Балъков загуби първия си мач начело на България

България загуби като гост на Чехия с 2:1. Нашите момчета помечтаха малко, след като поведоха в 3-ата минута чрез Исмаил Иса, но два гола на Патрик Шик обърнаха мача в полза на домакините. Футболистите на България не показаха с нищо, че заслужават победата и дори и точка, като бяха тотално надиграни от днешния си съперник и двата гола бяха най – малкото с което се отърваха.

Красимир Балъков бе заложил на малко изненадващ състав. На вратата бе предпочетен Николай Михайлов пред шампиона с Лудогорец (Разград), Пламен Илиев. В защита вместо Николай Бодуров започна дебютанта Кристиан Димитров, който си партнираше с Васил Божиков в центъра на отбраната, а по двата бека действаха Страхил Попов и Антон Недялков. В средата на терена обичайните титуляри при Хубчев, Симеон Славчев и Георги Костадинов отстъпиха местата си на Георги Сърмов и Кристиян Малинов. В по – предни позиции беше триото Тодор Неделев, Ивелин Попов и младият Мартин Минчев. На върха на атаката беше гласувано доверие на още един дебютант – Исмаил Иса. Сред стартовите единадесет на Чехия личаха имената на Томаш Вацлик от Севиля, Павел Кадержабек от Хофенхайм и голямата звезда на отбора, нападателят на Рома, Патрик Шик.

Мача започна отлично за нашите, като още в третата минута Ивелин Попов постави топката на главата на Исмаил Иса и той с перфектен удар ознаменува първия си мач за България с гол. В 15-ата минута след фаул на около 35 метра се създаде напрежение пред вратата на „Трикольорите“, но до удар така и не се стигна. Само две минути по – късно Недялков успя да пресече едно подаване в ляво и подхвана контраатака, след което подаде към Иса, последният стреля от малък ъгъл, но не затрудни Вацлик. В 19-ата минута се случи най – неприятното. Чехите успяха да отнемат топката след едно изчистване на Михайлов, Янкто напредна, финтира Кристиан Димитров, който все пак успя да отбие топката, но само за да я постави на крака на Патрик Шик около дузпата, а той хладнокръвно прати топката в мрежата. Малко след средата на полувремето Масопуст центрира на задна греда, там Алекс Крал върна топката към малкото наказателно поле, Николай Михайлов се подхлъзна, но  за негово щастие нямаше играч в червено, който да нанесе удар. Само минута по – късно отново Масопуст се измъкна и центрира, Янкто опита удар, който се отклони от Кристиан Димитров доста опасно, но все пак излезе в корнер. Натиска на домакините се засилваше все повече и след почти половин час игра стигнаха до ново положение. След лошо подреждане на нашата отбрана при едно дълго хвърляне на тъч, Патрик Шик отклони към Крал, чийто удар беше право в тялото на Михайлов, след което, при добавката топката беше изчистена в корнер. След половин час игра България оцеля като по чудо. След центриране от корнер, Патрик Шик се извиси и стреля в горния, ляв ъгъл, но топката срещна гредата и излезе в аут.

На полувремето Краси Балъков се опита да промени нещо с включване в игра на Кирил Десподов на мястото на Мартин Минчев. Пет минути след подновяването на полувремето след поредна грешка на нашата защита, Патрик Шик бе изведен зад гърба на защитата, след като Божиков и Кристиан Димитров се бяха разпокъсали, а нападателят на Рома мина през Божиков и завърши перфектно атаката. Час след игра Кадержабек с центриране намери непокрития Новак, чийто удар мина много близо до лявата греда. В 64-ата минута Балъков направи нова смяна, като извади от игра Кристиян Малинов, който имаше и жълт картон, а в игра влезе още един дебютант в лицето на Янис Карабельов. Двайсетина преди края на мача, най – после и България сътвори нещо по интересно. След центриране отдясно защитата на чехите се справи и изчистиха топката, но тя попадна в Георги Сърмов, халфът стреля без забавяне, но не затрудни Вацлик. В 75-ата Чехите отбелязаха нов гол, но за щастие той бе отменен заради засада. При тази ситуация и Михайлов се намеси крайно неубедително. Три минути след това, героят за Чехия Патрик Шик напусна игра, за да получи аплодисментите на публиката. В игра влезе Мартин Долезал. И само минута по – късно именно той можеше да отбележи, ако беше засякъл центриране отдясно след като Недялков бе надигран. Последната смяна за България беше Цветелин Чунчуков, появил се на мястото на Тодор Неделев. В 83-ата минута Мартин Долезал отново имаше шанс да отбележи, получавайки топка в идеална позиция, но ударът му се оказа неточен. Последва ново опасно центриране само минутка по – късно донесе корнер за Чехия, след намесата на Страхил Попов. В края на мача Малко не достигна на Кристиян Димитров не успя да засече центриране на два метра от вратата и с това мача приключи.

Така България остава с две точки, като беше задминат от днешния си съперник, който събра актив от три точки.

Гласували: 1, рейтинг: 5.0

Ето думите с които Роберто Манчини вдъхнови Италия преди финала (видео)
Йоркшърският Пирло: от Чемпиъншип до финала на Евро 2020