Една от ентусиазиращите новини около новия сезон в Шампионската лига е завръщането на 7-кратния носител на КЕШ Милан. "Росонерите" най-сетне се добраха до участие в надпреварата след няколкогодишно отсъствие, което ще им донесе сериозни приходи и ще им помогне да се изправят на крака.
Вече доста време Милан привлича не особено именити футболисти за сравнително скромни суми, или пък оглежда свободния пазар за попълнения. В миналото често се е случвало "Дявола" да чупи трансферните рекорди, привличайки някои от най-големите играчи на планетата.
Днес ще погледнем кои са десетте най-скъпи попълнения в историята на тима.
10. Рафаел Леяо
Това е и една от най-скорошните мултимилионни придобивки на тима. Леяо пристигна на "Сан Сиро" през 2019г. за сумата от 29,5 милиона евро, след като изкара един сезон в Лил и заби 8 гола в 24 мача в Лига 1. Визитката на 20-годишното тогава крило изглеждаше впечатляваща. Леяо бе играл за формациите на Португалия до 16, 17, 19, 20 и 21 години, като навсякъде се бе разписвал. За 2 сезона в Милан, играчът взе участие в 73 мача, в които отбеляза 13 гола. Едва на 22 години, Леяо изглежда като сериозен кандидат да се превърне в централна фигура за тима за в бъдеще.
9. Алесандро Неста
Финансовите проблеми на Лацио в началото на века принудиха "бианкочелестите" да продадат най-добрите си играчи, за да се спасят от фалит. Тъкмо това бе в основата преминаването на легендарния защитник Алесандро Неста в Милан за 31 милиона евро. Сумата е сериозна дори за сегашните стандарти, а сега си представете как изглеждаше тя, когато бе платена през 2002г. Неста се превърна в един от най-скъпите защитници в историята, но платените за него пари се оказаха много добра инвестиция. Той изигра над 300 мача за "росонерите", помагайки на тима да спечели 10 трофея, преди да напусне на пределна за футбола възраст.
8. Карлос Бака
По време на този трансфер, сумата може би изглеждаше резонна. 33,3 милиона евро за един от най-добрите стрелци в Европа за сезон 2014/15 определено беше обещаващо начало. Бака бе помогнал на Севиля да спечели 2 поредни пъти трофея от турнира Лига Европа, забивайки общо 49 гола в 108 мача за андалусийския тим. Първият му сезон в Милан може да се нарече впечатляващ, след като колумбиецът вкара 20 гола във всички турнири. През следващата кампания обаче този брой намаля до 13, след което той бе даден под наем, а в последствие и продаден на Виляреал за едва 7 милиона евро.
7. Кржищоф Пьонтек
При остра нужда от голмайстор, най-логичното решение е да вземеш най-горещото име в страната. През есенния полусезон на 2018/19 в Серия "А" това бе полякът Кржищоф Пьонтек. Той бе реализирал 13 гола в 19 мача за слабака Дженоа, което накара "росонерите" да платят 35 милиона евро за правата му. Сделката изглеждаше силно печеливша, след като Пьонтек започна ударно и на "Сан Сиро" с 6 гола в първите си 7 мача с червено-черната фланелка, но след това формата му спадна и той вкара още едва 3 пъти до края на сезона. Така след слабо начало на следващата кампания, полякът бе продаден на Херта Берлин за 27 милиона евро.
6. Филипо Индзаги
Въпреки внушителните 89 гола в 165 мача за Ювентус, нападателят започна все по-често да остава резерва за сметка на новопривлечения Давид Трезеге. Това принуди Супер Пипо да напусне Торино и да подсили състава на Милан през 2001г. Платената за него сума се равнява на 36,15 милиона евро, но само половината бяха платени в кеш, а срещу останалите по оста Милано-Торино премина защитникът Кристиано Дзенони. Сделката се оказа повече от успешна за "росонерите", тъй като Индзаги заби 126 гола в 300 мача за клуба, помагайки за спечелването на 8 значими трофея, сред които и Шампионската лига на два пъти.
5. Матия Калдара
Едно от най-сериозните трансферни разочарования в италианския футбол въобще. Снажният защитник Матия Калдара се превърна в един от първите играчи на Аталанта, които станаха символ на израстването на бергамаския клуб. Без много да се церемони, Ювентус плати 15 милиона евро за правата му, но дори и без да е изиграл един мач за "старата госпожа", Калдара изведнъж се озова в Милано. "Дявола" плати 36,4 милиона за правата на бранителя, но той пристигна контузен и в слаба форма. Така Калдара изигра едва 2 мача за Милан - по един в Лига Европа и за Купата на Италия, след което бе даден под наем обратно на Аталанта.
4. Андре Силва
34 мача и 29 гола - това е статистиката на португалския стрелец за сезон 2020/21 с червено-черната фланелка, но не тази на Милан, а на Айнтрахт Франкфурт. Как се стигна до там обаче? Силва се превърна в част от революцията на "Сан Сиро", когато новопристигналият президент, китаецът Йонхонг Ли, изсипа над 200 милиона евро за нови попълнения през лятото на 2017г. Макар да вкара 10 гола в дебютния си сезон в Милано, едва 2 от тях дойдоха в Серия "А", а останалите паднаха в турнира Лига Европа. Още през следващото лято "росонерите" пратиха Андре Силва под наем в Севиля, а след това и в Айнтрахт Франкфурт. Платените за него 38 милиона евро изглеждат колосално много в сравнение с продажната му сума към немския тим - 3 милиона евро...
3. Лукас Пакета
Вероятно с привличането на бразилеца през януари 2019г., "росонерите" смятаха, че водят на "Сан Сиро" новия Кака. Пакета определено имаше сериозна репутация, която да убеди шефовете на клуба, че да платят за него 38,4 милиона евро на Фламенго е добра идея. Излишно е да казваме, че Лукас не показа нищо, с което да загатне, че е новият Кака. Макар и да игра на прилично ниво, високите очаквания към него бързо се превърнаха в огромно разочарование, така че 18 месеца след трансфера му в Милан, той бе продаден на френския Лион за 20 милиона евро.
2. Мануел Руи Коща
Дълги години този човек бе най-скъпият трансфер на Милан за всички времена. Макар и да пристигна в клуба на 29-годишна възраст, Руи Коща бе един от най-добрите плеймейкъри на своята генерация. Също като Неста, португалецът стана жертва на сериозните финансови проблеми, които Фиорентина изпитваше в началото на новия век. След като се бяха разделили с Габриел Батистута, "виолетовите" продадоха и Руи Коща за 41,32 милиона евро (85 милиона лирети) през 2001г. Мануел така и не успя да се развихри с червено-черната фланелка, защото малко след него на "Сан Сиро" акостира Кака, който бързо го измести от титулярната позиция на плеймейкър.
1. Леонардо Бонучи
Спокойно можем да заявим, че този трансфер едновременно отслаби 2 клуба. Бонучи, основен елемент в невероятното защитно трио ВВС в Ювентус, пожела да напусне през лятото на 2017г. след търкания с треньора Макс Алегри. Тъй като играчът не искаше да играе извън Италия, единственият логичен избор за него бе да приеме предложението на Милан. "Росонерите" платиха за него 42 милиона евро и го направиха свой титулярен капитан. За съжаление, Бонучи изобщо не игра на познатото си ниво с червено-черната фланелка, така че още след края на кампанията бе върнат обратно в Торино, за да запълни дупката, която остави в сърцето на отбраната на Юве.
*трансферните суми са цитирани от сайта transfermarkt.com