Ливърпул победи Челси в драматичен двубой и спечели Суперкупата на Европа

Ливърпул спечели четвъртата си Суперкупа на Европа в историята. "Мърсисайдци" победиха Челси след изпълнение на дузпи и триумфираха с отличието на стадион "Водафон Арена" в Истанбул.
Срещата ще остане в историята с това, че за пръв път главният съдия в мач от европейските клубни турнири е от женски пол - французойката Стефани Фрапар.

Началото на двубоя бе тромаво, като първата добра ситуация се отвори пред звездата на "мърсисайдци" Мохамед Салах. Той нахлу в наказателното поле, но ъгълът пред него бе малък и ударът му бе спасен от Кепа. Ливърпул продължи да опитва атаки, но в тези минути Челси се посъвзе и на свой ред погледна към вратата на Адриан. в 21-вата минута Педро бе изпуснат от червената отбрана и от сравнително малък ъгъл той уцели напречната греда. Играчите на Юрген Клоп изглеждаха стаписани, а атаките на лондончани ставаха все по-остри. Новото попълнение Кристиан Пулишич получи хитър пас зад защитата на Ливърпул, но излезлият навреме Адриан успя да улови. В 36-ата минута логичното се случи и Челси откри резултата. Отново Пулишич бе оставен и той с прекрасен пас намери Оливие Жиру непокрит в наказателното поле. Френският стрелец успя да простреля Адриан за 0:1. Броени минути след това Челси вкара втори гол. Тъкмо Пулишич получи пас по крилото и се подигра с отбраната на "мърсисайдци", за да отбележи за 0:2, но попадението бе отменено заради засада с помощта на видеоасистент рефера. Така двата отбора се оттеглиха на почивка при резултат 1:0 за "сините" от Лондон.

В самото начало на втората част Ливърпул стигна до изравнителен гол. Влезлият на почивката Роберто Фирмино бе намерен зад гърба на защитата в наказателното поле и той успя едва да чукне топката към подкрепилия го в атака Садио Мане. За последния остана най-лесното да прати кълбото в опразнената от Кепа Арисабалага врата. Секунди след подновяването на играта шут на Фабиньо мина на сантиметри покрай гредата. Хендерсън също можеше да вкара след далечен удар и рикушет в крака на Емерсон, но топката попадна в ръцете на Кепа. В следващите 20-тина минути двата тима се кротнаха и не успяваха да стигнат до по-опасно положение пред вратата на противника. В 75-ата минута пред Ливърпул се откри златен шанс. След изпълнение на ъглов удар Кепа спаси последователно удари на Салах и Ван Дайк, след което топката се удари в гредата и бе изчистена. Следващите интересни положения бяха пред вратата на "мърсисайдци". На два пъти крилата на Челси навлизаха в наказателното поле на "червените", но първо ударът на Педро бе блокиран, а след това Матип изчисти току пред крака на влезлия като резерва Мейсън Маунт. Младежът все пак отбеляза своя гол в 83-тата минута, но попадението му отново бе отменено заради засада от главния съдия Стефани Фрапар, с което тя си навлече гнева на "сините" играчи. Пет минути преди края пък Мане пропусна да вкара, останал очи в очи с вратаря на Челси. В последствие се оказа, че е била отсъдена нова засада. В последната минута Аспиликуета и Зума си попречиха при изпълненито на един корнер пред вратата на Пуул и ударът на Аспи бе неточен. Така срещата завърши при равенство 1:1 и се наложи да се изиграят продължения.

Точно 5 минути след началото на първото продължение Ливърпул поведе. Роберто Фирмино бе изведен добре отляво и върна топката към непокрития Садио Мане, който с прекрасен удар прати кълбото под гредата. 2:1, а Челси имаха близо 25 минути да отговорят. Добър шанс се откри пред Ейбрахам, но той бе натиснат и не успя да стреля добре. Минута по-късно съдията Фрапар отсъди дузпа за "сините" след фал на вратаря Адриан тъкмо срещу Ейбрахам, въпреки протестите на "мърсисайдци". Застаналият зад топката Жоржиньо хладнокръвно реализира за 2:2 и всичко започна от начало. Двата тима яростно се атакуваха, игнорирайки умората, която се натрупа в краката им. Най-чистото положение се откри пред Тами Ейбрахам, който получи перфектен пас на 5 метра от голлинията, но не успя да насочи кълбото във вратата.
Първото добро положение през второто продължение дойде за Челси. Мейсън Маунт с топовен шут пробва рефлекса на Адриан, а непосредствено след това удар на направилия великолепен мач Педро премина на сантиметри покрай вратата. Отново Маунт бе близо до попадение, но вратарят на Пуул бе на мястото си и спаси. Повече положения нямаше и се стигна до изпълнение на дузпи.
И двата тима отбелязаха първите си 4 наказателни удара и се наложи да стрелят последните изпълнители. За Ливърпул това бе Мохамед Салах, който хладнокръвно реализира, а голямото напрежение падна на плещите на стрелеца на Челси Тами Ейбрахам. Младият нападател се огъна и стреля слабо, като шутът му бе спасен с крак от Адриан.
Така "мърсисайдци" спечелиха първото си отличие за сезона, докато момчетата на Франк Лампард остават едва с една завоювана Суперкупа на Европа. Това се случи през далечната 1998г. когато Челси победи в спор за отличието Реал Мадрид.

Гласували: 3, рейтинг: 5.0