Срам! И Косово успя да победи България

България загуби четвъртия си мач в квалификациите за Евро 2020. Нашите бяха надиграни от Косово в София с 2:3 след мач с доста положения и обрати. Косоварите ни надиграха тотално и логично стигнаха до победата в края на мача.

Балъков беше направил четири промени в сравнение с мача с Чехия, загубен от нашите с 1:2. На вратата отново беше Николай Михайлов, а пред него в центъра на защитата  този път стартираха Божиков и Недялков, а на бековете действаха Страхил Попов и влезналия на мястото на Кристиан Димитров, капитан на Левски, Иван Горанов. В средата на терена се завърна Георги Костадинов. В по – предни позиции Бала разчиташе на Галин Иванов, Кирил Десподов, Тодор Неделев, Ивелин Попов и голмайстора от мача с чехите Исмаил Иса. Косово отново разчитаха на крилото на Вердер Бремен Милот Рашица, който безспорно е най – важният футболист на днешния ни съперник.

Първи удар в срещата отправи Кирил Десподов, който навлезе в наказателното поле, но стреля твърде слабо и стражът на косоварите Мурич се намеси, макар и неубедително. Много груба грешка направи българската защита в 13-ата минута. Страхил Попов не успя да изчисти една наглед лесна топка и тя попадна в Милот Рашица, и той не сгреши - 0:1. В 27-ата минута Амир Рахмани и Мурич не се разбраха, като и двамата подгониха топката без да си подскажат, че са сами и това доведе до корнер за момчетата на Краси Балъков. След корнера се стигна до удар с глава на Георги Костадинов, който обаче беше много неточен. След това и Целина опита удар от далечно разстояние, но Михайлов бе застанал добре и успя да парира. Само две минути преди края на полувремето капитана ни Ивелин Попов попари Косово. С великолепен удар извън наказателното поле не остави никакъв шанс на Мурич и така възстанови равенството. Още в следващата атака, обаче отново Целина опита удар, преминал доста близко до дясната греда на нашата врата. Първото полувреме дойде при равенство 1:1.

В началото на втората част в игра за България влезе Кристиан Димитров на мястото на Васил Божиков. Много добра контраатака създадоха българите чрез Неделев, Галин Иванов и Ивелин Попов. Първо Неделев открадна топката и напредна, намери перфектно, включилият се, Галин Иванов, който от своя страна продължи към капитана ни, но неговото центриране беше блокирано от другия капитан – Амир Рахмани. Още една контра на нашите завърши с прострелно подаване на Кирил Десподов, но за наше нещастие никой не успя да засече топката. Все пак логичното се случи в 56-ата, когато след изпълнение на ъглов удар, Тодор Неделев сложи топката на главата на, съотборника си в Ботев, Кристиан Димитров, а той реализира първия си гол за националния отбор. Гостите се опитаха да отговорят с няколко центрирания, но нито едно от тях не донесе някаква заплаха за Михайлов. Така беше до 64-ата минута. Груба грешка на Михайлов, който увисна при центриране отляво и остави празна врата пред Муричи и той се разписа за 2:2. Само няколко минути по – късно отново Муричи прати топката във нашата врата, голът обаче беше правилно отменен поради засада. Милот Рашица отново изтормози „Тркольорите“ с удар от дистанция, минал встрани от вратата. В развитието на атаката съдията подмина няколко чисти нарушения и за двата отбора. Михайлов се намеси добре след едно нарушение, пред нашата врата, от което последва центриране и удар с глава на футболист във жълто. Грешка на Костадинов, за малко да струва скъпо на националите ни, за щастие ударът на Халими бе блокиран. Отново Муричи заплаши вратата на Михайлов, който отново бе несигурен при поредица от центрирания, но първият не успя да нанесе удар. Рашани нанесе опасен удар в аут, след като получи добра топка от пробилия за пореден път отляво Милот Рашица. Минута по – късно и Рашица опита своя късмет, но и той не успя. Галин Иванов остана последна преграда в последната минута, когато с шпагат успя да избие топката на метър пред гол-линията. В добавеното време Рашани се разписа след центриране на Рашица отдясно. Резервата надигра във въздуха Горанов, и след още една безобразна намеса на Михайлов топката попадна в мрежата.

България остава без победа от четири мача и се видя, че просто няма как да се говори за класиране на какъвто и да било голям форум. Косово събраха 5 точки и се изкачиха на третото място само на точка зад Чехия. „Трикольорите“ останаха предпоследни само с 2 точки от първите си четири мача.

Гласували: 3, рейтинг: 5.0

Ето думите с които Роберто Манчини вдъхнови Италия преди финала (видео)
Йоркшърският Пирло: от Чемпиъншип до финала на Евро 2020