Футбол на олимпийски игри? Що е то? За повечето българи това не представлява никакъв интерес. Поглеждайки обаче към историята на тази игра по време на летни олимпийски игри липсата на интерес не е аргументирана. Най-високото класиране на българския национален отбор по футбол се случва именно на лятната олимпиада през 1968г. в Мексико, когато „лъвовете“ ни се окичват със сребърните медали. В този ред на мисли – нека видим що е то!
Многократно сме си боравили със статистиката, показвайки на нашите читатели, че именно футболът е най-гледаният спорт в световен мащаб! Повече от 3.5 милиарда души определят себе си за фенове на играта, като световното първенство в Русия отчита рекорден брой гледаемост и се превръща в третото най-гледано събитие след олимпийските игри в Рио и в Лондон. Финалът на същото това първенство е следен на живо от 1.12 милиарда души. Тези цифри ясно ни показват, че футболът е не просто поредния спорт, а най-популярният такъв.
Странно. Хем милиарди гледат олимпийски игри, хем милиарди гледат футбол. Но се оказва, че футболът на олимпийски игри не е популярен. Ако се задълбаем в темата, получаваме обяснение за този факт. Причините, макар и не докрай, са сходни с планирането на друг голям спорт – бокса. За да се избегне конкуренцията със световното първенство по футбол, ФИФА прави всичко възможно да ограничи участието на професионални играчи в турнира на олимпиадата. Отборите имат право да изпращат повиквателни единствено на футболисти, които са на възраст под 23 години. Все пак всеки отбор може да направи изключение и да повика до трима футболисти над тази възраст. Такъв е случаят с Дани Алвеш в отбора на Бразилия, който ще се яви на олимпийския турнир в Токио съвсем скоро.
Поглеждайки съставите на големите фаворити в световния футбол веднага забелязваме, че това въобще не са най-изявените футболисти на различните държави. Да вземем за пример състава на световния шампион Франция, който може да видите на снимката. Доста непознати имена, нали? Все пак неприятният за феновете на ЦСКА (София) Андре-Пиер Жиняк ще поведе атаката на „петлите“. Точно така изглеждат съставите на повечето фаворити в световния футбол.
От време на време обаче има изключения. Едно такова изключение е съставът на Бразилия от миналите олимпийски игри. Това бе и причината „селесао“ да спечели последното издание, което се проведе в Рио. Дори и в непълен състав, наличието на Неймар и Габриел Жезус в нападението на отбора донесе така желаните златни медали.
Какво ни чака на настоящите игри в Токио? Или японска, или испанска доминация. По традиция домакинът почти винаги се представя добре в турнира, а „самураите“ са подготвили в редиците си полузащитникът на Реал Мадрид Такефуса Кубо, както и защитника на „Сампдория“ – Мая Йошида.
Японският национален отбор по футбол не трябва да бъде подценяван, тъй като освен домакинското предимство, в главите на футболистите се таи горчивият спомен от отпадането от световното първенство през 2018 година. Тогава азиатците поведоха с 2:0 полуфиналиста Белгия и загубиха мача в добавеното време след гол на Насер Шадли за 2:3.
Защо обаче споменахме и Испания? Изненадващо или не, „Ла Фурия“ включва в олимпийския си състав цели шестима играчи от Евро 20‘. Сред избраниците на Луис де ла Фуенте са невероятно представилия се на европейското първенство Педри, както и Ерик Гарсия, Дани Олмо, Унай Симон, Пау Торес и Микел Оярзабал. Освен тях Марко Асенсио и Дани Себайос ще допълнят редиците на испанците(9).
Чака ни интересен олимпийски турнир. А още по-хубавата новина е, че за разлика от миналите игри в Рио, този път стартовите часове на мачовете няма да са посред нощите, а точно обратното. Първото ви кафе за деня може да бъде съпътствано от футболен мач между Бразилия и Кот д’Ивоар. Разбира се това може да свали и бирената граница, но това вече е ваш личен избор. Всички часове на мачовете, както и пълния график, можете да видите тук.
Но е време и да се фокусираме върху причината за тази статия. Българският национален отбор по футбол. Каква е причината нашите момчета до 23 години да не участват на футболния турнир на олимпийските игри в Токио?
Oсвен домакина Япония, 15 други отбора от шест различни континентални конфедерации се класират за турнира. Квотите за европейски отбори отново са най-много – 4 на брой. Сигурно сте забелязали присъствието на Румъния в компанията на колосите Франция, Германия и Испания. Причината е, че това са четирите полу-финалистита от европейското първенство до 21 години, което се проведе през 2019 година в Италия и Сан Марино и бе спечелено от Испания. Именно на този принцип се разпределят квотите и в останалите континенти.
Правилата невинаги са били такива. Чак след 1992 година се въвежда правилото за възрастовата граница. По-интересното обаче е, че до 1984 година в турнира са се състезавали само аматьори и допусканите отбори са били доста повече. Какво се състои в думата “аматьор” във футболно отношение?
С разпространението на професионалния футбол, качеството между световното първенство и олимпийския турнир започва да се различава с просто око. Държавите, които печелят най-много от тази разлика са тези от Източна Европа или по-просто казано от бившия Съветски блок, тъй като всички спортисти в тези държави са били спонсорирани от държавата и техният статут не е бил професионален. Такъв е и българският случай. Всички олимпийски турнири между 1948-а и 1992-ра са доминирани от Съветския съюз и “колониалните” му държави. Цели 23 от общо 28 медала са спечелени от държави от Източна Европа в периода между 1948-а и 1980-а година. Това е било и времето за българския национален отбор. През 1956-а година в Мелбърн първите олимпийски медали във футбола за България вече са факт, а техният цвят е бронзов!
Само 12 години по-късно, през 1968-а в Мексико Петър Жеков и компания се окичват със среброто! Треньорът Георги Берков и неговата чета губят финала от Унгария с 4:1. Дори и резултатът да звучи разгромно, трябва да се отбележи, че „трикольорите“ повеждат в резултата след гол на Меци Веселинов, но обратът за унгарците идва след показването на цели три червени картона от аржентинския съдия Диего де Лео. Изгонени са голмайсторът Веселинов, както и Кирил Ивков и Начко Михайлов. А по това време унгарският национален отбор е истинско страшилище на футболната сцена!
Освен двете отличия, отборът ни участва още 3 пъти (през 1924, 1952 и 1960), но отпада в груповата фаза на игрите.
Все пак и България може да се похвали с нещо на предстоящите олимпийски игри. И не говорим за борба, нито за гимнастика. От 1992 година насам, за пръв път България ще има футболен съдия на олимпийски игри. Сигурно се досещате кой е той. Разбира се, че става дума за Георги Кабаков. Българският арбитър бе в ролята на четвърти съдия на изминалото Евро 20′.
Теодор Георгиев е гост автор от ritnitop.bg
Посетете сайта им за още проницателни материали за българския футбол!
Оригиналния материал може да прочетете тук
With thanks! Terrific information! custom research paper writing service ico white paper writing service college paper service purdue owl paper writing service
Отговори 0 0