В последните 20-тина години стана традиция всяко едно Световно първенство да бъде предшествано от турнир, нарачен Купата на Конфедерациите. Той служеше като загрявка за Мондиала и противопоставяше първенците от всички континенти, както и световния шампион, а мястото му на провеждане бе по стадионите на домакина на идната световна надпревара.
Чудите се защо говорим в минало време ли? На заседание на ФИФА на 15 март 2019г. е взето решението Купата на Конфедерациите да бъде закрита. Причините за това оставят неясни, но следващата идея на Световната футболна централа е още по-любопитна. ФИФА решава да замени турнира с уголемена версия на Световното клубно първенство, която ще се провежда веднъж на 4 години или преди всеки Мондиал.
Тоест, решението на Инфантино и компания е да отмени надпревара, в която се състезават национални отбори и на нейно място да постави вече съществуващ клубен турнир, но да увеличи участниците от 7 на 24. Може и да ви се струва абсурдно, но този ход на ФИФА е добре премислен и след малко ще видите защо.
Вместо да се провежда през декември, Световното клубно първенство е изместено за през лятото, когато няма да притеснява провеждането на местните шампионати и ще може да се играе в продължение на 15-20 дни. Новата идея е приета добре от изпълнителния директор на Байерн Мюнхен Карл-Хайнц Румениге:
"Смятам, че ФИФА с право решиха да прекроят турнира. Той беше доста безинтересен в стария си формат. Времето на провеждането му преди Коледа също бе проблем. Икономически, Световното клубно първенство не бе притегателна цел за европейските клубове в настоящата си форма."
Какво има предвид Румениге?
Всеки от участниците в новосформираната надпревара ще получи по 50 милиона долара, а победителят ще бъде награден с внушителните 115 милиона долара. Вече започва да ви става малко по-ясно, нали? Самият Румениге добре си дава сметка, че и в тази надпревара европейските клубове ще доминират безжалостно, което означава, че въпросните 115 милиона ще влизат в касите на добре познатите ни грандове от Стария континент.
Само за сравнение, световният шампион от последния Мондиал Франция прибра рекорден награден фонд от 35 милиона долара. Другият финалист Хърватска пък получи тлъст чек за 25 милиона. Та дори победителят в Шампионската лига за сезон 2019/20 бе награден с някакви си 19 милиона евро!
Всички тези цифри обаче бледнеят пред 115-те милиона, които ще прибере отборът, който спечели първото издание на новото Световно клубно първенство. Плановете за неговото провеждане обаче бяха осуетени, тъй като според графика на ФИФА, то трябваше да се състои през лятото на 2021г. в Китай. Пандемията от коронавирус няма да позволи това да се случи, тъй като някои от международните клубни турнири бяха прекратени.
Кои обаче са 24-те участници?
По стара традиция, конфедерациите УЕФА и КОНМЕБОЛ получават по най-много участници. Европа ще може да изпрати на новия турнир цели 8 клуба, а Южна Америка - 6. Северна Америка и Африка ще участват с по 3 отбора, а зона Азия ще има 3 или 4. Зона Океания ще има потенциално 1 представител, който ще играе бараж с един от зона Азия.
Това важи за турнира през 2021г., който за сега е отменен за неопределено време. Иначе за него имаше един-единствен сигурен участник - иранския Персеполис, който се класира за финала на Азиатската Шампионска лига. Неговият опонент обаче ще стане известен чак през декември, тъй като турнирът е разделен на 2 зони, а в източната зона все още не са се изиграли дори четвъртфиналите.
От зона УЕФА ще вземат участие последните 4 победители от Шампионската лига и 4-те носителя на трофея от Лига Европа за последните 4 сезона. Поглеждайки другите зони, същото ще важи и там - ще се канят за участие шампионите на местните континентални първенства - Копа Либертадорес, Африканската Шампионска лига и т.н.
Дали Световно клубно първенство с 24 отбора ще бъде добра идея? Явно ще почакаме поне 2 години, за да разберем, тъй като все още не се знае за кога ще бъде насрочен турнирът, който трябваше да се проведе през 2021г. Все още няма индикации и потенциални дати. Силно се надяваме поредната финансово бомбастична идея на ФИФА да е успешна не само за портфейлите на клубовете, но и да е интересна за негово величество - зрителя.
Прочетете също:
Играчи, захванали се с интересен бизнес след края на кариерата си
Какво се случи със звездите на Монако от 2004г?
Барселона - Атлетико Мадрид: най-лудия мач в историята?
Некоронясаните непобедени - отборите с 0 поражения, които не станаха шампиони
Най-големите бисери във футбола (част 1)
Good way of describing, and nice piece of writing to get information regarding my presentation focus, which i am going to convey in school. voetbaltenue
Отговори 0 0