Малком в зенита на нова расистка буря в Русия

Малком в зенита на нова расистка буря в Русия

Нов конфликт на расова основа е на път да разтресе футболна Русия и петърбургския гранд Зенит. Привличането на Малком за 40 милиона евро - изравнен рекорд за трансферна сума в руския футбол, породи бурна реакция от част от ултрасите на руския шампион. Още в първия мач с участието на бразилския тъмнокож играч на Зенит, 22-годишният нападател от Сао Паоло и ръководителите на Зенит бяха провокирани с транспарант разпънат от ултрас фракцията "Ландскрона". Във въпросния домакински мач от четвъртия кръг на руската Премиер лига срещу Краснодар, завършил 1-1, бившият офанзивен ас на Барселона се появи в 71-ата минута, а не след дълго на първите редове на източната трибуна се появи надписа "Благодарим на ръководството за лоялността и традициите."

Въпросният банер идва в отговор на решението на спортния директор Хавиер Рибалта и изпълнителния директор Александър Медведев да продължат непопулярната сред голяма част от ултрасите традиция по привличането на тъмнокожи футболисти в Зенит. Решенията им са в разрез с публикувания от ултрасите на Ландскрона манифест, който индиректно осъжда привличането на латиноамерикански и африкански играчи. Ето какво се гласи в него:

"Ние не сме расисти и за нас липсата на чернокожи играчи е просто важна традиция, акцентираща върху идентичността на клуба и нищо повече.

Ние сме най-северният клуб сред големите европейски градове и никога не сме били мислено свързани с Африка, както и с Южна Америка, Австралия или Океания. Нямаме нищо против населниците на тези и други континенти, но в същото време искаме в клуба играчи, които по дух и отговорност отговарят на ценностите на Зенит.

Не разбираме конкретното деление на концепции сред публиката по тази тема. Защо толкова много хора се възхищават на подхода на "Атлетистите" от Билбао, които се фокусират върху това да играят с футболисти от собствения си регион, а в същото време управлението на нашия клуб е постоянен обект на напрежение и обвинения в расизъм? "

Във въпросната дълга декларация, озаглавена "Селекция 12", подкрепена от други 4 ултрас групи, има и секция, озаглавена "Зенит и черните играчи," в която се подчертава следното:

Оставете ни да бъдем това, което сме

"В допълнение не можем да игнорираме специалния характер на руския шампионат. Страната ни е доминирана от корав и издръжлив футбол по терените, където има още много какво да се желае. През по голямата част нашето първенство се провежда през изключително тежки атмосферни условия. По време на тези условия е доста трудно за техничните играчи, идващи от топлите страни да разкрият докрай своят футболен талант, " се казва още в изявлението.

В него присъстват и 4 приоритети, служещи за отправни точки в развитието на клуба. Първата от тях задължава развитието на млади момчета от петърбургския и ленинградски регион:

"Без особена нужда от допълнителни обяснения, много голяма част от тези момчета са родени и израснали тук. Искаме да виждаме и чуваме повече за техните усилия в градските и регионални първенства, областни надпревари, училищни състезания и аматьорски турнири. Искаме да видим резултата от работата на отдела отговарящ за школоването им във вид, който предполага откриването на нови местни "звезди" и "звезди" в детските и юношески формации.

Изключително нежелателно за нас е да даваме или преотстъпваме играчи, превърнали се в символи на клуба, на традиционните ни врагове: Спартак, ЦСКА и Динамо. Категорично се възпротивяваме и на това играчи от младежкия ни тим да преминават в гореизброените отбори."

Приоритет номер 4 изразява следната ценност:

"Всеки друг континент, освен Европа, по наше мнение , не би трябвало да е приоритет за Зенит. Това не означава непременно, че това е тема табу. Но да летим до Латинска Америка има логика единствено, ако честно и професионално сме изхабили всичките си възможности в това да намерим играчи от нашия регион - Русия и Европа.

Защо ли? Отговорът е елементарен - нямаме мисъл за расизъм или национализъм, а вървим напред единствено с мисълта, че ще изгубим регионалната си идентичност и ще спрем да е свързваме с нея."

Напомняме, че през 2012 година отново запалянковците на Зенит дадоха ход на подобна кампания за това клуба да спре да купува чернокожи или хомосексуални играчи.

И до днес Зенит никога в цялата си история не са подписвали футболен договор с африканския футболист.

Редки, но далеч не и безпроблемни изключения в последните години се правят за бразилски футболисти, какъвто беше случаят и с Хълк, който подписа именно през 2012 година. Снажният халф се оплака години по-късно от расистки нападки в голяма част от мачовете, в които игра в Русия. Въпреки пристигането на Лучано Спалети през 2012 години и ясното му разграничение от установените принципи на феновете, догматичните им вярвания не стихнаха в своя израз по терените. През далечната 2008 година тогавашният наставник Дик Адвокаат също изрази смущението си от острата съпротива на привържениците против подписването с чернокожи играчи.

"Бих бил щастлив да подпиша с всеки, но феновете ни не обичат чернокожите играчи," заяви с огорчение холандският специалист. "Честно казано не разбирам защо те отделят толкова много внимание на цвета на кожата."

През последните години руският клубен футбол поднови расисткото и ксенофобското си отношение. Когато нигерийският нападател Питър Одемвинге напусна Локомотив Москва през 2010 година в посока Уест Бромич Албиън, феновете опънаха транспарант в следващия мач, на който се четеше "Благодарим ви, Уест Бром," който включваше и изображение на банан. През 2014 Яя Туре също стана обект на расистки нападки от трибуните, когато ЦСКА Москва се изправи срещу Манчестър Сити в Шампионската лига. Дори легендарният защитник Роберто Карлош не беше имунизиран срещу замерянията с банани по време на голям брой мачове с екипа на Анжи Махачкала през 2011 година.

Целият текст на манифеста на ултрас фракция "Ландсрона" може да прочетете тук.


Гласували: 2, рейтинг: 3.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Футбол без засади? Моделът на Ван Бастен
Уилям Стил: От Football Manager до хит във Франция
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Меси порази Троа със страхотен шут (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Революционните промени за сезон 2023-24 в Еерсте Дивизие
Най-комичните голове за 2021/2022
Новата генерация: Дарвин Нунес
Неизвестните голмайстори по света
Семейството на "гражданите" порасна с още един отбор
Рафа Силва с гол достоен за трофея "Пушкаш"? (видео)
Името "Стоичков" отново отекна в Испания с рекорд (видео)
ФК Версай 78 – аматьорите от кралските градини, които изживяват магията на купата
Лудост: вратар спаси дупза и три следващи удара в рамките на 10 секунди (видео)
Спорният гол на Боро срещу Манчестър Юнайтед (видео)
Голът на Билбао, който извхърли Реал Мадрид от Купата в 89' мин. (видео)
Роберто Карлос се завръща в игра
Как неслонимият Дънди щурмува собствената си футболна гибел
Дарби спечели точката с драматичен гол в 96-ата минута (видео)