Антирекордите на България на Европейски първенства

В разгара на това Европейско първенство, на което България отново не изпрати представител, ще се върнем назад във времето, за да си припомним последното участие на голям футболен форум на националния ни отбор.

Вече станахме свидетели на подобрени рекорди, които ще останат в историята на турнира за дълго време. Има обаче рекорди, които никой футболист или отбор не иска да подобри. За жалост, в историята на Европейските първенства, националният отбор на България участва в някои запомнящи се антирекорди.

Връщаме се към последното участие на „лъвовете“ на голям европейски форум. Годината е 2004-та а в списъка с футболисти се отличават имената на Стилиян Петров, Мартин Петров, Димитър Бербатов, Валери Божинов, Георги Пеев, Даниел Боримиров и т.н. Българските фенове все още имат надежда за голям успех, както на световното през 1994г. За жалост нищо хубаво не чака националните ни състезатели.

Датата е 14 юни 2004г. На стадион "Жозе Алвалде" един срещу друг ще се изправят отборите на Швеция и България. "Тре кронур" излиза с цялата си атакуваща мощ в лицето на Фреди Люнгберг, Хенрик Ларсон и Златан Ибрахимович. Мачът започва и двата отбора играят равностойно. Тактиката на Пламен Марков се справя с отбиването на скандинавските атаки. За сега.

Хубав извеждащ пас на шведите хваща неподготвена българската отбрана. Ибрахимович се озовава в наказателното поле срещу вратаря Здравко Здравков, но вместо да пробва изстрел, той подава топката към Люнгберг, който не греши на празна врата. Така резултатът е 1:0 в полза на скандинавския тим и резултатът не се променя до почивката.

Само няколко минути след подновяването на играта нещата стават още по-лоши за нашите. Сбъркан пас в центъра на терена дава възможност на шведите за бърза контра атака, от която те се възползват по най-добрия начин. Защитник на скандинавците изпраща топката с дълъг пас право в наказателното поле на България, където Хенрик Ларсон прави плонж и с глава от 10 метра и праща топката в мрежата. Минутата е 57-ма, а резултатът е 2:0.

Българските футболисти сякаш са в шок от случилото се и само секунди по-късно шведите отново нападат. Следва остро центриране в наказателното поле и топката преминава през всички, за да се озове на крака на Ларсон, който отново не пропуска целта. Лошата намеса на Владимир Иванов и Здравко Здравков, както и брилянтната игра на Ларсон правят резултата 3:0 в 58-та минута.

Победата на "тре кронур" вече е класическа, но шведите продължават своя натиск. Българите не успяват да се справят с атаките на противника, скандинавците се забавляват на зеления терен. Топката е в краката на Люнгберг, който преминава през двама футболисти в бял екип и влиза на скорост в наказателното поле. На границата на пеналта той се строполява на земята след контакт с бранителя Владимир Иванов и съдията на мача, небезизвестният Майкъл Райли, посочва бялата точка.

Зад топката застава бъдещата мегазвезда Златан Ибрахимович. Въпреки че е близо до улавянето на топката, Здравко Здравков не успява да й попречи да се озове в мрежата за 4-ти път - 4:0 в 78-ата минута. Българските национали искат този мач да приключи час по-скоро. За жалост, това не е краят.

Намираме се в добавеното време, когато с прехвърлящ пас топката се озовава в краката на резервата Маркус Албак. Нашата защита сякаш спира да играе, като очаква вдигнат флаг за засада, но такъв няма. Албак е очи в очи със Здравков и от границата на наказателното поле с хубав изстрел от воле се разписва и прави кошмара за България огромен.

Резултатът е 5:0 и националите ни са на колене. За жалост с този мач изравняваме антирекорд за най-резултатна загуба на европейско първенство. Това е и последната загуба с 5 гола разлика на европейски турнири. Друг мач, завършил при резултат с 5 гола разлика през 21в., е мачът между Холандия и Югославия (6:1 в полза на "лалетата" през 2000г).

Другите два мача с такава разлика в резултата са през 1984г. Това са Франция - Белгия и Дания - Югославия. Двата мача завършват с резултат 5:0, като победители са Франция и Дания.

В тази среща Швеция изравнява друг рекорд, респективно антирекорд за нас. Най-много и различни голмайстори в един мач се разписват в българската врата - цели четерима: Люнгберг, Ибрахимович и Албак се разписват по един път а Ларсон - два пъти.

Преди мача от 2004г., същият антирекорд е поставен не от кой да е, а от Югославия. Те също губят мачовете си, като допускат цели четирима футболисти да се разпишат във врата им. Успокояващо, или не чак толкова, е че Италия допуска същото да се случи и на тях през 2012г. във финалния мач срещу Испания.

В крайна сметка България не записва нито една победа на последното си, за сега, европейско първенство. „Лъвовете“ завършват на 4-та позиция в група C, като от 3 мача записваме 3 загуби, респективно 0т. и голова разлика 1:9. Единственият гол за България е на Мартин Петров, който бележи от дузпа в последния мач срещу Италия.

Гласували: 12, рейтинг: 5.0