Денят на шегата е идеална възможност да насочим поглед към едни неочаквани "хумористични" резултати , които едва ли скоро ще бъдат забравени.
06 декември, 2016г. ,"български орли" шокират хегемона ПСЖ.
Рекорди, постижения, рекорди. Суперлативи летят към Разград, а българският неутрален фен е щастлив. Тринадесет години по-късно Париж отново няма да заспи след българска визита. Този път виновникът не е Костадинов, а две перли в редиците на "разградчани" - Мисиджан и Вандерсон.
Само късното попадение на Анхел Ди Мария отнема така жадния триумф за "зелените", но успехът е несъмнен. Постигнат е и големият пробив - със златни букви в родната история, Лудогорец става първият роден отбор, преминаващ напред в евротурнирите през ШЛ. След две равенства с Базел (1:1, 0:0), точката от "Парк де Пренс" е напълно достатъчна за заветното трето място и участие в Лига Европа напролет.
Възпитаниците на Унай Емери са шокирани, а успехът на Арсенал в Швейцария изпраща "французите" на второ място в групата, което ще се окаже ключово за футболната история на турнира.
08 март, 2017г. , "отличен шест" за Барселона.
Както вече стана ясно, "парижани" губят първото място в групата си с прекомерна лекота, в наглед най-лесния след жребия двубой. Така съдбата изиграва своята роля и дава шанс за реванш на Кавани и компания. В повторение на четвъртфинала от преди два сезона, "французите" приемат "каталунците" в първия мач и този път са повече от категорични - успех с четири безответни гола.
Двубоят на "Камп Ноу" се развива по план за гостите. Въпреки неубедителното първо полувреме и ранния гол на Меси в началото на второто, лидерът в атаката на ПСЖ - Кавани смълчава повече от 96 000. Минутата е 62-ра и "блаугранас" водят с 3:1, а до успеха ги делят нови три попадения. На таблото минутите отминават неусетно, а 90-тата предстои. Неймар бележи в 88-та, но огнъят на надеждата сякаш притлява в сърцата на неуморните фенове. Двата гола аванс на ПСЖ изглеждат все пак достатъчни, когато Денис Айтакин добавя пет минути към редовното време. Тогава немислимото се случва.
Последвалите мигове са незабравими и отекват във времето. Суарез е задържан в наказателното поле, а Неймар бележи от бялата точка - 5:1. Остава още малко време. Минута преди края на добавеното време, Меси дриблира на скорост далеч от опасната зона и е фаулиран от Верати. Недомислено нарушение. Стадионът кипи и чудото изглежда нетолкова непосилно. Центрирането на гениалната "десятка" е блокирано, но изчистената от защитата топка се озовава в Неймар. Бърз поглед от страна на бразилеца и центриране, а Сержи Роберто е най-съобразителен и хвърля милиони пред екрана в екстаз. Само допреди 8 мин., ПСЖ имаше аванс от три гола.
08 юли, 2014г. , "бразилски сълзи" и "сладко отмъщение" за Бундестима.
Естествено липсата на клубните европейски турнири е осезаема, но в следствие от пандемията се сбогуваме и с друг голям и обичан форум - ЕВРО 2020. Това ни кара да си спомним онези велики моменти от европейски и световни първенства, като летящия гол на Ван Перси във вратата на Касияс или гръцкия подвиг от Евро 04. Един двубой обаче трудно ще бъде забравен, най-вече от страната, умираща за "играта с коженото кълбо". Двубоят е Бразилия - Германия, а домът на този спектакъл - "Естадио Минейрао".
Световното първенство през 2014-та год. е вторият случай, в който Бразилия посреща най-добрите на света. Предишната възможност да го сторят е от далечната 1950-та год. Тогава късметът се обръща срещу "кариоките" и те губят успорвания финал срещу Уругвай с 1:2.
Сега, повече от половин век по-късно, южноамериканците отново имат възможността да атакуват златото у дома, при това разполагайки с необикновени футболисти. Смес от опитни играчи и суперталантливи младоци приковават вниманието върху играта на "селесао". Очакванията са големи и те ги оправдават в течение на надпреварата. Убедителни успехи в групата и отстраняване в елиминациите на съседните Чили и Колумбия поставят бразилците "очи в очи" с големия враг - Германия. А "маншафтът" не е толкова категоричен в резултатите, нещо което в последствие ще окаже негативна роля върху очакванията за двубоя. Финалистът от Евро 08 започва неубедително и след минимален успех в откриващия мач срещу САЩ, докопва равенството във втория сблъсък от групата срещу Гана (2:2). Едва в третия двубой от тази фаза, с хеттрик на Мюлер, Германия размазва Кристиано Роналдо и Португалия с 4:0 и дава заявка, отговаряща на големите очаквания.
Следва кошмарно - мъчителен мач с изненадата Алжир, където "немците" печелят в продължения, а на 1/4-финалите е "свалена" Франция с ранен гол на Матс Хумелс.
Двата различни пътя и философии се сблъскват в така жадувания полуфинал. Мечтано отмъщение след финала от 2002г. или задължителен триумф пред родна сцена. 3-кратният до този момент световен шампион срещу хегемона и 5-кратен рекордьор.
Кошмарите на редица фенове за спектакъл се появяват на преден план часове преди началото. Официалната позиция на домакините е уточнена, а може би най-очакваното лице в жълт екип няма да бъде на разположение. Звездата на Бразилия Неймар е с контузия и пропуска срещата - един от ударите по амбициите на "селесао" е настъпил. 90-те минути са едни от най-изпъстрените с мисли в историята на световните първенства, а въпросите, които се задават и до ден днешен са "защо" и "как". Йоги Льов и момчетата му ликуват след последния съдийски сигнал а недоумението е красноречиво. 7:1 в полза на "бундестима" и отмъщението е "сервирано студено". На два пъти Тони Кроос и Андре Шюрле, по веднъж Мюлер, Клозе и Кедира и сякаш този мач е сън. Да победиш великата Бразилия насред Бразилия. Рекордите са много, но не те са важни в момента. Предстои финал с друг велик опонент, в който неочакван млад герой носи "четвъртата" и записва името си със златни букви. На колене е поставен и Меси, но това "как" и "защо" Бразилия допусна най-срамната загуба в историята си ще продължава да се говори години наред.
24 май, 2015 год. , рекорден успех за "грънчарите" и срам за Ливърпул.
Рязка смяна на континента и събитията се прехвърлят на обичания ни "остров". Сезон 14/15 е към своя край, а "Специалният" печели третата и последна засега титла на Висшата Лига с тима на Челси. В последния кръг от надпреварата е отредено симпатичният тим на Стоук Сити да посрещне един от господарите на състезанието - Ливърпул. Правещи един от разочароващите си сезони, "мърсисайдци" влизат в последния кръг заемайки 5-то място без шансове за ШЛ. Настроенията са смесени, но двубоят изглежда ще бъде изигран сериозно на фона на стартовите единадесет. Капитанът Стивън Джерард предвожда съотборниците си преди началото на мача, а до него личат имената на бъдещия капитан Хендерсън, Коутиньо, Лалана, Лейва, Джан, Шкъртел.
От другата страна са домакините от Стоук, а зад тях малко повече от 20 000 "ревящи гърла" на "bet365 stadium". Мачът не е лишен от заряд, поне за един от двата тима. Липсата на концентрация оказва лошо влияние върху "червените" от Ливърпул и резултатът скоростно ескалира. С попадения на Маме Бирам Диюф (22',26'), Джонатан Уолтърс (30'), Чарли Адам (41') и Стивън Н'зонзи (45') полувремето приключва при резултат 5:0. Убийственото нехайство по терена от "червените" е съпроводено с неистови възгласи от трибуните. Кошмарното представяне на Ливърпул в двубоя е олицетворение на работата им през сезона и е вероятно едно от най-слабите им в цялата история на ВЛ.
През втората част капитанът на "мърсисайдци" връща част от усмивките по лицата с почетен гол, а късен гол на бившия съотборник на Джерард - Питър Крауч забива и последния пирон в тазгодишната надпревара. Хиляди ликуват, а Стоук завинаги остава в сърцата на феновете със своята непримиримост и скромност. Същевременно Тотнъм печели гостуването си на "Гудисън Парк" срещу "сините" от Ливърпул и измества доскоро най-титулувания тим на острова от 5-тата позиция. Преходните времена за Ливърпул и техните фенове са трудни, а тази срамна загуба ще тлее дълго преди да дойдат успехите.
29 ноември, 1998 год. , "оранжева буря връхлита ЦСКА".
Ето че след като започнахме с българската следа, ще завършим отново с мач у дома. Този път се пренасяме към вече далечната 1998 год., а мястото на събитието е градският стадион в Ловеч. Водени от легендата Димитър Пенев, "армейците" губят от хита в "А" група Литекс с 0:8, записвайки най-тежкия си провал в историята. С голове на Кирилов, Юруков, Симонович, на два пъти Стойчо Стоилов и хеттрик за Димчо Беляков, ловчанлии бележат завинаги историята на "червените" в този паметен следобед. Куриозно още е, че гостите получават цели пет попадения за едно полувреме, което също е антирекорд. В края на кампанията Литекс ликува с втората си поредна титла на България, а столичани остават 5ти в крайното класиране на 23т. от шампионите.