Блатер не искал Световното да е в Катар

Блатер не искал Световното да е в Катар

 Годината е 2010-та, а месецът - декември. Световната футболна общественост е разтърсена от шокиращия избор на ФИФА да повери Световното първенство през 2022г. на страна от Близкия Изток - изобилстващата от петрол и пари Катар.

 Изгарящите летни температури, липсата на всякаква спортна инфраструктура и население, не особено запалено по футбола, са само част от причините кандидатурата на Катар за домакинство на турнир от такъв ранг да бъде сметната за напълно нереалистична. И все пак, от тогава до сега, изборът на ФИФА продължава да бъде обгърнат в скандали и обвинения за корупция.

 С наближаването на надпреварата, discovery+ реши да пусне нов документален филм в 2 части, носещ звучното име "Хората, които продадоха Световната купа" (The Men Who Sold the World Cup), базиран на разследванията на двама британски журналисти, поели по дългото пътешествие към истината.

 В сериите, бившият президент на ФИФА Сеп Блатер заявява, че е искал първенството през 2022г. да се проведе в САЩ, и дори е провел редица разговори с тогавашния държавен глава на Щатите Барак Обама. Вместо това обаче, той изненадващо обяви тъкмо Катар за домакин на надпреварата.

 Това даде начато на редица обвинения срещу централата в корупция и алчност, голяма част от които се оказаха истина. Върху вота на някои служители е било оказано влияние, за да могат те да изпратят 32 отбора в страна с минимален интерес към футбола.

 Думите на Блатер са потвърдени от бившия медиен директор на ФИФА, Гуидо Тоньони.

 "В интерес на истината, Сеп Блатер никога не е искал първенство в Катар. Искаше да има турнир в Русия и след това в САЩ." - заявява той.

 След големия успех на Мондиала в Съединените щати през 1994г., Блатер винаги е желал да има нови издания в северноамериканската страна. Той дори е споделял вижданията си с Барак Обама в редица телефонни разговори.

 "Казах на президента идеята си, че искам Световното първенство през 2022г. да се завърне в САЩ. Сега нямаше да говорим тези неща с вас, ако всичко се бе случило както исках аз." - споделя Блатер.

 Намеренията и желанията на бившия президент на ФИФА са били споделени и от Сунил Гулати, председател на организационния комитет по кандидатурата на САЩ за Мондиала (Щатите остават втори след Катар в гласуването). Гулати казва, че не е смятал Катар за сериозна дестинация, а просто за фантазия.

 "Честно казано, в началото мислех Катар за фантазия. Само че понякога мечтите стават реалност." 

 Журналистът Сам Бордън добавя, че Щатите са подходили изключително сериозно към кандидатурата си.

 "САЩ много искаха този турнир. Организираха изключително скъпа кампания, а комитетът им привлече редица известни личности, които да помогнат за реклама на каузата."

 Само че някои от членовете на ФИФА са имали други планове за надпреварата. Разследващите журналисти на The Sunday Times Хейди Блейк и Джонатан Калвърт са получили вътрешна информация от централата.

 "Достоверен източник, с когото бяхме работили преди, ни каза, че е в контакт с някого, който има достъп до секретни документи на централата, според които потенциалният печеливш от вота ще е Катар." - споделя Хейди.

 За Бордън обаче, подозренията в корупция на висши ръководители на ФИФА не е нищо ново.

 "Откакто се помня, винаги е имало въпроси около етиката, на базата на която се избират домакини на Световното първенство. Почти всички решения през новия век - домакинствата на изданията през 2002, 2006 и 2010г., са опетнени." - казва той.

 Едно от лицата на организационния комитет на САЩ, легендарният футболист Лендън Донован, си спомня емоциите около гласуването.

 "Да замина за Швейцария и да съм част от избора на домакин за 2022г. беше невероятно преживяване за един 28-годишен младеж, който беше и толкова наивен. Бях изключително щастлив да представя всички членове на комитета и наивно си мислех, че това има някакво значение. Погледнах надолу и видях, че някои делегати спяха, други изобщо не ми обръщаха внимание, заровени в телефоните си. Това ме наведе на мисълта, че резултатите вече са определени. Хората вече бяха решили как ще гласуват."

 Гулати пък споделя, че въпреки огромното си желание Световното първенство да се проведе в САЩ, той никога не е смятал да нарушава правилата, за да осигури победата.

 "Отидох и се срещнах с г-н Блатер още преди да обявим кандидатурата си. Казах му: "Вижте, не сме готови да направим невъзможносто, за да спечелим." За да се изразя на футболен жаргон, ако топката беше влязла във вратата с цялата си обиколка, нямаше да посегнем с ръка, за да я избием несправедливо."

 По време на разследването си, Джонатан Калвърт е минал под прикритие, представяйки се за преставител на група американски компании, които биха желали да инвестират в домакинството на САЩ на Световната купа. При срещите с различни членове на ФИФА, нивото на корупция в централата е станало очевидно за него.

 "Когато се заговори за неща като корупция и подкупи, обикновено хората са много предпазливи. Не го казват веднага. А това, което ми направи впечатление там, бе колко открити бяха всички към идеята за подкупи. Изглеждаше, че за тях това е моментът, в който те ще подсигурят старините си." - споделя Калвърт.

 Публикуван през 2014г., материалът на The Sunday Times за манипулирания избор на Катар като домакин на Световното първенство причинява вълна от реакции по целия свят. Блейк добавя, че нивата на корупция, които са открити по време на разследването, са наистина потресаващи.

 "Корупцията бе направо на индустриално ниво. Нямаше никакъв шанс за другите страни-кандидати да се преборят с това."

 До ден днешен Блатер обаче настоява, че ФИФА не е корумпирана.

 "Какво мога да направя срещу международните медии, които твърдят, че ФИФА е корумпирана? ФИФА не е корумпирана, хората в нея са корумпирани. Но след като бяха членове на централата, те казваха: "Кой е виновен? Президентът, разбира се". Хората трябва да разберат, че съм изкарал 41 години във ФИФА. Трябва да оценят това, което направих за футбола. Можеш да убедиш хората в нещо, но не можеш да убедиш себе си, че си прав. Така че не мога да се нарека престъпник, защото просто не съм такъв." - казва той.

 "Големи международни сделки бяха в основата на търговията в замяна на вот за Световното първенство. Мишел Платини, бивш президент на УЕФА и член на ексклузивния комитет на ФИФА, първоначално бе подкрепил кандидатурата на САЩ, но след това бе поставен под натиск от тогавашния президент на Франция Никола Саркози, така че смени вота си на Катар. Това беше, защото Саркози проучваше възможността да сключи редица доходоносни сделки с Катар. - казва Хейди.

 Блатер пък допълва, че Платини е "загубил куража си", когато се качил на 11-тия етаж.

 "Той беше президент на УЕФА по онова време и ми сподели, че е казал на неговата делегация да гласува за Катар. Ето ти четири гласа. Беше невъзможно САЩ да спечели. Платини изведнъж бе загубил куража си. Той трябваше да каже на Саркози: "Не, ще направим нещо добро за света, а не само за държавата.", но не го направи. Това е най-голямото поражание в кариерата ми във ФИФА."

 Разбира се, Мишел Платини отрича да е бил притискан от Саркози да дава вота си за Световното първенство за Катар...


Материал на Eurosport


Гласували: 5, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Единствената страна в света без национален отбор
Ето какво каза Златко Далич за бойкота си
Меси откри резултата във финала (видео)
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Неймар порази Хърватия с магическо попадение (видео)
Заместникът на Роналдо порази Швейцария (видео)
Меси порази и Австралия (видео)
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Коста Рика порази Германия, какво се случва? (видео)
Луис Чавес вкара един от головете на турнира за Мексико (видео)
Португалия откри резултата срещу Уругвай (видео)
Нереално! Иран удари двете греди за 10 секунди (видео)
Ричарлисон вкара по "бразилски" (видео)
Шеметна Саудитска Арабия порази Аржентина с този гол за 2:1 (видео)
Сака удвои головата сметка на Англия за СП22 (видео)
10-те контузени звезди, които пропускат Световното
Никога не казвай никога - изумителната история на един ветеран
10 звезди, които не се класираха за Световното първенство
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010