Темата с трансферната политика на немския Борусия Дортмунд е широко обсъждана, когато дойде време за сделки. Жълто-черните си спечелиха славата на отбор, който обича да източва банковите сметки на клубовете, които пазаруват от него, съвсем резонно при това с оглед на качествените играчи, които продава.
Съвсем пресен е примерът с Джейдън Санчо, за когото английският Манчестър Юнайтед ще брои един чувал с пари. Сумата все още не е официално обявена, но се очаква да е от порядъка на 73 милиона паунда, което към днешна дата се равнява на близо 85 милиона евро!
Само за сравнение трябва да отбележим, че Санчо пристигна на "Сигнал Идуна Парк" през 2017г. за няма и 8 милиона евро от младежката формация на Манчестър Сити. Поредният убийствен бизнес на Борусия Дортмунд...
През годините не един и двама играчи са реализирали мултимилионни трансфери в по-големи клубове, след като жълто-черните са ги продали на невероятна печалба. Тук ще разгледаме още няколко такива примера от последното десетилетие.
Шинджи Кагава
Японецът пристигна в Германия като свободен агент от състава на Серезо Осака. Само за 2 години той се превърна в огромна звезда, вкара 29 гола в 79 мача и бе продаден на Манчестър Юнайтед за 16 милиона евро. Не е кой знае какво, но пък отново - Кагава излезе БЕЗПЛАТНО на Борусия.
Илкай Гюндоган
Халфът с турски корени бе привлечен в Дортмунд през 2011г. срещу 5,5 милиона евро от тима на Майнц 05. Когато 5 години по-късно той напусна в посока Манчестър Сити, Борусия взеха за него 27 милиона евро.
Марио Гьотце
Реално бившото Златно момче на немския футбол е продукт на школата на Борусия, така че отново 0 платени евро за него. Когато обаче Байерн Мюнхен пожелаха да го имат в редиците си, те трябваше да се изръсят с цели 37 милиона евро.
Хенрих Мхитарян
Тук Борусия се изръси нетипично много за своите стандарти. За услугите на арменеца бяха платени 27,5 милиона евро, но пък трите му години в клуба бяха доста успешни, така че отново Манчестър Юнайтед се наредиха на опашката за подписа му и го получиха срещу 42 милиона евро.
Пиер-Емерик Обамеянг
Привличането на габонеца в Дортмунд през 2013г. бе леко изненадващо, тъй като той бе голямата звезда на френския Сент-Етиен. Още повече, че Борусия плати едва 13 милиона евро за услугите му. Когато обаче лондонският Арсенал го поиска, трябваше да се изръси с 63,75 милиона евро! Междувременно Обамеянг бе забил 141 гола в 213 мача за немците - брутална статистика!
Кристиан Пулишич
Американският суперталант бе привлечен на доста невръстна възраст от частна американска школа за без пари. Едва 3 сезона по-късно друг английски гигант плати солидна сума, за да вземе Пулишич в състава си. Играчът струваше на Челси крупните 64 милиона евро.
Юлиан Вайгъл
Вероятно този трансфер е останал малко в сянка, но също е доста доходоносен за клуба. Вайгъл пристигна на "Сигнал Идуна Парк" през 2015г. от Мюнхен 1860 срещу 2,5 милиона евро, а през 2019г. бе продаден на португалския Бенфика за 20 милиона.
Матс Хумелс
Макар наскоро Борусия да си откупи Хумелс, той оригинално пристигна в клуба през 2009г. срещу 4,2 милиона евро от Байерн Мюнхен. 7 години по-късно "баварците" решиха да си го откупят, само че това им струваше 35 милиона...
Усман Дембеле
Това е сделката на сделките. През 2016г. Борусия привлякоха една от най-големите млади звезди на Лига 1 Усман Дембеле срещу 15 милиона евро. Едва 1 година по-късно французинът бе спазарен от Барселона за... 135 милиона евро! Това е и най-скъпият изходящ трансфер в историята на немския тим.
Вероятно всеки от вас може да си направи сметката каква е разликата между похарчените и получените суми за конкретните играчи. Ако изключим настоящия трансферен прозорец, то равносметката за Борусия от 2011г. до сега е следната:
Похарчени - 692,12 милиона евро
Получени - 774,77 милиона евро
Доста интересно, нали? Оказва се, че за последните 10 години Борусия е на печалба от едва 82,65 милиона, или доста под 10 милиона евро на сезон. Защо става така ли? Кой е казал, че всички трансфери, които даден клуб рализира, са успешни?
Така както сделките за гореописаните футболисти са наистина бомбастични, съществуват и такива, които спокойно могат да бъдат окачествени като тотален крах. Има и такива играчи, които все още са собственост на клуба, но биват давани под наем година след година, така че пазарната им стойност спада все повече и повече. Освен това има и такива, които напуснаха със свободен трансфер или за мижави суми. Веднага ще дадем и някои конкретни примери за това.
Роберт Левандовски
Едва ли има някой фен на клуба, който да не съжалява, че за услугите на полския стрелец Борусия не получи нито цент. Привлечен срещу 4,75 милиона евро от Лех Познан, вероятно това ще е и рекордно високата сума, платена за Левандовски в цялата му кариера. След като договорът му с жълто-черните изтече, той просто подписа с Байерн Мюнхен. А представете си какви пари можеха да влязат в клубната каса, ако хората в Дортмунд се бяха усетили по-навреме?
Чиро Имобиле
Италианският нападател в момента поставя рекорди в Лацио, но няма как да забравим фиаското му в Борусия. Той бе привлечен срещу 18,5 милиона евро от Торино, когато с екипа на "биковете" стана голмайстор на Серия "А". След 1 неубедителен сезон в Германия, той първо бе даден под наем на Севиля за 3 милиона, а след това и продаден на испанците за още 11.
Андре Шюрле
Бившият немски национал може и да прекрати наскоро кариерата си, но той ще остане в историята като една от най-лошите сделки на Борусия Дортмунд през последното десетилетие. Закупен от Волфсбург за 30 милиона евро през 2016г., той вкара едва 8 гола с жълто-черната фланелка. Бе даван под наем тук и там, преди да се откаже от футбола през 2020г.
Марио Гьотце
Редно е да отбележим, че освен един от най-добрите изходящи трансфери на Борусия, Гьотце е и един от най-лошите входящи такива. След като формата му в Байерн достигна дъното си, той пожела да се върне в Дортмунд. За неговите услуги бяха платени 22 милиона евро. Марио обаче така и не достигна някогашното си ниво, получи редица травми, след което бе оставен да си тръгне без пари.
Себастиан Роде
Взет като ненужен от Байерн срещу 12 милиона евро и след като изпадна дори до дубъла на Борусия бе продаден на Айнтрахт Франкфурт за 4 милиона.
Андрий Ярмоленко
Украинецът може и в момента да блести на Евро 2020, но когато бе закупен от Борусия Дортмунд за 25 милиона евро през 2017г. пропусна да го направи и с жълто-черния екип. Затова бе продаден точно 1 година по-късно на Уест Хям за 20 милиона.
Гонзало Кастро
Взет от Байер Леверкузен за 11 милиона евро и продаден за 5 милиона на Щутгарт няколко сезона по-късно.
Омер Топрак
Купен за 12 милиона евро от Байер Леверкузен и продаден едва за 4 на Вердер Бремен.
Няма да изреждаме всички. В клуба пък продължават да са закупените за солидни суми Матс Хумелс (30,5 милиона), Торган Азар (25,5 милиона), Нико Шулц (25,5 милиона), Юлиан Бранд (25 милиона), Томас Дилейни (20 милиона), Емре Джан (25 милиона), Джуд Белингам (23 милиона), Мануел Аканджи (21,5 милиона) и Марко Ройс (17,1 милиона).
Някои от тях са доста млади и биха могли да бъдат ликвидни за в бъдеще, като Белингам, Аканджи и Азар, но други доиграват кариерите си и е много малко вероятно някога да осъществят отново голям трансфер (Ройс, Хумелс). Отделно от това в клуба се подвизават и младежи, излезли от школата на тима, които също са на скромна футболна възраст и със сигурност в следващите няколко години все повече ще започва да се говори за тях (Джовани Рейна, Юсуфа Мукоко, Ансгар Кнауф). В това число слагаме и пристигналия на свободен трансфер от ПСЖ Дан-Аксел Загаду. Определено пък в следващите месеци или година Ерлинг Холанд ще бъде продаден за колосална сума.
Каквото и от това да се случи, статистиката е ясна - Борусия е на плюс с по около 8,2 милиона евро средно на сезон от трансфери. В настоящите измерения във футбола самият факт, че даден клуб, който може да се причисли към големите, реализира печалби от трансферния пазар, си е наистина удивителен, но същевременно с това и твърденията, че жълто-черните едва ли не тънат в парите, с които са "оскубали" своите купувачи, са доста неточни и преувеличени.