С този материал мисля да разнообразя малко и да ви споделя и разкажа за някой интересни и любопитни факти, свързани с любимата ни игра в дните на чакане преди да започнат битките на континенталните първенства в Европа и Южна Америка.
Знаете ли, че например първият баскетболен мач е бил изигран с футболна топка? Историята е следната: в началото на декември 1891 година канадецът Джеймс Нейсмит, преподавател по физическо възпитание в училище на ИМКА (днес Спрингфийлдски колеж) в Спрингфийлд, Масачузетс, се опитва да създаде занимания за учениците си през дъждовен ден. Той търси активна игра на закрито, която да ги занимава и да поддържа физическата им форма през продължителните зими на Нова Англия.
След като отхвърля няколко други възможности като прекалено груби или неподходящи за затворено помещение, той описва основните правила и заковава кош за праскови на височина 10 фута. За разлика от днешните баскетболни кошове, първият кош на Нейсмит не е с пробито дъно и топката трябва да се вади от него след всяка точка. Впоследствие, за да не се качват играчите по стълба за изваждане на топката, дъното на коша е пробито, така че топката да се вади с дълга пръчка, като първоначално баскетболът се играе с футболна топка. Първите топки, специално предназначени за баскетбол, са кафяви, а обичайната днес оранжева топка е въведена едва в края на 50-те години от Тони Хинкъл, който иска да направи топката по-добре видима както за играчите, така и за публиката.
А знаете ли, че Първият футболен клуб е английският Шефилд ФК, който е основан през 1857г. Футболен клуб Шефилд е английски футболен клуб от Шефилд, Южен Йоркшир, въпреки че сега е базиран в Дронфийлд, Дербишир. В момента те се състезават в Северна Висша лига Дивизия 1 Югоизток.
Основан през октомври 1857 г., клубът е признат от FIFA като най-стария съществуващ клуб, който все още играе футбол в света. Първоначално Шефилд ФК играе игри съгласно правилата на Шефилд и приема официално новите правила на ФА едва през 1878 година. Този клуб няма общо със сега популярните Шефилд Юнайтед и Шефилд Уензди.
Можете ли да повярвате, че бебе на година и 8 месеца е най – младият професионален футболист? Става въпрос за Брайс Брайтс, с когото от Расинг Боксберг са се свързали и подписали договор през 2013 година. Белгийският клуб тогава обявява, че е договорил сделка с родителите на малкото дете, родено в Генк, което все още не могло да каже думата "топка", но ще тренира с отбор за деца под пет години, допълва още официалната информация, разгласена от клуба.
Треньорът на детския отбор коментира това събитие с думите: „Рядко виждате това. За възрастта си той контролира топката и удря по невероятен начин." Не намерих информация как се развива понастоящем кариерата на мъника, но не бих се изненадал ако успее, тъй като белгийската школа има традиция в изкарването на таланти.
Байерн Мюнхен е единственият отбор, в чиuто редици има играчи на финали на световните първенства в 10 поредни Mондиала от 1982 година до 2018 година. В шампионатите в Испания (1982), Мексико (1986), Италия (1990), Япония и Южна Корея (2002) и Бразилия (2014) Германия беше участник на финала, като в Бундестима обезателно има футболисти от „баварците“.
В САЩ 94‘ Жоржиньо от Бразилия, Бишенте Лизаразу играе при първата титла на Франция през 1998г., Вили Саньол от Франция през 2006г. и Ариен Робен за Холандия през 2010г. са стартирали за своите национални отбори. През 2018 Корентен Толисо пък влезе като резерва при победата на Франция над Хърватия.
Възможно ли е футболист да е играл в два мача за един ден? Марк Хюз участва в два мача за един ден през 1987г. Той тъкмо подписва с Байерн и в същото време има мач с Уелс срещу Чехословакия в Прага за квалификации за европейско първенство. Ули Хьонес е вечерял с Хюз, когато го е попитал по кое време е мачът му с Уелс.
Хюз отговаря, че ангажиментът му е през деня, а това накарало немеца да го убеди, че може да участва и в мача на Байерн по–късно вечерта. Така и става! Хьонес е изгледал целия мач на Уелс на живо, след което, заедно с Марк Хюз, директно пътуват за Германия, където уелсецът се включва в началото на второто полувреме в състава на "баварците" срещу Гладбах, а Байерн в последствие печелят мача.
Късмет или нещо друго пък е в основата един футболист да играе на четири световни първенства без да е изиграл НИТО ЕДИН МАЧ от квалификационните кръгове. Джузепе Бергоми е играл в 4 мондиала, но не е взел участие в НИТО ЕДНА световна квалификация. Бившият италиански защитник е млад 18-годишен тийнейджър, когато изненадващо е повикан за националния отбор през 1982г, след което отборът се класира като носител на купата за следващото световно.
По–късно Италия са домакини и пак влизат директно в турнира, а през 1998г., когато той е на 34г., бива изненадващо повикан за националния в последния момент отново.
Любимец 13 ! Любимец 13!
За разлика от популярния и обичан наш филм (ако не сте го гледали, поправете грешката си!), тази история е истина. Сръбски братя близнаци правят немския ФК Кьолн за срам през далечната 1965г. Тогава "козлите" са в шах – капитанът и звезда на отбора Ханс Шефер прекратява кариерата си, някой трябва да го замени.
Търси се нужният човек в цяла Европа и той е открит – в Югославия. Нападателят се казва Сърджан Чепинац, идва на проби и оставя невероятно впечатление. Другите водещи футболисти (Тилен, Льор, Оверат, Мюлер) са притеснени от конкуренцията. Договорът е подписан, а трансферът – мълниеносен. През сезона Сърджан тотално разочарова. Слаби тренировки, играе едва 3 мача, вкарва един-единствен гол за Кьолн. Защо?
Отговорът е прост – Чепинац си има брат близнак, който изкарва пробите на роднината си. По-късно Звездан играе успешно в Нюнрберг, за разлика от прехваления си близнак, който остава една от първите трансферни издънки в немския футбол. И да гледате „Любимец 13“... заслужава си!
cheap cialis no prescription The dosage of aztreonam for injection should be adjusted accordingly see DOSAGE AND ADMINISTRATION Renal Impairment in Adult Patients
Отговори 0 0