Неизвестните голмайстори по света

Неизвестните голмайстори по света

 Колкото и важен да е всеки един футболист в даден отбор, най-много се ценят резултатните нападатели. Те винаги са в светлината на прожекторите, а имената им неизменно са в заглавията на таблоидите. По света обаче има много голмайстори, на които не се обръща внимание, най-вече защото се подвизават в неизвестни отбори извън Европа. Днес ще ви запознаем с някои от най-резултатните нападатели, за които никой не говори.

Багдад Бунеджа (233 попадения)

 Алжирският нападател започва своята кариера в местния ФК Оран, където оставя следа още като 20-годишен младеж. За 2 години като професионалист Бунеджа реализира впечатляващите 69 гола в рамките на 46 срещи. Бързо е привлечен от тогава все още елитния УСM Ел Харач, но там честотата на попаденията му значително спада и 2 години по-късно осъществява трансфер в тунизийкия Етоал ду Сахел, където формата му се подобрява, но пикът на кариерата му е с цветовете на Ал Сад СК, където играе и в момента. Багдад Бунеджа съвсем спокойно може да се нарича легенда на катарския тим, в който негов мениджър бе Шави, най-малко заради факта, че има 163 гола в същия брой официални двубои. Съвсем логично, този убийствен голов нюх му носи редица международни признания – през 2018 г. получава наградата за Международната федерация по футболна история и статистика (IFFHS) с 58 гола за календарната година, изпреварвайки Лионел Меси и Кристиано Роналдо. Откакто е част от Ал Сад, Бунеджа няма сезон, в който да е отбелязал по-малко от 24 попадения във всички турнири. Въпреки това най-голямата му гордост са головете с националния екип на Алжир, и по-точно попадението във вратата на Сенегал във финала за Купата на африканските нации през 2019 година. Този гол се оказва единствен в зрелищния двубой и той донася втората титла от турнира за Алжир.

 Багдад Бунеджа все още е на 30 години и ако има футболно дълголетие, със сигурност ще може да добави още много попадения към тези, които в момента има в професионалния футбол – 233.

Джонатан Сориано (273 попадения)

 По всяка вероятност Сориано е най-популярният играч в тази класация. Испанецът е продукт на школата на Еспаньол, но така и не успява да пробие дълготрайно в каталунския тим. След няколко неуспешни трансфери в страната се озовава в градския съперник Барселона, където води атаката на Б отбора. Още в първия сезон реализира 18 попадения в младежкото първенство, а година по-късно вкарва цели 32 гола в Ла Лига 2. Все пак за него се оказва невъзможно да си проправи път в първия отбор при конкуренцията на Лео Меси, Давид Вия, Алексис Санчес, Педро и дори нереализирания талант Кристиан Тело. Липсата на реална възможност за място в мъжкия състав на „блаугранас“ го оставя с един единствен ход – трансфер в Ред Бул (Залцбург). В Австрия Сориано оставя огромна следа с белия екип, като успява да отбележи главозамайващите 172 попадения за едва 202 мача. Ако погледнем конкретните минути, в които е бил на терена (16 535), стигаме до заключението, че испанският стрелец е вкарвал на всеки 96 минути за Ред Бул. Многобройните попадения му печелят 4 титли и още толкова купи на страната.

 Една от най-любопитните истории от 5-годишния му престой в Австрия е свързана с раждането на неговата дъщеря. То съвпада с дербито между Ред Бул и Волфсбергер АК и макар първоначално Сориано да попада в разширения състав на „червените бикове“, той не успява да стигне за първото полувреме. През втората част обаче съумява да влезе в игра и да отбележи цели 3 попадения в рамките на 45 минути.

 Когато е на 32 години решава да отвори нова страница във футболната си кариера, като акостира в Китай със столичния Пекин Гуан. Макар и да приключва краткия си престой там с 25 гола, е видно, че вече се намира в залеза на своята кариера. През 2021 година официално окачва футболните бутонки с 273 попадения зад гърба си.

Абдеразак Хамдалах (240 попадения)

„Палачът“, както е прякорът на мароканския нападател, напълно оправдава своето прозвище. Хамдалах сравнително често сменя отборите, но в нито един не е разочаровал феновете. Кариерата му започва в местния Олимпик Сафи, а след 55 мача и 30 гола се озовава в Европа с екипа на норвежкия Олесун. Там остава само за година, в която се отчита с 15 попадения, а след това потегля към Китай, за да изкара същия период от време като играч на Гуанджоу Фули. 32 двубоя и 25 гола по-късно Хамдалах се отправя към Катар, където успеваемостта му пред противниковите врати с цветовете на Ел Джаиш не спира. През 2017 година мароканският нападател трайно се установява в Саудитска Арабия, но това не му пречи да сменя клубове регулярно – първо Ал-Раян, впоследствие Ал-Насър, а към днешна дата Ал-Итихад. В Ал-Насър головият потенциал на Хамдалах се разгръща в пълна степен – той изумява цялата футболна общественост със своите 112 попадения в рамките на едва 108 мача, като това означава, че той реализира веднъж на всеки 82 минути.

 Тази убийствена ефективност му печели международни отличия. Със своите 57 попадения във всички турнири мароканецът е удостоен с отличието за най-резултатен играч в света от Международната федерация по футболна история и статистика (IFFHS) за календарната 2019 година. Освен многобройните индивидуални награди и 3-те клубни трофея, Хамдалах държи немалко рекорди в Саудитска Арабия, като всеки един от тях е свързан с головия му инстинкт.

 Абдеразак Хамдалах все още е на 31-годишна възраст и е далеч от прекратяване на кариерата. На този етап „Палачът“ има общо 240 попадения в професионалния футбол.

Глен Фъргюсън (311 попадения)

 Несъмнено Глен Фъргюсън е легенда на северноирландското първенство. Роденият в Белфаст нападател започва кариерата си във ФК Ардс, където не впечатлява особено със своите 13 попадения за 52 двубоя. През 1990 година е трансфериран в Гленавън и за 8 години се превръща в клубна легенда с 204 срещи и 99 гола. Дори този период от кариерата му обаче не е върхов, тъй като 11-годишният му престой в Линфийлд е белязан от много попадения и отличия. В рамките на 320 мача Фъргюсън се отчита със 175 гола, които му носят общо 21 клубни трофея, като 6 от тях са титли от северноирландския елит. И тъй като Глен така и не успява да се наложи в националния отбор на Северна Ирландия, той завършва кариерата си с 311 попадения сред професионалистите, отбелязани само на клубно ниво.

Виктор Уго Антело (371 попадения)

 Стигаме и до най-резултатния футболист в историята на боливийското първенство. Виктор Уго Антело е посветил цялата си кариера на родното първенство, с изключение на 1 година, прекарана в Япония. Развитието му започва в академията на Универсидад, а още в първия си професионален клуб – Ориенте Петролеро, придобива легендарен статут, тъй като за период от 5 сезона отбелязва цели 144 попадения. След това Антело дълго странства из всевъзможни отбори в страната, но почти винаги оправдава очакванията. Когато е на 32 години и изглежда сякаш кариерата му е пред своя край, той изумява всички с екипа на Клуб Блуминг, където само за 123 срещи нанизва 106 гола. Въпреки многобройните попадения Антело така и не получава шанс да е редовен титуляр в националния отбор на Боливия и записва едва 11 участия за страната си, в които се разписва 2 пъти. Така общият брой голове на боливийския нападател на професионално ниво е 371.

Тулио Маравиля (411 попадения)

 Дори Валери Божинов изглежда като лоялен футболист в сравнение с футболния номад Тулио Маравиля. „Чудото Тулио“, какъвто е прякорът на бразилеца, прави първите си футболни стъпки в Голас, където се разписва 48 пъти в рамките на 88 срещи. Този голов инстинкт му носи мечтан трансфер в Европа, но престоят му в швейцарския Сион е крайно разочароващ. Това предопределя завръщането му в Бразилия, където е основен голмайстор на клубове като Ботафого, Коринтианс, Флуминезе, Вила Нова и много други. Дълголетният нападател играе до впечатляващата 50-годишна възраст, а в огромната си визитка може да включи 38 трансфера, 594 официални мача и завидните 398 гола. Добавяйки и 13-те попадения от 15-те му мача с националната фланелка на Бразилия, можем да обобщим, че Тулио Маравиля има респектиращите 411 гола в професионалния футбол.

Рафаел Леа'и (77 попадения)

 Рафаел Леа'и е една зараждаща се легенда в своята страна, макар и да е едва на 18 години. Нападателят е роден в столицата на Соломоновите острови – Хониара, и несъмнено е един от най-талантливите играчи, които страната е виждала. Леа'и започва да спортува професионално на 12-годишна възраст, но вместо да тренира футбол, младежът е записан на футзал. Уменията му веднага са забелязани и по всичко личи, че е далеч по-добър от връстниците си. По тази причина още през 2017 година е извикан да представлява родината си в Младежкото футболно първенство на Океания до 17 години. Въпреки че е само 14-годишен, Рафаел несъмнено е най-добрият играч в надпреварата – печели голмайсторския приз с 8 попадения, както и наградата за Играч на турнира.

 Съвсем логично след тези изяви Леа'и е трайно пренасочен към професионалния футбол и през 2018 година дебютира в елита на Соломоновите острови с екипа на Марист. В първия си сезон тийнейджърът реализира 4 попадения в 6 мача, а след края му получи възможност да играе в академията на новозеландския Уелингтън Финикс срещу спортна стипендия. Там той също не разочарова, тъй като приключи кампанията с най-много попадения за отбора – 15. Все пак Леа'и се завърна в родината си, и по-точно като играч на Хендерсън Ийлс, където направи истински фурор. За едва 24 двубоя централният нападател има внушителните 69 гола в соломонското първенство (гол на всеки 31 минути). На 17. март 2022 година младокът записа дебютното си участие в мъжкия национален отбор на Соломоновите острови, а към днешна дата вече има 4 попадения и 1 асистенция от 4 срещи.

 Факт е, че Леа'и не играе футбол на най-високо ниво, но той е едва 18-годишен, а вече има цели 77 попадения на професионално ниво и ще бъде безкрайно любопитно да проследим как ще се развие неговата обещаваща кариера.


Гласували: 9, рейтинг: 4.8

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Футбол без засади? Моделът на Ван Бастен
Уилям Стил: От Football Manager до хит във Франция
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Меси порази Троа със страхотен шут (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Революционните промени за сезон 2023-24 в Еерсте Дивизие
Най-комичните голове за 2021/2022
Новата генерация: Дарвин Нунес
Семейството на "гражданите" порасна с още един отбор
Рафа Силва с гол достоен за трофея "Пушкаш"? (видео)
Името "Стоичков" отново отекна в Испания с рекорд (видео)
ФК Версай 78 – аматьорите от кралските градини, които изживяват магията на купата
Лудост: вратар спаси дупза и три следващи удара в рамките на 10 секунди (видео)
Спорният гол на Боро срещу Манчестър Юнайтед (видео)
Голът на Билбао, който извхърли Реал Мадрид от Купата в 89' мин. (видео)
Роберто Карлос се завръща в игра
Как неслонимият Дънди щурмува собствената си футболна гибел
Дарби спечели точката с драматичен гол в 96-ата минута (видео)
Анди Керъл вкара два кандидата за "Гол на сезона", отмениха и двата (видео)