Футболните трансфери са едни от най-любопитните процеси за феновете на играта. Играчите често биват преценявани и съдени спрямо парите, които са стрували на своите тимове, а немалко отбори са пословични с безумното си харчене. В днешния материал ще разгледаме в кои клубове е най-голяма разликата между стойността на трансферите им според футболната обсерватория CIES и реално похарчените пари от клубовете.
8. Рен (+114 млн. евро)
Въпреки че френският тим е всеизвестен с школата си, от която през последните години са излезли играчи като Едуардо Камавинга, Осман Дембеле, Абдулай Докуре, Матис Тел и др., явно Рен не се свени да харчи повече от нужното. През последното десетилетие клубът е осъществил 33 трансфера, за които е платил 369 милиона евро, а същевременно обсерваторията CIES оценява играчите на 255 милиона евро. Така се получава разлика от цели 114 милиона евро, което ги поставя на второ място във френското първенство по този показател.
7. Арсенал (+129 млн. евро)
„Артилеристите“ в момента жънат успехите от работата на Микел Артета, които в голяма степен се дължат на умните трансфери, които испанският специалист финализира. Въпреки това обаче не бяха много отдавна времената, в които много от покупките на Арсенал бяха доста надценени. В рамките на 20 трансферни прозореца клубът е привлякъл 33 футболисти на обща стойност 980 милиона евро. От друга страна, техните покупки са оценени на 851 милиона евро, което е със 129 милиона евро по-малко от реално похарчените пари.
6. Челси (+135 млн. евро)
Другият клуб от Лондон в тази класация е Челси. Под управлението на Роман Абрамович „сините“ спечелиха всички възможни трофеи, но успехът не дойде без сериозна инвестиция. За 10 години мениджърите са поискали от руския бизнесмен цели 1.3 милиарда евро, които са били дадени за общо 36 играчи. Оценката на тези футболисти се равнява на 1.2 милиарда евро, а точната разлика между двете суми е 135 милиона евро.
5. Реал (Мадрид) (+148 млн. евро)
Кралският клуб рядко греши в своите трансфери, но със сигурност не може да се похвали с напълно безпогрешна политика. Попълнения като Лука Модрич (35 млн. евро), Тони Кроос (25 млн. евро), Каземиро (7.5 млн евро), Тибо Куртоа (31 млн. евро), Едуардо Камавинга (31 млн. евро) и др. несъмнено са пример за много разумни ходове на футболния пазар. Същевременно новопристигнали играчи като Асиер Иляраменди (32 млн. евро), Хамес Родригес (75 млн. евро), Мариано Диас (22 млн. евро), Еден Азар (115 млн. евро), Лука Йович (63 млн. евро) и тн неутрализират добре свършената работа. В крайна сметка балансът, погледнато от гледната точка на „белия балет“, е негативен. От юли 2012 година досега в Реал са похарчени 833 милиона евро за едва 19 играчи или със 148 милиона евро повече в сравнение със стойността, дадена от CIES – 685 милиона евро.
4. Астън Вила (+149 млн. евро)
Присъствието на Астън Вила със сигурност е изненадващо в тази класация, имайки предвид, че клубът не харчи много пари за конкретни футболисти. Тук обаче количеството надделява и очевидно е за сметка на качеството. В продължение на последните 10 години Астън Вила е подписал с цели 44 футболисти, в които са инвестирани 577 милиона евро. Тази сума е с почти 150 милиона евро повече, отколкото CIES оценява същите тези играчи – 428 милиона евро.
3. ПСЖ (+162 млн. евро)
Надали е учудващо присъствието на френския хегемон през последните години в топ 3 на тази класация. Собственикът Насър Ал-Келаифи неведнъж е заявявал своите амбиции да направи ПСЖ най-добрия отбор в света, но въпреки сериозните инвестиции това все още не е факт. Сред главозамайващите трансфери на ПСЖ през последното десетилетие са 220-те милиона евро за Неймар, 180-те за Килиан Мбапе и над 60 милиона евро за играчи като Едисон Кавани, Анхел ди Мария и Ашраф Хакими. Крайната сметка показва, че ПСЖ е похарчил малко над 1 милиард евро за 31 играчи на стойност 848 милиона евро. Акуратната разлика в двете суми възлиза на 162 милиона евро.
2. Ювентус (+234 млн. евро)
През последните години трансферите на Ювентус трудно могат да бъдат окачествени като разумни или успешни. С инфлацията на футболния пазар клубът бе принуден да харчи повече от преди, а инвестициите им в големите имена трябваше да са по-обрани. Похарчените пари за трансферите на Гонзало Игуаин (90 млн. евро), Артур Мело (76 млн. евро), Кристиано Роналдо (117 млн. евро), Душан Влахович (82 млн. евро) и др. можеше да са по-малко, за да рефлектират по най-добрия начин съотношението цена – качество. От лятото на 2012 до този момент в тима на „старата госпожа“ са инвестирани над 1 милиард евро в 36 футболисти, а крайната им стойност се равнява на 797 милиона евро, което оформя разлика от 234 милиона евро в ущърб на Ювентус.
1. Манчестър Юнайтед (+238 млн. евро)
Без особена изненада Манчестър Юнайтед се озовава на първото място в класацията. „Червените дяволи“ не просто са похарчили най-много пари от всеки един клуб в света, но и разхищаването на средства е най-осезаемо при тях. Могат да бъдат изброявани десетки грешки на Манчестър Юнайтед на трансферния пазар, особено след напускането на сър Алекс Фъргюсън. Равносметката показва, че клубът е похарчил почти 1.6 милиарда евро, макар и тези 33 футболисти да са оценени на около 1.4 милиарда евро от CIES. Точната сума, която е била пропиляна от „червените дяволи“, е 238 милиона евро.