ФК Бургас с престижно второ място на силен международен турнир

Представителният отбор на Вамбос Бургас – ФК Бургас, се поздрави със сребърните медали в единадесетото издание на Балканската Купа. 24 отбора се включиха в надпреварата, която се проведе в Несебър на 25 и 26 юни. Сред участниците бяха топ отбори от България, Сърбия и Румъния.

Жребият изпрати бургазлии  в Група Б с отборите на FC Pacurari от Яш, Румъния, TSS Timisoara от Тимишоара, Румъния и ФК ВС от София.

ФК Бургас започна участието си със загуба от FC Pacurari с 0:1, които са шампиони на град Яш, Румъния, а в отбора им личаха имена на състезатели, участвали на национално ниво в румънския футзал.

Много драматичен се оказа вторият мач на ФК Бургас, където те срещнаха друг румънски отбор. През почти цялото игрово време резултатът бе нулев, като с огромна заслуга за това бяха стълбовете в защитата на Бургас Васил Добрев и Стоян Калпаклиев, а вратарят Александър Койчев отказа румънските нападатели с великолепни спасявания.  В последните 2 минути на двубоя българските футболисти нанесоха своя удар. Росен Павлов изведе ФК Бургас напред в резултата, а в последните секунди на мача Даниел Атанасов донесе победата с 2:0.

Третият мач от Група Б не се състоя, поради неявяване на съперника за срещата ФК ВС. Така ФК Бургас се класира на второ място в Група Б с актив от 6 точки и голова разлика 5:1 и продължи напред към осминафиналите.

Там за съперник на ФК Бургас бе отреден тима на АФК Пожарникарите от град Тетевен. Кратка справка показва, че отборът на Пожарникарите е многократен участник в първенства и турнири по мини футбол, шампион в наскоро провел се турнир в град Угърчин, Ловешко, и участник в Шампионска Лига БАМФ , а в редиците им личеше името на известния футболист Борислав Балджийски, минал през отборите на Левски, Славия, Черно Море, Дунав и др.

Сериозната визитка на съперника не уплаши по никакъв начин бургазлии, като след първото полувреме резултатът бе 2:0 в тяхна полза с две попадения на Васил Добрев. През второто полувреме Стоян Калпаклиев направи резултата класически в полза на ФК Бургас. Пет минути преди края АФК Пожарникарите намали на 3:1, но в края на мача Росен Павлов напомни за себе си, като премина дриблирайки през трима от съперниковите играчи, преодоля вратаря и на празна врата вкара за крайното 4:1 в полза на ФК Бургас.

На четвъртфиналите трети румънски съперник очакваше бургазлии. Това бе FC Clebucet от румънския град Клуж – Напока. Въпреки тежкото време българските футболисти изнесоха лекция на съперника и напълно закономерно победиха с 3:1. Два гола отбеляза Радослав Костадинов, а един добави Виктор Кунев.

Поредната победа и класирането на полуфинали означаваше, че ФК Бургас е единственият представител на България сред четирите най–добри отбора на Балканската Купа.

Там отборът от Бургас срещна познат съперник - TSS Timisoara, който бе победен с 2:0 в груповата фаза. Както и в първата среща, двата отбора си спретнаха истинско дерби, като победителят се определи в последните минути на двубоя. С гол в 25-ата минута Стоян Калпаклиев хвърли в екстаз целият отбор на Бургас, както и зрителите, които бяха дошли да наблюдяват турнира. Нямащ какво да губи повече, съперникът се хвърли в постоянни атаки, но изнесалите великолепни мачове Васил Добрев, Стоян Калпаклиев, Димитър Стоилов и Александър Койчев се оказаха постоянна преграда пред нападателите на отбора от Румъния. Секунди преди края Росен Павлов с впечатляващ гол от собственото си наказателно поле наказа отбора от Тимишоара и донесе победата на ФК Бургас с 2:0.

Това означаваше само едно - финал за бургаския отбор. В решаващия двубой на единадесетото изадание на Балканската купа сили премериха FC Stranieri от град Констанца, Румъния, и ФК Бургас. Двата отбора изиграха интригуващ мач, в който имаше имаше всичко, което може да се види във футбола. Шампион стана отборът на Stranieri, който спечели с 3:0. Въпреки това българите до последно показаха непримирим дух и характер и обраха овациите на всички присъстващи на финалния сблъсък.

Още един повод за гордост е наградата за най–добър вратар в турнира, която бе връчена на Александър Койчев от ФК Бургас.

Извоюваното престижно второ място на силния международен турнир, който събра отбори от България, Сърбия и Румъния показва, че аматьорският футбол в България и в частност Бургас е на много високо ниво и че поне в тази разновидност на играта у нас можем да разчитаме на успехи

Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Меси порази Троа със страхотен шут (видео)
Революционните промени за сезон 2023-24 в Еерсте Дивизие
Най-комичните голове за 2021/2022
Новата генерация: Дарвин Нунес
Неизвестните голмайстори по света
Семейството на "гражданите" порасна с още един отбор
Рафа Силва с гол достоен за трофея "Пушкаш"? (видео)
Името "Стоичков" отново отекна в Испания с рекорд (видео)
ФК Версай 78 – аматьорите от кралските градини, които изживяват магията на купата
Лудост: вратар спаси дупза и три следващи удара в рамките на 10 секунди (видео)
Спорният гол на Боро срещу Манчестър Юнайтед (видео)
Голът на Билбао, който извхърли Реал Мадрид от Купата в 89' мин. (видео)