Димитър Бербатов
Няма как да пропуснем нашия сънародник, който наскоро бе вкаран и в друга подобна класация. Нападателното дуо Димитър Бербатов-Роби Кийн стряска сънищата на редица вратари от периода 2006-2008, тъй като двамата бяха сформирали невероятен тандем на върха на атаката на Тотнъм и бележеха гол след гол. Качествата им взаимно се допълваха - нисък и висок, бърз и техничен... Кийн също заслужава да бъде споменат в този списък, но пък след като двамата напуснаха "Уайт Харт Лейн" се видя кой е по-класният от двамата. Ирландецът изкара един апокалиптичен полусезон в Ливърпул, докато Берба спечели две титли от Висшата лига с Ман Ю и дори стана голмайстор на първенството. Да не забравяме, че двамата донесоха и последния до момента трофей във витрината на "шпорите" - Купата на Лигата през 2008г.
5) Муса Дембеле
Едва ли някой може да спори, че най-успешният период на Тотнъм във Висшата лига бе този под ръководството на Маурисио Почетино. Да, "шпорите" не спечелиха нищо, но пък записаха няколко челни класирания и играеха изключително зрелищен футбол. Редом с всичките звездни играчи на тима в нападение, трябва да споменем и този човек - Муса Дембеле. Белгийският халф бе този, който правеше разликата между Тотнъм и отборите под тях в класирането. Техничен и креативен, Дембеле определено бе играчът в сянка, срещу когото опонентите на "шпорите" ненавиждаха да играят. Има такива, които го обвиняваха в липса на голове, но това далеч не бе неговата задача на терена. Редица травми му пречеха да влезе в оптимална форма, но дори след неговото напускане, голяма част от феновете на "шпорите" ще ви кажат, че той е един от най-талантливите футболисти, които някога са стъпвали на "Уайт Харт Лейн".
4) Кристиан Ериксен
Определено датчанинът не се раздели с Тотнъм по най-добрия начин, така че едва ли неговите добри игри ще бъдат помнени дълго от привържениците на клуба. Въпреки това, Ериксен перфектно пасва на описанието "модерен плеймейкър" и успя да изведе тима до нови стандарти. Той бе избран за Играч на сезон 2017/18 и с пълно право. Халфът бе неотразим през по-голямата част от седемгодишния си престой в Северен Лондон. Множеството му голове и асистенции са просто украшение към невероятния му принос към израстването на Тотнъм в периода 2013-2020. Това ще е и неговото наследство на "Тотнъм Стейдиъм". Когато все пак изглеждаше, че лиспата на медали и трофеи ще принуди тима да го продаде на Реал Мадрид, Ериксен предприе шокиращ ход и премина в Интер Милано, където не се адаптира по най-добрия начин и дори се заговори за негово напускане след едва 8 месеца на "Сан Сиро".
3) Лука Модрич
Единственият носител на "Златната топка" в този списък. Модрич спокойно може и да оглави класацията, но пък той постигна най-големите успехи в кариерата си в Реал Мадрид, а не в Тотнъм. И все пак неговият престой в Северен Лондон едва ли ще бъде забравен. Определян от мнозина от неговите съотборници при "шпорите" като "най-талантливия футболист, с когото са играли", Модрич изпитваше трудности в първия си сезон. Когато обаче се нагоди към английския футбол, играта му бе истинска наслада за окото. Хърватинът умее да запазва владение върху топката дори и когато е подложен на изключително тежка преса, което е и едно от основните му качества. Въпреки че той не изигра най-добрите мачове в кариерата си с екипа на Тотнъм, феновете на "шпорите" с гордост могат да казват, че някога Модрич е бил техен футболист.
2) Гарет Бейл
Почти никой не беше чувал за бледния уелски юноша, който се присъедини към Тотнъм от Саутхямптън през 2007г. на поста ляв защитник. Няколко години по-късно Бейл вече се бе утвърдил като един от най-влиятелните футболисти в света. Преквалифициран като крило, той спокойно можеше да пасне във всеки един от английските колоси, но избра да премине в Реал Мадрид с рекорден трансфер от 100 милиона евро. По това време той бе на върха на кариерата си. Бейл бе по целия терен и съвсем спокойно можехме да го наречем талисман на Тотнъм. Той изпълняваше дузпи, пряк свободни удари, корнери, винаги беше в близост до противниковото наказателно поле, винаги тормозеше отбраната и често вкарваше с изключителни удари от далечна дистанция. Просто в онзи момент уелсецът бе прекалено добър, за да играе за Тотнъм.
1) Хари Кейн
Несъмнено сте подозирали, че настоящият централен нападател на Тотнъм ще е лидер в тази класация. Хари Кейн за пръв път проби в тима на Почетино през сезон 2014/15 и от тогава до сега е реализирал главозамайващите 143 гола в 207 мача - откачена статистика, която го прави най-добрия нападател на тима от времената на великия Джими Грийвс. През последните 2 сезона той има проблеми с травми, но по време на златния му период между 2016 и 2018г., той бе тотално неозъптим. Кейн отбеляза 35 гола в 38 мача за 2016/17, а през следващата кампания подобри собственото си постижение, забивайки 41 попадения в 48 двубоя. Това бе и главната причина да бъде направен капитан на националния отбор на Англия за Световното първенство в Русия, където той стана голмайстор. Кален в Чемпиъншип и Лига 1, където играе под наем за Лейтън, Милуол и Лестър, Кейн вече е двукратен носител на "Златната обувка" на Висшата лига, както и лауреат на много други индивидуални отличия.