10-те най-велики мача в Шампионската лига за сезон 2018-2019 (част 2)

5. Реал Мадрид - Аякс 1:4

На 1/8-финалите в турнира жребият срещна Реал Мадрид и Аякс. Амстердамци бяха абсолютните атусайдери в очите на фенове и букмейкъри и това мнение бе затвърдено от крайния резултат в първия двубой, състоял се на холандска земя. Тогава “кралете” сразиха Аякс с 2:1 и оставиха малки надежди за привържениците на от отбора.
 В реванша, обаче, Аякс Амстердам изглеждаше по-мотивираният отбор и движението по терена, комбинирано с изящни докосвания и бързи пасове, се оказаха твърде много за мадридчани. Зиех, Нереш, Тадич и Шьоне записаха имената си при голмайсторите, а Асенсио вкара утешително попадение за Реал. Загубата даде и началото на края за кариерата на Сантиаго Солари, който бе назначен да замести Лопетеги като главен треньор на мадридчани. Скоро след двубоя, самият Солари ще освободи поста си за да даде път за завръщането на Зинедин Зидан.

4. Пари Сен Жермен - Манчестър Юнайтед 1:3

Нищо преди срещата не подсказваше, че Юнайтед ще успеят да достигнат до нещо грандиозно. В първия мач “червените дяволи” загубиха безславно с 0:2 на собствен терен и сега не само, че имаха да погасяват пасив от два гола като гост, но новият наставник на отбора Оле Солскяер трябваше да търси начин да събере 11 здрави футболиста, тъй като съставът бе сполетян тежка от криза с контузии. В добавка към това и звездният плеймейкър на тима Пол Погба бе получил червен картон в мача на “Олд Трафорд”, което значеше, че и той пропуска двубоя. И така Оле започна с централно трио от халфове съставено от Мактомини, Фред и Перейра и бе принуден да включи няколко продукта на академията в лицето на Таит Чонг, Гомес, Гарнър и Грийнууд на резервната скамейка. Всички под 19 години.
 Въпреки тези препятствия, Юнайтед някак си се добраха до преднина от 2:1 и се нуждаеха само от едно попадение за да постигнат знаменита победа.
 Големият им шанс дойде в последните минути от редовното време, когато реферът отсъди дузпа с помощта на ВАР, като решението му предизвика спорове и до днес. Така или иначе камерите показаха, че удар на Дало намира ръката на играч на ПСЖ. С оставащи минути до края на добавеното време Рашфорд показва завидна хладнокръвие за възрастта си и бе точен при изпълнението си от бялата точка и гарантира крайната победа за Манчестър Юнайтед.

3. Манчестър Сити - Тотнъм 4:3

В първия сблъсък състоял се на новия стадион на “шпорите”, те победиха гостите от Манчестър с минималното 1:0. Резултатът постави под сериозен въпрос амбициите на Пеп Гуардиола в Шампионската Лига, защото испанецът не е печелил този трофей от годините му като наставник на Барселона.
 Двубоя се превърна в класика още от старта на първото полувреме, когато зрителите видяха цели пет гола за 20 минути игра. На практика всеки точен удар във вратата беше успешен, което допълнително наелектризира атмосферата на стадион “Етихад”. Първо Сити поведоха за 1:0 с гол на Стърлинг още в първите четири минути, но Тотнъм бързо направи пълен обрат чрез Сон Хюн-мин, само за да допусне нови два гол и така двата отбора се прибраха на почивката при общ резултат от 3:3 , което значеше, че “шпорите” продължат.
 Разбира се, драмата в двубоя не бе приключила и Кун Агуеро отбеляза ново попадение в 59-ата минута за да даде огромна преднина на отбора си. Но Почетино, мениджърът на Тотнъм, имаше още един коз в ръкава си. Фернандо Йоренте, нападателят вкарал едва няколко попадения за сезона, бе пуснат от пейката с надеждата, че ще успее да сътвори нещо магическо.
 И точно това се случи в 73-ата минута! Испанецът засече центриране от корнер, която намери вратата на Едерсон. Ситуацията веднага предизвика спорове, защото според мнозина Фернандо е играл с ръка. Продължителна консултация с ВАР, обаче помогна на главния рефер да отсъди, че голът е бил редовен. И така Тотнъм Хотспър отстраниха сънародниците си от Манчестър, като вкараха цели 3 гола - и всичко това без наличието на Хари Кейн, който получи дългосрочна контузия по средата на сезона!

2. Аякс - Тотнъм Хотспър 2:3

Победата над Манчестър Сити, няма да е последната инфарктна вечер за момчетата на Маурисио Почетино в турнира за сезон 2018/2019. След като отсъствието на Кейн и Сон (натрупани жълти картони) в първия двубой между тима от Лондон и Аякс се оказа твърде голямо препятствие, сега бе нужно Тотнъм отново да покаже характер. Този път лондончани имаха да наваксват пасив от един гол и те добре знаеха, че младия, но костелив отбор на Аякс, няма да сдаде победата лесно. Именно амстердамци започнаха ударно с голове на Де Лихт и Зийех. На почивката “шпорите” вече имаха да наваксват цели три гола и никой не им даваше шанс (включително и авторът на тази статия).
 И тук отново бе момент за един от играчите на Тотнъм да се превърне в спасител. Лукас Моура, който така и не успя да се наложи в титулярите от както подписа с отбора, записа два бързи гола  в 55-ата минута и 59-ата за да върне надеждата на феновете на “шпорите”. Сега само едно попадение делеше лондончани от финала. И разбира се, то нито дойде лесно, нито рано.
 При изминали 94 минути 55 секунди от  5 минути продължението, изритана топка в посока вратата на Аякс намира Йоренте и Де Лихт. В резултат на единоборството им кълбото някак попада на крака на Моура, който нахлува в наказателното поле и с примерен удар наказва вратаря Онана за да докара резултата до крайното 3:3, при което Тотнъм продължава благодарение на повече голове на чужд терен.

1. Ливърпул - Барселона 4:0

В реванш от другия полуфинал в турнира Ливърпул имаше нелеката задача да преодолее цели три гола, получени на “Камп Ноу.” В първия двубой “червените” играха добре и дори уцелиха гредата на няколко пъти, но магията на Меси си каза думата. Аржентинецът отбеляза цели два гола, втория от които изящен пряк свободен, който спокойно може да бъде сред кандидатите за “Гол на сезона”. В допълнение към това Юрген Клоп трябваше да мисли, как да замести големите липсващи в състава си в лицето на Салах, Фирмино и Кейта. С други думи, 2/3 от нападателната мощ на мърсисайдци нямаше да играе в реванша.
 Отсъствието им, обаче не попречи на събитието да се превърне в още една знаменита вечер на “Анфийлд”. А в големият герой за Ливърпул щеше да се превърне Дивок Ориги. Да, точно така - нападателят отбелязал едва три гола във Висшата лига за сезона, щеше да преклони Барселона. Всичко започна именно с гол на Ориги още в 7-ата минута, а друг изненадващ голмайстор, в лицето на Вайналдум допълни още две попадения за да направи обшия резултат 3:3.
 До продължения, обаче нямаше да се стигне, благодарение на хитро изпълнение на корнер от Трент Александър-Арнолд, който хвана защитата на каталунците неподготвена и намери с пас по земя Ориги. Белгиецът бе точен и изпрати в екстаз феновете на Ливърпул, а отбора си - на финал за втора поредна година, където “червените” ще мерят сили с Тотнъм Хотспър.

10-те най-велики мача в Шампионската лига за сезон 2018-2019 (част 1)

Гласували: 3, рейтинг: 4.7